banner216

ANKARA KULİSİ

Anayasa değişikliği için öncülük eden ve süreci halk oylamasına kadar getiren MHP’de işlerin yolunda gittiğini söylemek zor. Bir yandan iç sıkıntılarla uğraşan ve seçmenlerine ‘evet’i kabul ettirmede zorlanan MHP diğer yandan da iktidarın icraatlarını yerden yere vuruyor. ‘Evet’ci partinin seçim öncesi böyle bir tavır takınması ise doğal olarak kafaları karıştırıyor.

Ne demek istediğimi daha iyi anlatabilmem için MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta’nın TBMM’de yaptığı açıklamaları dikkatinize sunmam gerekiyor. Usta Meclis’te ‘hayır’ tarafının elini güçlendirecek eleştirilerde bulundu. Dozu sertti;

“Toplum çok gergin, çeşitli nedenlerle gergin. İşte, ciddi ekonomik sıkıntılar var, sürekli ekonomiyi konuşuyoruz. Özellikle son günlerde, mesela seçim bölgemde de yaşanmış bir olay var. Bu tefecilerin eline düşmüş durumda insanlarımız. Tefecilik nedeniyle intihar olayları var. Ben geçen gün Demetevler'de dolaşırken (nerede bu devlet, bu adliye nerede, polis nerede ben bilmiyorum) yerlere yapıştırmışlar. Yerlerde ilanlar var: ‘Kefilsiz kredi’, ‘Kefil yok’, Senet yok’, ‘Bir şey yok’, kredi diye. Belli ki onların hepsi tefeci, millet tefecilerin eline düşmüş durumda. Ahlaki yozlaşmanın ne boyutlarda olduğunu… Yani insanlar evlendirme programlarından medet umar hâle gelmişler, buraya rağbet ediyor ve cidden ciddi bir ahlaki bozuntu içerisinde toplumumuz.”

Usta, ardından da FETÖ ve mağduriyetleri gündeme getirdi. İktidarın mağdurlara kulak tıkadığını, dikkatli hareket etmediğini savundu. Şöyle devam etti:

“Savcısı, hâkimi veya polisi korkarak veya idareciler korkularıyla hareket ederek milletin çocuğunu mağdur ediyorlar. Bildiğimiz, yani hiçbir şekilde devletine karşı bir şekilde suç işleme gibi bir durumu olmayacak, çok masum, çok sade, vatanına, milletine bağlı insanların nasıl mağdur olduğunu, nasıl gözyaşlarının kan şekline dönüştüğünü biz gözyaşları içerisinde dinliyoruz arkadaşlar. Hukuk devleti ilkeleri içerisinde hareket etmemiz lazım. Savunma hakkı vermiyorsunuz insanlara. Bir insan neyle suçlandığını bilmeden nasıl kendisini savunabilir? Şimdi bunları yaşıyoruz. Suç yok ortada, suç belirsiz, savunma alınmıyor ve insanlar ekmeğinden oluyor veya tutuklu hâlde bulunuyorlar. Masumiyet karinesi vardır. Suçu ispat devlete düşer. ‘Suçsuzluğunu ispat et’ diyorsunuz. Bunlar hukuk devletiyle bağdaşmayacak uygulamalardır. Yarın bir gün bunların hepsi uluslararası mahkemelerde tazminat olarak karşımıza çıkacak. Hem işin bu yönü var hem de nihayetinde, yani suçsuz bir insanı cezalandırmak kadar yapılabilecek, insanlığa yapılabilecek bir kötülük olamaz.”

MHP Grup Başkanvekili’nin anlattığı bir anekdot ise oldukça çarpıcıydı:

“Hâkimlerin, savcıların, genel müdürlerin, müsteşarların, bakanların korkularıyla hareket etmemesi lazım. Bakın, korkularıyla hareket ediyorlar. ‘Senin masum olduğuna inanıyorum’ diyor Hâkim. ‘Fakat ben seni salamam’ diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Niye? Çünkü ben seni salarsam yarın senin yerinde ben olurum. Böyle bir şey olamaz. Böyle korkularıyla idarecilerine kadar fazla kıyım yaparsa o kadar fazla birilerinin gözüne gireceğini düşünerek uygulama yapıyorlar. Ne oluyor bunun sonucunda? Bunun sonucunda, aslında FETÖ, ellerini ovuşturuyor ‘Ne güzel’ diyor. Yani bu haksızlığı ne kadar fazla yaparsanız hem bu mücadelede direnç kırılır hem de kendisine eleman kazandırırlar.”

Çocukların haberi yok…

Tutuklu er ve erbaş ailelerinin durumu da gündemindeydi. “Hakikaten çok büyük dramlar var” dedi. “Çocukların haberi yok, nihayetinde bunlar er, erbaş” diye devam etti. “Şimdi, diyor ki annesi, ‘Ben devletime emanet verdim çocuğumu emanetimi geri verin.’ Yani bunun karşısında vicdanlı bir yüreğin ürpermemesi mümkün değil. Bizim FETÖ denilen bu yapıya karşı olan mesafemizi herkes biliyor. Herkes onlarla içli dışlıyken biz bunlara ilişkin tavrımızı ortaya net bir şekilde koymuşuz ama ‘FETÖ’yle mücadele edeceğim’ diye vatan evladına zulmetmeye de müsaade etmeyiz.”

Bakanlar Kurulu sıralarında oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya dönerek, “Sayın Bakan, lütfen bunları Bakanlar Kurulunda gündeme getirin” diye seslenen MHP’li Usta’ya, muhatabı bakan, “Tamam” yanıtı verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202