“At sahibine göre kişner” diye bir atasözümüz vardır.

Gerçekten de öyledir.

Hz. Peygamber(SAV) Efendimizin de “Emaneti ehline veriniz” diye bir hadisi vardır.

Kıyamet alâmetlerinden birisi de; işin ehli olandan alınıp, ehli olmayana verilmesidir.

Bursa kamuoyunda kaç kişinin haberi var bilmiyorum ama bugünlerde Mustafakemalpaşa ilçemizde uluslararası bir sempozyum yapılıyor.

Evet, bir ilçe belediyesi böylesine muazzam bir organizasyona imza attı.

M.K.Paşa’nın çalışkan ve başarılı Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ve dinamik Başkan Yardımcısı Mustafa Eren’in koordinatörlüğünde “Uluslararası 3. Mustafakemalpaşa Sempozyumu” düzenlendi.

13-15 Mayıs tarihleri yapılmakta olan sempozyumun amacı; Mustafakemalpaşa’nın antik dönemlerden bu yana yaşadığı tarihi, toplumsal ve sosyal değişim ve gelişime ilişkin bildiriler hazırlanarak, kentin sahip olduğu tarihi değerlerin, doğal güzelliklerin ve turizm potansiyelinin irdelenmesini sağlamak.

Mustafakemalpaşa’nın var olan ancak keşfedilmeyen, zenginleşmesine sebep olacak potansiyel yönlerinin keşfedilmesini sağlamak.

Ayrıca; 21. Yüzyıl ile birlikte hızlı nüfus artışı ve bu gibi etkenlerin yarattığı olumsuzluklar karşısında bozulan ekolojik dengenin kent ve kentli yaşamın lehine nasıl çevrilebileceği konularında hazırlanacak bilimsel çalışmalar da bildiri konuları arasında yer alıyor.

Bu bilgi şöleni, ilgili akademisyen ve araştırmacıların bir araya gelmesiyle üç gün boyunca Mustafakemalpaşa’yı her yönüyle tartışmaya açacak, bir nevi Mustafakemalpaşa konusunda beyin fırtınası estirerek , kent ile ilgili bilgi üretimine katkı sağlayacak, yeni bakış açıları oluşturması ve karar vericilere bilimsel veriler ve öneriler sunacak.

 ***

Mustafakemalpaşa Belediyesi ile Uludağ Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği sempozyumun Onur Kurulu’nda; Mustafa Masatlı (Mustafakemalpaşa Kaymakamı), Sadi Kurtulan (Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı), Prof. Dr. Yusuf Ulcay (Uludağ Üniversitesi Rektörü) bulunuyor.

Düzenleme Kurulu’nda ise;

Yrd. Doç. Dr. Sezai Sevim

Yrd. Doç. Dr. Doğan Yavaş

Yrd. Doç. Dr. Erol Ogur

Gürhan Korkmaz

Mustafa Eren

Murat Güçyılmaz

Dr. Murat Çubukçu

Halit Ersöz bulunuyor.

Bilim Kurulu ise;

Prof. Dr. Aziz Novrozlu (Azerbaycan), Prof. Dr. Berna Alpagut, Prof. Dr. Cafer Çiftçi, Prof. Dr. Cristof Berns (Ruhr Üniversitesi/Almanya), Prof. Dr. Hasan Ertürk, Prof. Dr. İbrahim Çakmak, Prof. Dr. Klara Kuzmora (Trnava Üniversitesi/Slovakya), Prof.Dr. Martina Seifert/ Üniversitat Hamburg- Almanya), Prof. Dr. Mefhail Hızlı, Prof. Dr. Muhsin Kılıç, Prof. Dr. Mustafa Şahin, Doç. Dr. Gaffar Mehdiyev(Azerbaycan), Doç. Dr. Mehmet Öz, Yrd. Doç. Dr. Doğan Yavaş, Yrd. Doç. Dr. Errol Ogur, Yrd. Doç. Dr. Sezai Sevim’den oluşuyor.

Bu muazzam organizasyonun Sekreteryasını ise; Mustafakemalpaşa Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nden Yeliz Özkan Hatip(Şef), Elif Nur Özbey ile Gökhan Aydın yürütüyor.

***

AÇILIŞ OTURUMU

Dün başlayan Uluslararası 3. Mustafakemalpaşa Sempozyumu’nun açılış oturumunu Uludağ Üniversitesi eski Öğretim Üyelerinden şu an Ankara Müftüsü olan değerli dostum Prof. Dr. Mefhail Hızlı yönetti.

Bu oturumda, Yrd. Doç. Dr. Sezai Sevim, “Osmanlı Döneminde Karyağmaz Köyü ile Paşalar Köyü ve Çevresi” başlıklı bildirilerini sunarken, Yrd. Doç. Dr. Doğan Yavaş ise; “Osmanlı Döneminde Kirmastı’da Yapılan Bazı İnşa Faaliyetleri” başlıklı bildirisini sundu.

 ***

Sempozyum, bugün sabah ve öğleden sonra yapılacak oturumlarla devam edecek.

 ***

4. SUUÇTU TÜMBÜLDEK ŞİİR GECESİ

Bu gece saat 20.00’de ise “Şiir ve Popülizm” konulu panelin de yer aldığı ve şiirlerin okunacağı 4. Suuçtu/ Tümbüldek Şiir Gecesi etkinliği var.

Tümbüldek Mesire Alanı’nda gerçekleştirilecek olan gecede 66 şair şiirleriyle katılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161