banner264

Çocuk bakım evlerinde fiziksel şartların gerçekten iyileştiğini biliyoruz. Buna rağmen bakıcı annelerin seçimi ve kontrolü nasıl yapılmaktadır? 

Bakım hizmetlerinde önceliğimiz, çocukların aile yanında bakımı hedef olmakla beraber aile yanında bakımı mümkün olmayan çocuklarımızda olabilmektedir. Bu çocuklarımıza ev tipi yatılı sosyal hizmet kuruluşlarımızdan olan çocuk evlerinde ve çocuk evleri sitelerinde hizmet vermekteyiz. Bakanlığımız 2005 yılından itibaren büyük fiziksel binalar ve koğuş tipi yapılar yerine, ev tipi hizmet modeline öncelik vermiştir. Bildiğimiz çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları aşamalı olarak kapatılarak çocuk evleri ve çocuk evleri sitesi modellerine geçilmiştir. Bu dönüşüm ile başta çocuklarımızın eğitim başarısı yükseldi. Şu an eğitim alan çocuklarımızın % 65’ i başarı belgesi almaktadır. Bunun yanında kardeşleri de birbirinden ayırmadan aynı ev şartlarında beraber büyümelerine imkan sunulmaktadır. Bu gelişmeler çok önemli ancak işin diğer boyutu da hizmet sunanlar yani bizler. Çalışanlarımız çok önemli. Kuruluşlarımızda tüm faaliyetler belli standartlar doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bu standartlar doğrultusunda bu işleri en iyi yapabilecek personelin işe yerleşmesine önem veriyoruz.   Çocuklara yönelik sunduğumuz hizmetlerin kalitesini arttırmak amacıyla personel seçimlerinde hassas davranıyor, göreve başlattığımız personelin sürekli eğitimlerinden geçmelerini sağlamaktayız. Temizlik ve bakım elamanları en az lise düzeyinde ve belirli bir sertifika sahibi personel mülakatlara tabi tutularak işe alınmakta, çalışma sürelerinde sürekli iş başı denetimlerinden geçirilmektedir. Meslek elemanlarımız ise psikoloji, sosyal hizmetler, çocuk gelişimi, sosyoloji ve eğitim bölümlerinden lisans veya lisansüstü düzeyinde eğitim almış kişilerdir. Ayrıca kuruluşlarımızda çalışan her kademedeki personelimiz Bakanlığımızca geliştirilen ANKA Çocuk Destek Programı ve Çocuk Destek, Gelişim ve Eğitim Programı gibi eğitimlerle sürekli eğitim almalarını sağlıyoruz.

Kurum bakımındaki çocuklar 18 yaşını doldurduğunda durumları ne olmaktadır?

Gençlerimiz 18 yaşına geldiklerinde hemen Kuruluşlarımızdan ayırmıyoruz. Gidecek, kalacak yeri olmayan gençlerimiz ile öğrenimlerine devam eden gençlerimizin kurum bakımında kalmalarını sağlıyoruz. Bu süreçte iş ve barınma sorunlarını çözdüğümüz gençlerin hayata atılmalarını sağlıyoruz. Kurumdan ayrılan her gencimizi sosyal hayatın içinde de izlemeye devam ediyoruz. 18 yaşını Kuruluşlarımızda tamamlayan gençlerimizin tamamı kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olarak işe yerleşmesini sağlanmaktadır. Kamuyu tercih etmeyen gençlerimizin özel sektörde çalışması halinde işsizlik sigortası primi, sigortalı ve işveren hissesinin tamamı, sigortalının işe giriş tarihinden itibaren beş yıl süre ile Devletimizce tarafından karşılanmaktadır.

Kadın Konukevlerinin kabul kriterleri, barınma koşulları ve süresi neye göre tespit edilir? Pek çok kişinin adresini bildiğini söylediği bu evlerin güvenliği nasıl?

Kadın Konukevlerimizden kalacak yeri olmayan veya aile içi şiddet nedeniyle destek bekleyen 18-60 yaş arasında tüm kadınlar yararlanabilmektedir. Kadın Konukevlerimizin adresleri gizli mekânlar olup müracaatlarını Şiddet Önleme ve İzleme Merkezimiz tarafından değerlendirmektedir. Yasal bir süre olması yanında kişinin duruma göre kalış süreleri değişkenlik gösterebilmektedir. Kadın Konukevinde kişinin kaldığı süre boyunca kadınların ihtiyacı olan hizmetler belirlenerek gerekli psiko-sosyal desteklerden yararlandırılmaktadır. Burada da hedefimiz yine aile bütünlüğü. Bu amaçla aile içi şiddetin zaman içinde tamamen ortadan kalkması için topluma her kesimine yönelik eğitimlerimiz var. Sadece kalma yeri sunmak yerine toplumun tüm her kesimin güçlenmesi ve çözüm ortağı olmasını hedefliyoruz.

Bursa Haber Gazetesi olarak Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz sayın Erkut ÖNEŞ beyefendiye teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254