Geçtiğimiz haftalarda Mina Otizm Derneği’nin Burfaş Göl Tesisleri’nde bir sabah kahvaltısı yapıldı. Bende bu nedenle bu günkü yazımı Mina Otizm’e ayırmak istedim. Bu günkü yazımı dernekteki konuşulanlardan yola çıkarak yazmaya çalışacağım. Tabii önümüzdeki haftalarda eğitim yönünden de bu konuyu incelemeye çalışacağım.

Dernekteki otizm öğrencisi Fehmihan Kamberoğlu Kanada da bir yemek yarışmasına katılarak birinci olmuş ve Türkiye’ye başarı ödülü getirmiştir. Bundan dolayı Büyükşehir Belediyesi başta Fehmihan Kamberoğlu olmak üzere Otistik Derneğine bir kokteyl verdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu kokteyl aynı zamanda burada otistik çocukların sorunları da gündeme geldi. Ertesi gün yani Büyükşehir Belediyesi’ndeki organizasyondan sonra Mina Otizm Derneği Göl Park’ta bir kahvaltı yaptılar ve bu yıl neler yapabileceklerini kendi aralarında tartıştılar ve bu yıl, her ay bir kere otizmli çocuklar tiyatroya gidecek ve tiyatroda otizmli çocuklar ‘biz de varız’ diyecekler.

Bursa’da yaklaşık olarak birçok otistik çocuklu aile var. Mina Otizm Derneği’nin amaçlarından biri Bursa’da ki otistik çocuklara ulaşmak ve o ailelerle iş birliği yapmaktır. Bursa’da otistik çocuklarla ilgili daha çok neler yapılabilecekleri tartışıldı ve otistik çocuklarla ilgili proje konusunda mütabık kalındı. Projenin yanı sıra komisyonlar oluşturarak hem aile ziyaretlerine önem verilecek hem de proje konusunda çalışmalarına hız verilecektir.

2015 -2016 eğitim öğretim yılı bir ay önce başladı. Bende önümüzdeki günlerde eğitim öğretimde hangi aşamaya geldik okullardaki eksiklikler öğrencilerin istekleri velilerin isteklerini dinleyip sizlerle paylaşacağım ve rehberlik araştırma merkezinin önemini vurgulayacağım. Bu günkü yazım Mina Otizm Derneğiyle ilgili olduğu için bir veli bana şunu dedi ‘Üç yıl önce zamanın başbakanı ve şimdiki cumhurbaşkanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan otistik eylem planını açıkladı ama otistik eylem planının şu anda hangi boyutta olduğunu bilinmiyor ve uygulanmıyor’ dendi. Bu konuyu milli eğitim müdürlüğüne sorup öğreneceğiz.

Milli eğitim müdürlüğünün özel eğitimle ilgili güzel çalışmaları olduğunu ben biliyorum. Bu çalışmaları da milli eğitim müdür yardımcıları ve özel eğitim şube müdürü Sayın Hüseyin Hacıoğlu’nun güzel çalışmalarını takip ediyoruz ve bu çalışmaları kendilerine sorarak Bursa’da kaç tane özel eğitim sınıfı var, kaç tane kaynaştırma eğitimi var? Özel eğitim okulları sorunları ve otistik çocuklarla ilgili konulara vurgu yaparken bizim eksik kaldığımız noktaların neler olduğunu kendileriyle konuşup sizlere aktaracağım.

ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞMALAR

Geçtiğimiz aylarda Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay’ı gördüm. Ayaküstü biraz sohbet ettim ve kendilerinden şunu öğrendim. Üniversitelerde çalışmalar devam ederken engellilerle ilgili çalışmalar da devam ediyormuş. Tabii bu çalışmalara biraz zaman vereceğiz çünkü üniversiteler engellilere yönelik değil inşallah Yusuf Ulcay engellilere yönelik bir üniversite yapar çünkü rektör seçimlerinden önce Yusuf Ulcay’ı görmüş ve hayırlı olsun demiştim sorunlardan söz etmiştim ve kendileri bana bu konuda rektörlüğün çalışma yapması gerektiğini söylemişti. Temenni ediyorum ki kendi görev süresi içerisinde engellilerle ilgili çalışmalara hız verir. Uludağ Üniversitesinde tıp fakültesinde yataklar daha alçak olursa engelli arkadaşlarımız daha rahat yatar diye düşünüyorum.

Son olarak eylül ayında da olduğu gibi zaman zaman üniversitelerde engellilerle ilgili toplantılarda oluyor. Bu toplantılar genel toplantı olduğu için önümüzdeki zamanlar içinde bu toplantı Bursa Uludağ Üniversitesinde olabileceğini düşünüyorum.

Bir soru daha sormak istiyorum. Geçtiğimiz haftalarda Uludağ üniversitesi rektörü Dr. Yusuf Ulcay 2023 yılı stratejik planı anlattı. İnşallah bu stratejik planda üniversite her alanda engelliye yönelik olur.

SEÇİMLER YAPILDI

Geçtiğimiz Pazar günü genel seçimler oldu %49.41 ile Ak Parti tek başına iktidar oldu. Bu dönem dört milletvekili meclise gitti, bu milletvekillleri Cumhuriyet Halk Partisinden İstanbul milletvekili Şafak Pavey, Ak Parti İstanbul milletvekili Abdurrahman Akdağ, Ak Parti Mardin milletvekili Erol Gürsoy, Bursa’dan ise Ak Parti’den Bennur Karaburun meclise girdi. Benur Karaburun’la geçtiğimiz haftalarda bir saat görüşme yapmıştık. Bennur Karaburun mecliste aktif rol alacağını engelliler komisyonu kuracağını ve bunun yanısıra bütün komisyonlarda engellilere yönelik ne olup bittiğini de takip etmek isteyeceğini söylemişti. Yazının başlığına dikkat çekmek için koydum çünkü hükümeti temsil eden Valilerdir. Vali Bey geçen hafta koruma kanunu nedeniyle bütün güvenlik güçlerini arttırdı ama 2005 yılında çıkan milat gibi kanun olan engelliler kanunu tam amacıyla yerine oturmadı çünkü engelliler seçimlere giderken yine zorluk yaşadılar. Şunu sormak istiyorum koruma kanunu kolay uygulanıyor neden engelliler kanunu o kadar hızlı uygulanmıyor?

İnşallah giden engelli milletvekillerimiz bu dönem engellilerin sorunlarını ve kanunlara daha çok önem verir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254