banner216

Bu haber kez okundu.

Fethiye’de ‘Arabuluculuk’ Anlatıldı
Türk Hukuk Sisteminin yeni bir düzenlemesi olan ‘arabuluculuk’ sistemi Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının tertip ettiği panelle kamuoyuna anlatıldı.
Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü salonunda yapılan panele Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Veli San, FTSO Başkanı Akif Arıcan, Fethiye’den ve diğer ilçelerden pek çok yönetici ve işletme sahibi dinleyici olarak katıldı.
Panelin oturum başkanlığını Yargıtay Birinci Başkanvekili Seyit Çavdar yaptı. Panelde yaptığı açılış konuşmasında Çavdar, arabuluculuk sistemini anlattı. Çavdar, “Yargının iş yükünün çokluğu nedeniyle yargının iş yoğunluğunun azaltılması için tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de itilafların mahkeme aşamasına gelmeden alternatif çözüm yollarıyla sonlandırılması amaçlanmaktadır. Toplantımızın konusu gözetildiğinde iş davalarında zorunlu arabuluculuk kabul edilmektedir. ” diye konuştu.
Arabuluculuk sistemi hakkında bilgiler veren Arabuluculuk Daire Başkanlığı Arabuluculuk Kurul Üyesi Av. Arb. Yakup Erikel, “Arabuluculuk hukuk dünyasına yeni giren çok önemli uyuşmazlık yöntemlerinden birisidir. 6325 sayılı arabuluculuk kanunun devreye girmesinden itibaren, arabuluculuk yoluyla uyuşmazlığı çözebilirsiniz. Yasa koyucu böyle bir hak tanıyor. Yasa koyucu ayrıca arabuluculuk yoluyla çözülen sorunların mahkemede çözülmüş gibi kabul ettiğini söylüyor. Arabuluculuk yoluyla itilafları çözmek dostane bir yöntemle gerçekleşiyor. Böylece tarafların arasındaki sorunlar ve husumetlerde ortadan kalkmış oluyor” ifadelerini kullandı.
Panelde, ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk ve iş dünyasına faydaları üzerine sunum yapan FTSO Hukuk Müşaviri ve Genel Sekreter Yardımcısı Av. Arb. Ezgi Tugay Kullukçu ise, arabuluculuğun taraflara sağladığı faydaları üzerinde durdu. Arabulucuğun tarafların bir araya gelerek ihtiyaçlarını ortaya koydukları bir sistem olduğunu ifade eden Kullukçu, “Türkiye arabuluculuk sistemiyle 2012 yılında tanıştı. 2013 yılında da arabulucu yetiştirmeye başladı. Geldiğimiz noktada eksiklerimi var ama farkındalığımız da artıyor. İş Kanunun zorunlu hale gelmesiyle insanların arabulucuya bakışı değişti” dedi.
İş adamlarının arabuluculuk sistemini kullanmasının faydalarından bahseden Kullukçu, “Yargı masraflarından tasarruf ediyoruz. En önemlisi iş adamları için çok önemli olan zamandan tasarruf sağlıyoruz. Arabuluculukta herkes menfaatlerini ortaya koyduğu için iki tarafta masadan kazançlı kalkıyor. Süreç ve sonuç kontrol altındadır. Arabuluculukta gizlilik esastır. İşverenlerin gizlemek istedikleri noktalar koruma altındadır. Arabulucukta ticari ilişkiler devam ediyor. İstediğiniz zaman masadan kalkabilirsiniz” diye konuştu.
İzarader Yönetim Kurulu Üyesi Av. Arb. Sinem Hacıeminoğlu İş Kanunu bağlamında arabuluculuğu anlatırken, Av. Arb. Sabire Sanem Yılmaz dünyadan ve Türkiye’den arabuluculukla çözülen konulara dair örnekler verdi. İzarader Yönetim Kurulu Üyesi Av. Arb. Hilal Çalkınara ise arabuluculuk merkezlerinin çalışma sistemlerini anlattığı panelde LibertyHotelsLykia Word Genel Müdür Mehmet Biçer de dünyada arabuluculuk sistemini en etkili kullanan ülkelerden biri olan İngiltere’den örnekleri katılımcılarla paylaştı.
Panelin kapanış konuşmasını yapan FTSO Başkanı Akif Arıcan şunları söyledi:
“Hepimiz biliyoruz ki bir şirket, bir tüccar için davalı ya da davacı olarak adliyeye düşmek -haklı bile olsa- itibar kaybı demektir. Kaybettiğiniz itibarınızın yanı sıra zamanınızı ve paranızı da harcıyorsunuz. Davanız sonuçlandığında ise iş işten geçmiş oluyor.
Arabuluculuk yöntemini kullandığınızda ise hem dava konusu gizli kalıyor hem de dava sürecindeki kadar çok para ve zaman kaybetmeden sonuca ulaşmış oluyorsunuz. En az 1 sene sürecek bir mahkeme hükmü, arabuluculuk sistemiyle 1 ayda elde edilebiliyor. Arabuluculuk sisteminin geliştirip, yaygınlaştırılması bu bakımdan önemli. Böylece FTSO olarak bizde bütün işverenlere, buradan “arabuluculuk sistemine başvurun, çok daha kısa sürede sonuç aldığınızı göreceksiniz” diye sesleniyoruz ve seslenmeye devam edeceğiz.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202