Hani şimdilerde acının vatanı olarak Almanya gündemde ama…

Bizim dağ ilçelerimiz hâlen acı vatan olmaktan kurtulamadı.

Hepimiz cümbür cemaat güneydoğunun etkisizleştirildiğini, insansızlaştırıldığını, fakirleştirildiğini, küçümsendiğini ve garipleştirildiğini söyleyip duruyoruz ya, yanı başımızda tüm bu söylediklerimin alasını yaşayan, ağlarken bile gülmesini bilen, beceren hemşerilerimizi göremiyoruz ne hikmetse, Hikmet abi!

Bazen kızıyoruz, çok kızıyoruz ama ne diyeceğimizi bilemiyoruz.

Topraklarının altı kadar üstünde de inanılmaz değerleri olan, fışkıran ve bulunan Orhaneli, Harmancık, Keles, Büyükorhan; Bursa’yı sevmezlerin sistematik ve bilinçli adımları yüzünden değersizleştirildi, görmezden gelindi.

Tabi, bu şehri ötekileştirmek isteyenler sadece Bursa’ya gelen bürokratlar değil, seçilmiş olup Ankara havasından kurtulamayan, Bursa’ya gelince gözlerini yumanlar da var…

Bunca eziyeti, görmezliği basıp geçerek; “bizim asıl işimiz bu toprakların yoksul ama yürekleri temiz çocuklarının eğitimine önem vermektir” diyen, kendi şehri için didinen Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, 12 yılda neler yaptığını anlattı.

Başkan, bu yıllar içinde emeği geçenlere “Vefasızlık” yapmadı, onları onurlandırdı.

Ağlattı, ağladı, güldürdü,  kendi yüzü de güldü.

Kim ne derse desin, ne söylerse söylesin;  iki kardeş Tatlıoğlu, hem İrfan hem de İsmail, Bursa için kocaman bir değer.

Hisar’da doğmuş, doymuş, şimdi de saçlarına, sakallarına aklar düşmüş olan kıymetli bir ağabeyim şöyle derdi. “Dağlı olsun da çamurdan olsun. Zaten onlar, topraktan geldiklerini bildikleri için,  hem kıymet bilirler hem de gülmeyi ” diyerek Orhanelili, Kelesli, Büyükorhanlı ve Harmacıklılardan özgüyle bahsederdi.

***

Bununla birlikte, bir türlü eksiltemediğimiz alışkanlıklarımız da var bizim!

Zaten Orhaneli’ ye Başkan İrfan Tatlıoğlu hizmet götürdüğünde, yani yaralı parmağa merhem olduğunda, kendisine Komünist demişler. Onun da kafası bulanmış, bünyelerini kin ve nefret bürümüşlere, “şehrime hizmeti bedavaya getirmek Komünistlikse ben en ala Komünistim” demiş.

Ne hikmetse bu ülkede birilerine hizmet götürüldüğünde, kucak açıldığında sürekli ötekileştiriliyorsun.

Şucu, bucu, ocu oluveriyorsun.

***

Bakıldığında, baktığımızda…

Orhaneli ’ye İrfan Tatlıoğlu sayesinde çok önemli adımlar atılıyor.

Yolları bozuk olan dağ ilçemiz Orhaneli; bu inatlı, azimli ve kararlı Tatlıoğlu sayesinde, şapka çıkarılacak bir hale geldi.

Çocukların değil, büyüklerin de bedenleri otomobiller tarafından paramparça edilmesin diye üst geçit yapan Başkan İrfan Tatlıoğlu’na karayolları kullanım izni vermemiş yıllar önce.

En çok da bu üst geçit mevzusu, kullanım izni verilmediğinden dolayı ağrına gitmiş başkanın.

“Binlerce lira harcadık üst geçit yaptık bize koymadı ama kullanım izni için karayollarının istediği 4 bin 500 lira beni çok üzdü” diye isyan ettiğini anlattı.

Yukarıda dedim ya; Bursa’yı sevmezlerin, bürokratların yaptıkları, kronikleşmiş hale gelen icraatları bu ve bunun gibiler işte!

Sürekli taş koymak, set olmak.

Tatlıoğlu, başkanlığının ilk yıllarında yolların yenilenmesi, genişletilmesi için isteklerde bulunduğunda edindiği tecrübe şu olmuş, “Karayolları bir işi hemen yapıyorum dediğinde en az 3 yıl geçer.”

***

Şimdi Orhaneli turizmin markası, cazibe merkezi olma yolunda.

Orhaneli’nin çocuklarının daha fazla eğitim alması için çırpınan Tatlıoğlu’nun hedefi belli. Mezarlık temizliğinden, kaldırım yapmaktan daha önemlisi, gençlerimizin okuması.

Çünkü Orhaneli okursa, dünya okuyacak.

Bu arada

Başkan İrfan Tatlıoğlu, 12 yılda yaptıkları hizmetlere katkı koyan dönemin vekillerini, muhtarlarını, eski dönem belediye başkanlarını da unutmamış.

Mesela, eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır’dan,  yörenin vekili, ve çocuğu  Faruk Anbarcıoğlu’a, Şevket Orhan ’dan, Sedat Kızılçıklı’ya, Hayrettin Çakmak’tan, Abdülmecit Alp ve Mustafa Kemal Şerbetçioğlu’na, oradan da 2015 Haziran’ında vekil olup aynı toto kendisine 1 Kasım’da çıkmayan İsmet Uslu’ya, ve tabi ki Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Recep Altepe’nin şahsında Abdülkadir Karlık’a eski il yönetim kurulu üyesi Cafer Yıldız’a kadar yardımı, hizmeti, teri olanlara vefa örneği gösterdi, plaket verdi. Ayrıca DSP’li eski vekil Hayati Korkmaz’ı da görerek, unutmadan asıl ve asil vefayı göstermiş oldu, İrfan Başkan.

***

Orhaneli’nin helalarını, otoparklarını, hastanesine ulaşımı ücretsiz olsun, hayırla yad edilelim demiş, iyi de yapmış.

Sen misin bizim helaları ücretsiz yapanlara inat, Orhaneli’nin her karışına değer katan, turizme kazandırmak için didinen, çırpınan İrfan Tatlıoğlu; insaflı, insafsız, merhametli, merhametsiz, İrfan sahibi olan, olmayanların da takdirini kazanmış.

Bitirirken, dağ ilçelerimizin kaderini, yoksulluğunu İrfan sahibi olanlar değiştirecek; kalkındırıp, turizme kazandıracak, şehre göçenleri köylerine geri çağıracak.

Herkese kucak açan, amacı ve ufku, düşmanlıkları sıfırlamak olan Orhanelili İrfan Tatlıoğlu’na destek vermek, yürüdüğü yoldaki taşları kaldırmak Bursa’yı yönetenlerin, asillerden aldıkları görevi yerine getirmekle yükümlü olan vekillerin üzerindeki şaldır, apolettir, plakettir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.