Bursa Sosyal Medya Derneği Başkanı Murat Gezer’in Gürsu Adrenalin parkta hayata geçirilecek  projenin açılış töreni için gönderdiği davetiyeyi okuyunca, Bursa’da böylesi geniş çapta ilk kez yapılacak eğitim projesini sizin ile de paylaşmak istedim.

Ülkemizin geleceğinin teminatı çocuklarımızın eğitimleri adına atılan her adımın arkasındayım.

Hele ki böylesi planlanmış,içi dolu,laf olsun,yasak savsın diye değil,sonuç odaklı projeleri görünce heyecanlanıyorum.

Dünyadaki tüm toplumlar çocuklarının daha iyi, daha sağlıklı,daha bilgili ve donanımlı birer birey olmaları için  için kendi kültürel, ahlaki değer ve olanakları dahilinde farklı projeler geliştiriyor ve uyguluyorlar.

 Ancak, kültürel ve geliri düşük  ailelerin çocuklarının  bu projelerden amaçlanan düzeyde faydalanamadıkları da bir gerçek.

Yazıyı yazarken konu ile ilgili çeşitli kaynaklardan okuduklarımdan edindiğim ortak izlenime göre Ülkemiz de de durum bu minvalde.

Ekonomik,sosyolojik ve bunların tetiklediği pek çok nedenden dolayı,derslere ilgisi olması gereken düzeye ulaşamayan, okul performansı ortalamanın altında kalan pek çok çocuk var.

Çocuklar henüz eğitilebilecek yaşlardayken  doğru yönlendirilmedikleri takdirde oluşacak sosyal maliyetin topluma nasıl yansıyacağı da hepimizin malumu.

Elbette dezavantajlı konumda olan çocuklarımız için eğitsel kültürel çalışmalar tüm dünya da olduğu gibi arzulan düzeyde olmasa da ülkemizde de yapılmakta.

Bu konuda  kentimizde yedi sivil toplum kuruluşu devletin himayesi altında çıtayı yükselterek dört yüz kırk dezavantajlı öğrenciyi kapsamına alacak şekilde  özel bir eğitim kampı projesi geliştirmişler.

Projenin adı;

‘’Teknolojiyi Kullan; Bağımlı olma’’

Projenin hazırlanması ve İçişleri Bakanlığına sunulması ile ilgili çalışmalar 2018 yılına dayanıyor.

 Uzun inceleme,değerlendirme ve bürokrasinin  ağır çarkları arasından geçerek bugünlere gelen “Teknolojiyi Kullan,Bağımlı Olma” projesi 2019 yılında onaylanmış.

Gürsu Adrenalin Park’ta gerçekleştirilmesi kararlaştırılan ve Gürsu Belediyesi’nin de sponsorları arasında yer aldığı projeye  Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık’ın verdiği destek takdire şayan.

 Adrenalin Park’ın temiz ve özel havasında çoğu, ağırlıklı olarak Bursa’nın Doğu bölgesinde yaşayan ve daha önce bir kamp ya da sosyal eğitim programına hiç katılmamış olan dört yüz kırk çocuk, öğretmenlerinin eşliğinde sosyal, eğitsel, sportif, aktiviteler gerçekleştirecekler.

Milli manevi değerleri de  içeren eğitimlerin de yer aldığı kamp programı bitiminde çocuklara küçük çapta seramik çalışmasını nasıl yapacakları da gösterilecek.

Öğrenciler yaptıkları seramik objelerini kampın bir anısı olarak evlerine de götürebilecekler.

 İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen projede,

Etkinliğe katılacak çocukların tespiti bu konuda ciddi destek sağlayan Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne emanet edilmiş.

Kısacası proje sıkı bir kurumlar arası işbirliği yürütülüyor ki,giriş paragrafın da etkinlik için ilk dememin sebebi de bu.

’Teknolojiyi Kullan; Bağımlı olma’’ projesinin ana hedefi,çeşitli nedenlerden dolayı istenilen başarı düzeyini yakalayamayan çocuklara,içlerinde ki gücü hatırlatmak ve onların toplum değerleri dışında kalarak kaybolmalarını önleyerek hepsini kazanmak.

Son olarakta proje kapsamında nelerin yapılacağına değinmek isterim;

Açılışı 19 Ekim’de saat 10.00’da Gürsu Adrenalin Park’ta yapılacak kamp fasılalarla yaklaşık altı sürecek.

Öğrenciler,her hafta yirmişer kişilik gruplar halinde kamp programına alınacaklar. İkişer  günlük eğitimlerinde, proje hedefleri doğrultusunda dersler görecekler.

Böylece yirmi iki ayrı grup ile yaklaşık altı aylık bir dönemde toplam dört yüz kırk öğrenciye ulaşılmış olacak.

Projenin mimarları bu yıl ki etkinlik tamamlandıktan sonra,projelerini daha geliştirerek gelecek yıllara aktarmak istiyorlar.

Neden olmasın?

Fark Yaratanlar Ödül Törenleri de beş yıl önce bir projeydi,bu yıl Aralık ayında yedincisini gerçekleştireceği etkinlikle  geleneksel olma yolunda bir adım daha attı.

Demem o ki;

Niyet Hyr ise,akıbet Hyr oluyor.

Murat Gezer gönderisinin sonun da sormuş,

‘’Açılış günü orada olmaya var mıyız ? ‘’

Ben varım.

Siz de varsanız;

19 Ekim’de sabah 10.00’da Gürsu Adrenalin Park’ta buluşmak üzere…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254