Kökü 1960’lı yılların sonuna dayanan ve milliyetçi mukaddesatçı üniversite gençleri tarafından kurulan Yeniden Milli Mücadele Birliği’nin Türk siyasi hayatında önemli bir yeri vardır.

Henüz, “Ülkücü” ve “Akıncı” diye bir oluşum meydana gelmeden önce Türkiye’de “Mücadeleciler” vardı.

Anadolu’nun bağrından çıkan imanlı Türk gençlerinden Afyonlu Aykut Edibali ve Yavuz Arslan Argun’un öncülüğünde, Konyalı Necmettin Erişen, Kemal Yaman, Ali Kemal Belviranlı, Balıkesirli Yılmaz Karaoğlu, Gaziantepli Melih Gökçek, Yozgatlı Cemil Çiçek, bugün Hürriyet Gazetesi’nde yazan Taha Akyol, Star Gazetesi’nde yazan Ahmet Taşgetiren ve Hüseyin Gülerce ile Tayyip Erdoğan’dan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Ali Müfit Gürtuna gibi isimler tarafından milli bir hareket olarak doğdu.

Bursa’da ise uzun yıllardan beri bu işe gönül verenler arasında Abdurrahman Önder, Bilal Aydın, Hüsamettin Akdeniz, Mirza Ballı, Dr. Celal Bayram, Mürşit Atlıakın gibi isimler ilk anda aklıma gelen isimlerdir.

 

O zamanlar için Türkiye’de, solda Dev-Genç sağda ise Mücadele Birliği vardı.

Mücadele Birliği mensubu gençlerin herhangi bir terör olayına karıştığı duyulmamıştı.

Meşru zeminde, Türk milletinin varlığı ve bekası için çalıştılar.

Haftalık olarak çıkardıkları “Yeniden Milli Mücadele Dergisi” çok heyecanlı yayınlar yapıyordu.

İstanbul Sirkeci meydanında, Mücadeleci gençlerin, dergileri adeta bir nokta mitingi havasında bağırarak nasıl sattıklarını büyüklerimizden dinlemiştim.

Kendi zamanlarında “Mücadeleciler” önemli bir misyon üstlendiler Türkiye’de.

İyi de bir taban oluşturdular aslında ama partileşme sürecine çabuk geçmedikleri için siyaseten arzu edilen neticeyi de alamadılar.

Zaten, başta Aykut Edibali olmak üzere hareketin önde gelen isimleri de henüz çok gençtiler.

O zaman şöyle düşünüyorlardı:

Parti kurmak kolay. Bir tabela asıp partiyi kurarsın ama önemli olan kültürel platformda kendini iyi yetiştirmektir” dediler ve kendilerini okumaya verdiler. Gerçekten de çok bilgili, ülke ve millet meselelerine hâkim, milliyetçi ve mukaddesatçı bir genç nesil yetişti Mücadele Birliği çatısı altında.

Zaman içinde, gerek yazar, gerek belediye başkanı ve gerekse de milletvekili ve bakan olarak değişik partilerde hizmet ettiler ve etmeye de devam ediyorlar.

***

ISLAHATÇI DEMOKRASİ PARTİSİ (IDP)

Yeniden Milli Mücadele Birliği mensupları 1984 senesinde 48 kişinin katılımı ile Islahatçı Demokrasi Partisi’ni kurdular.

Genel Başkanlığa da, partinin kurucusu Aykut Edibali seçildi.

1987 genel seçimlerinde beklenen başarıyı sağlayamayan IDP, 1989 yılında yapılan yerel seçimlerde oyunu yüzde 1’e yükselterek, 3 ilçe ve 3 beldede belediye başkanlığı kazandı.

1991 genel seçimlerinde ise Refah Partisi (RP) ve Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ile ittifak yaparak Refah Partisi çatısı altında seçimlere girdiler ve IDP kökenli üç milletvekili seçimleri kazandı. Daha sonra bu isimler RP’den istifa ederek IDP’ye geçtiler.

22 Kasım 1992’de Islahatçı Demokrasi Partisi (IDP) isim değiştirerek Millet Partisi (MP) adını aldı.

***

İL BAŞKANLIĞINDA BİR REKOR!

