Tatil dönüşünden yeniden merhaba. Yazılarıma kaldığım yerden devam ediyorum. Eğitim öğretim yılı açıldı, ben de bu konuyla ilgili işitme engelliler bir çalışma yapılmış; bugünkü yazımda bu konudan söz edeceğim. Bilindiği gibi 2015-2016 eğitim öğretim yılından bu yana işitme engelliler ilkokullarının 1, 2 ve 3. sınıflarında Türk İşaret Dili dersi okutulmaktadır. Türk İşaret Dili dersi 1. sınıf öğretim materyalleri de hazırlanmış, öğretmen ve öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur.

Türk İşaret Dili dersi 2. ve 3. sınıflarına yönelik olarak Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan Türk İşaret Dili Dersi 2. Sınıf Öğretim Materyali (Öğrenciler İçin-Öğretmenler İçin) ve Türk İşaret Dili Dersi 3. Sınıf Öğretim Materyali (Öğrenciler İçin-Öğretmenler İçin) de Talim ve Terbiye Kurulu tarafından eğitim aracı olarak kabul edilmiştir.

Türk İşaret Dili dersi 2 ve 3. sınıf öğretim materyalleri, işaret dili alanında çalışan akademisyenler, eğitim yöneticileri, öğretmenler ve Genel Müdürlüğümüz uzmanları tarafından işitme engelli öğrencilerin anadili eğitiminin desteklenmesine, akademik başarılarının artırılmasına ve kendi aralarında iletişim kurabilmelerine katkıda bulunacak şekilde hazırlanmıştır. Materyallerde; 1. sınıf öğretim materyalinde bulunan 634 sözcüğe ilave yeni sözcükler, örnek cümleler, örnek diyaloglar ve örnek konulara yer verilmiştir. Öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak sözcükler, örnek cümleler, diyaloglar ve örnek konular, disiplinler arası bir yaklaşımla Türkçe, Hayat Bilgisi, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin öğretimini de destekleyecek şekilde belirlenmiştir. Böylelikle öğrencilerin Türk İşaret Dili dersinde edinecekleri Türk İşaret Dilini diğer derslerde de kullanarak kalıcı hâle getirmelerine; işitme engelli öğrencilerin salt işaret dili öğrenmelerine değil akademik becerilerini de geliştirerek öğretim hizmetlerinden daha etkili biçimde yararlanmalarına imkân tanınmıştır.

İletişim dili olarak Türk İşaret Dili, anlatım biçimi olarak da görsel öykülerden meydana gelen ve animasyon teknikleri ile hazırlanan kompozisyonların kullanıldığı öğretim materyallerinde 2. sınıfta 14 ünite, 319 sözcük, 18 örnek cümle, 10 örnek diyalog; 3. sınıfta 13 ünite, 292 sözcük, 45 örnek cümle, 12 diyalog ve 27 örnek konu bulunmaktadır.

Türk İşaret Dili Dersi 2 ve 3. sınıf öğretim materyallerinin basımı yapılarak 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci ve öğretmenlerimizin kullanımına sunulması planlanmaktadır.

 

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN BİR İLK

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş, Bursa’ya geldiği zaman ilk meclislerde Engelliler Müdürlüğü’nü kurdu ve engellilerin sorunlarını dinleyerek yavaş yavaş adım atmaya başladı.

Ve şimdi de bugün saat 12.30’da Engelsiz Yaşam Merkezi’nin açılış törenine bütün halkı davet etti.

Bu güzel törene ben de köşemden bütün okuyucularımı davet ediyorum.

Detaylı bilgileri ilerleyen günlerde yazacağım yazılarda sizlere aktaracağım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner193

banner246

banner254