Salı günkü yazımda engelliler federasyonunun Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i ziyaret ettiğini ve engelliler için neler yapıldığını sizlerle paylaşmıştım. Bu günkü yazımda ise yine engelliler federasyonunun başka bir ziyaretinden size söz etmek istiyorum. Ziyarete geçmeden önce Mustafa Bozbey’de odaların çok büyük önemi olduğunu vurguladı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in dediğine göre projeler yapılıp odalardan da bilgiler alınıyormuş bu anlamda bize mimarlar odasının çok büyük önemi ve desteği olduğunu Sayın Bozbey’de söyledi.

Geçtiğimiz hafta engelliler federasyonu olarak yönetim kurulu yani engelliler federasyonu başkanı Mürşit Atlıakın genel sekreteri Ayhan Zenbilci yönetim kurulu üyeleri İdris Göz, Hüsamettin Akyıldız, Mustafa Tıkız ve Haluk Akın mimarlar odasını ziyarette olan kişilerdi. Mimarlar Odası’nın ziyaret edilmesindeki amaç mimarlar odası yönetimi 6 Şubat 2016’da yeni seçildiği için ve bundan önceki dönemde de mimarlar odası engelliler federasyonuyla ortaklaşa olan ulaşılabilirlik müze projesine destek vermişti. Bu desteği biraz açacak olursak 6 ay önce bir otelde fotoğraf sergisi yapmışlar ve bu fotoğraf sergisinin adına ulaşılabilirlik demişler bu ödül törenine engelliler federasyonu adına genel sekreter Ayhan Zenbilci ile yönetim kurulu üyesi Mustafa Tıkız katılmıştı ve buradan başlayan yönetimle tanışıklıkla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde fotoğrafları engelliler federasyonunun yapmış olduğu programda gösterildi ve mimarlar odasıyla bir proje daha yapılacak nisan ayında başlayacak proje yaz sonuna kadar devam edecek bu proje ulaşılabilirlikle ilgili çekilen fotoğrafları açık alanlarda alışveriş merkezlerinde gösterime sunacaklar hem hayırlı olsun demek için gidilen mimarlar odasına hem de bu projeyi netliğe kazandırmak için engelliler federasyonu mimarlar odasına ziyarette bulundular. Bu arada mimarlar odasından da bir temsilci istediler. Engelliler federasyonunun önümüzdeki erişilebilirlik komisyon toplantısına mimarlar odasından da katılacaklar.(Engelliler Federasyonunun ulaşılabilirlik komisyon başkanı da Mustafa Tıkız’ın olduğunu söylemek istiyorum.)

SAYIN RECEP ALTEPENİN TALİMATI

İlk olarak şu konudan bahsetmek istiyorum. Büyükşehir belediye başkanı sayın Recep Altepe geçtiğimiz Cuma günü 2. dönem 2.yıl basın toplantısını Atatürk Kongre merkezinde Muradiye salonunda yaptı. Zaman zaman sayın Recep Altepe ile ilgili engellilere yönelik neler yaptığını anlatıyorum. Ama bu yazımda iki konuya vurgu yapmak istiyorum. Zihinsel ve Alzheimer hastaları için sevgi çipi uygulamasıyla zihinsel engelliler ve Alzheimer hastaları rahatlıkla kayboldukları zaman bulunabilecek. Zaten Müge Anlı’nın başlattığı Sevgi İzi projesine ilerleyen günlerde ya da ilerleyen yıllarda belediyelerle emniyet müdürlüğü bu projesi beraber yürütecek. Böylelikle ilk projeyi büyükşehir belediyesi adım atmış oldu ve sevgi çipini geçen haftalarda tanıttı. Bir konuya açıklık getireyim. Sevgi İzi Projesi Müge Anlı’nın bir projesi olarak yavaş yavaş yayılıyor. Daha sonra emniyetle belediyeler arasında gerçekleşecek. Sevgi çipi projesini için müracaatları engelliler biriminden ve engelli derneklerinden sorumlu yani engelli dernekleriyle belediye arasında köprü olan arkadaşımız Mustafa Tıkız sevgi çipine kayıtları almaya başladı. Ayrıca sevgi çipini merak eden engelli sivil toplum örgütlerine birebir anlatarak bilgi veriyor. Büyükşehir belediye başkanı sayın Recep Altepe engelliler biriminin özellikle engelli dernekleri, engelli sivil toplum örgütleriyle birlikte projeye destek sağlaması konusunda çalışma arkadaşlarına talimat verdi. Bu arada iki defa engelli sivil toplum örgütleriyle birlikte toplantı yapılacağını ve engelli derneklerinin de toplantılardan memnun olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz Salı günü 10-16 Mayıs engelliler haftasının ön toplantısı Dr. Pelin Fehim tarafından yapıldı.

BURSA AİLE SAĞLIK HİZMETLERİ

Bu arada Sosyal İşler Şube Müdürlüğü Bursa Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (BADEM) adında bir proje başlattı. Bu proje merkezine aileyi alan, başta eşler olmak üzere aile fertlerinin hayatla ve birbirleriyle bağlarını kuvvetlendirerek daha güçlü bir aile olmalarını amaçlayan sosyal bir projedir. Gemlik Paşa Konağı ve İncirli Kültür Merkezlerinde danışan kabul edilmektedir. Özellikle Gemlik ve Bursa Kent Konseyi engelli ailelerini güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılması hedeflerinin arasında. Başta Sosyal İşler Şube Müdürü Şahin Arat, Proje Sorumlusu Betül Şenlik ve çalışma arkadaşlarını kutluyor ve bütün projelerinde engellileri düşündükleri için teşekkür ediyoruz. Bu arada 10 Nisan Polis Haftası olmasından dolayı emniyet teşkilatı birçok programlar yaptı bu programlar yapılırken trafik bölge müdürlüğü ekibi Türkiye Sakatlar Derneği Bursa şubesini ziyaret etti. 10 Nisan polis haftasını kutluyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161