1991 yılında IDP Bursa İl Başkanı olarak görev alan ve daha sonra Millet Partisi kurulduğundan bu yana da Millet Partisi İl Başkanı olarak 25 yıldır görev yapan değerli dostum Abdurrahman Önder, 10 Nisan 2016 Pazar günü yapılan kongrede “Artık görevi genç arkadaşlara devretme zamanı geldi” dedi ve 25 yıl il başkanlığı yaparak kırılması zor bir rekora da imza atmış oldu.

Kongrede yaptığı konuşmada, yıllardır kendisine sabır gösteren eşi Hatice Önder’den helâllik istemesi ve onun da “Helal olsun” demesi üzerine, kongre salonunda duygusal anlar yaşandı ve başta Aykut Edibali ve eşi Filiz Edibali olmak üzere çoğu kimse gözyaşlarını tutamadılar.

Kendisini bu sabrından ve “Mücadeleci” kişiliğinden dolayı tebrik ediyorum.

***

AYKUT EDİBALİ’NİN KONUŞMASI

Millet Partililer tarafından “Bilge Lider” olarak isimlendirilen, yarım yüzyıllık mücadele adamı MP Genel Başkanı Aykut Edibali kongrede yaptığı konuşmada; Türkiye’nin İslam dünyasının sığınağı olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin, Balkanlara olduğu gibi Kafkaslara da sahip çıkmak zorunda olduğunu, Osmanlı mirası nerede varsa Türkiye’nin de oraya sahip çıkmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Balkanların Türkiye için bir acı olduğunu belirten Edibali; büyüklüğü ve çareyi kendi geçmişimizde aramamız gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’de bir Lazistan olmadığı gibi bir Kürdistan da olamayacağını söyleyen Aykut Edibali; “Muhteşem Türkiye”yi sizler inşa edeceksiniz ifadelerini kullandı.

***

MP BURSA’DA YENİ BAŞKAN AKYILDIZ

Divan Başkanlığını Ali Osman Türkmen’in yaptığı kongrede Mirza Ballı ile Hüsamettin Akyıldız de katip üyeliklere getirildiler.

Abdurrahman Önder’in il başkanlığı görevini bırakması ve yeniden aday olmaması üzerine, Hüsamettin Akyıldız başkanlığında gençlerden oluşan yeni bir yönetim listesi çıktı.

Yeni yönetimde, Hüsamettin Akyıldız, Ahmet Kahya, Numan Okandan, Ahmet Aydın, Cemil Okur, Yusuf Cesur ve Hasan Üstün yer alırken; disiplin kurulunda ise Bilal Aydın, Ömer Günay ve Ahmet Akyıldız yer aldılar.

Yapılan seçimde ise Hüsamettin Akyıldız başkanlığındaki yeni yönetim seçilerek göreve getirilmiş oldu.

Eğitimci olan yeni MP Bursa İl Başkanı Hüsamettin Akyıldız, uzun yıllardan beri Millet Partisi’nin Bursa’da çeşitli kademelerinde görev yapmıştı.

Biz de kendilerine başarılar diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mürşit ATLIAKIN 1 yıl önce

Kalemine sağlık hocam saygılar

Avatar
Rayhan Keleş 1 yıl önce

Kaleminize ve bilginize sağlık. Hüsamettin Bey'e ekibine başarılar dilerim.

Avatar
Fikret Güneyli 12 ay önce

Bu güzel analitik için teşekür ederim.Epey duygusal anlar yaşattığı.

Avatar
Mehmet Kraz 1 yıl önce

Değerli Gazeteci Murat Bey Millet Partisi ile ilgili yazınızdan dolayı tebrik ederim.Yüreğinize sağlık.

Avatar
Mehmet Mutluoğlu 1 yıl önce

Ömrünü bu büyük milletin varlık ve beka davasına adayan Millet Partisini bu kadar güzel yazdığınız için çok teşekkür ederim Değerli yazar.
Allah razı olsun.
İki cihanda aziz ol İnşAllah...

banner161