Öğrenmenin okumanın yaşı olmaz.
İnsan istedikten sonra her yaşta eğitilebilir. Nitekim bu durum için toplumda benim yaşım geçti, artık benden bir şey olmaz gibi yanlış cümleler kurup hayatı ve dolayısı ile eğitimi boş vermek olacaktır.

Genç yaşlı herkesin her yaşta öğreneceği bir şeyler vardır. Her yaşta eğitim alınabilir.

Çünkü insan araştırdıkça, öğrendikçe ve hayal ettikçe yaşar.

Hira dağında Hz. Muhammed (S.A.V)’e Cebrail vasıtasıyla inen ilk Vahiy “Oku” İkra; Hz. Peygamber’e inen ilk Vahiy olup ve onun şahsında bütün Müslümanlara okumayı emretmiş, onları kalemle yazmaya ve ilimde gelişip yetkinleşmeye teşvik etmiştir.

İlk Vahyin ‘’oku’’ emri ile başlaması ve bu emrin iki defa tekrar edilmesi okumanın ve öğrenmenin dinimizde ve insan hayatında ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Kur’an canlılar arasında insanın farklı ve üstün yerini onun öğrenme özelliği ile tanımlaması son derece anlamlıdır.

Milli Eğitim Bakanlığının sunduğu hizmetler ile ülkemizde eğitimini yarım bırakıp mezun olamayan yaşı ne olursa olsun her kesimin uzaktan eğitim sistemi olan AÖL ve AÖF müracaat edip tahsiline devam edebilmektedir.

Uzaktan eğitim sistemi  uygulaması Ortaöğretimden ayrılıp okumayı yarım bırakan öğrenciler ve Lise mezunu olup öğretimine devam etmeyen yarıda bırakanlar için geçerlidir.

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise zorunlu durumlar dışında bizzat kendilerinin Halk Eğitimi Merkezi ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.     Açık Öğretim Lisesine kayıtlarda yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Açık Öğretim Lisesine Kimler Başvurabilir?

a) İlköğretim Okulu/ortaokul mezunu olanlar.

b) Lise ve meslek liselerinden ayrılanlar.

c) Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da yurt dışındaki Eğitim Ataşeliklerinden veya Eğitim Müşavirliklerinden yukarıdaki (a) ve (b) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesi olanlar başvurabilir.

AÖL için İlk Kayıt Gerekli Evraklar.

e-Okulda Kaydı Olan Öğrencilerden;

İlköğretimi tamamlayanlar ile liselerin ara sınıflarından ayrılanlardan,

Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,

T.C. kimlik numarasını gösteren belge,

Ayrıca sistem üzerinden alınan kayıt raporunu imzalayacaklardır. (18 yaşından küçük öğrencilerin kayıt raporu velileri tarafından imzalanacaktır). 

AÖF için İlk Kayıt Gerekli Evraklar.

 Üniversiteye kayıt yaptırmaya hak kazanan tüm aday öğrenciler, her öğretim yılı başında Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen katkı payını/öğrenim ücreti tutarını ödemesi hâlinde kesin kayıt için istenen belgeler ile birlikte ilgili birimin kayıt bürosuna başvurarak kayıt yaptırır.

AÖF öğrenci adaylarının kayıtları için gerekli belgeler:

Lise diplomasının aslı,

Kimlik fotokopisi,

12 adet (4,5×6 cm) fotoğraf,

Öğrenci katkı payını/öğrenim ücretini ödemesine ilişkin banka dekontu,

Daha ayrıntılı bilgileri  http://aol.meb.gov.tr/ ve https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim adreslerinden alabilirsiniz…

Tüm Öğretmen’lerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü Kutlar,

Cumartesi ve Pazar, AÖF sınavlarına girecek olan tüm öğrencilere başarılar dilerim…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner193

banner246

banner254