banner216

Bu haber kez okundu.

MTSO, girişimci adayı kadınları başarılı iş kadınlarıyla buluşturdu
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla girişimcilik eğitimi alan dezavantajlı kadınlarla başarılı iş kadınlarını bir araya getirdi.
Güçlü kadınların sayısının artmasıyla şiddetin engellenebileceği görüşünden hareketle kadınların iş yaşamındaki etkinliğini ve verimliliğini artırmak isteyen MTSO, bir yandan girişimcilik eğitimi alan kadınlara sertifika verirken, diğer taraftan girişimci kadınları başarılı rol modellerle buluşturdu. MTSO Mersin AB Bilgi Merkezi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla “Değer Yaratan Girişimci Kadınlar” konulu bir etkinlik düzenledi. MTSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte, Ekim ayında KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan dezavantajlı 28 kadına sertifikaları verildi. Etkinlikte ayrıca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayla Harp ile Başkan Yardımcısı Aydan Dayı Kaymaz kendi sektörlerindeki tecrübelerini paylaşırken, Hikaye Anlatıcısı Nazlı Çevik Azazi de katılımcılara güçlü kadınların masallarını anlattı.
“Kadınlarımızın ekonominin ve üretimin daha çok parçası olmaları için elbirliği ile çaba sarf etmeliyiz"
Toplantının açılış konuşmasını yapan MTSO Genel Sekreter Yardımcısı Ezgi Biçer Uçar, MTSO’nun çeşitli sertifika programları, kişisel gelişim eğitimleri ve mesleki eğitimler vesilesi ile kadınların iş hayatında daha çok yer almaları için kentte çaba gösteren kurumların başında geldiğine dikkat çekti. Uçar, “Biz, kadın ve erkeğin eşit koşullarda çalıştığı, kadının haklarının korunduğu bir ortamda çalışıyoruz ve bunun da kıymetini biliyoruz. Tüm kadınlarımızın denk olanaklara sahip olabilmesi için Oda olarak, bir kısmı AB Bilgi Merkezimizle olmak üzere bugüne kadar çok sayıda bilinçlendirme etkinliği ve eğitim düzenledik. Bu yıl ise bilinçlendirmenin ötesinde, dezavantajlı kadınlarımıza kendi işini kurma fırsatı vermek üzere, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün de desteği ile özel bir KOSGEB Girişimcilik Eğitimi düzenledik. Çünkü nüfusumuzun yüzde 50’sini kadınlar oluşturmasına rağmen, ülkemizde kadınlarımızın iş gücüne katılımı yüzde 25 düzeyinde. Bu yüzde 25 içerisinde girişimci kadınlarımızın oranı ise sadece yüzde 6-7 civarında. Dolayısıyla kadınlarımızın ekonominin ve üretimin daha çok parçası olması, daha çok hayatın içinde olmaları için elbirliği ile çaba sarf etmeliyiz" dedi.
Kadına yönelik şiddete de vurgu yapan Biçer, “Sağlıklı düşünebilen, vicdanlı çocuklar yetiştirmek biz kadınların elinde. Özellikle de erkek çocuklarını kadına saygılı yetiştirmek ve gelecek nesillerin gündemini ‘kadına şiddetten’ uzaklaştırmak konusunda çok önemli sorumluluklarımız var. Dolayısıyla sağlıklı nesiller yetiştirmek, kadına karşı şiddetle etkin mücadeleden, etkin mücadele de kadının ekonomik hayata katılımını sağlamaktan ve güçlendirilmesinden geçiyor. Bu anlamda, bu konuda azim gösteren, girişimcilik eğitimimize katılan tüm kadınlarımızı bir kez daha kutluyorum” diye konuştu.
Harp: “Pes etmeyin”
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Harp ise bugün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ülke ekonomisini daha fazla güçlendirmenin kadın işgücünden geçtiğinin kabul edildiğini ve bu nedenle kadın girişimcilere önemli destekler verdiğini söyledi. Bu noktadan hareketle MTSO’nun da desteğiyle TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadın girişimci sayısını artırmaya yönelik eğitimleri sürdürdüklerini belirten Harp, “Ekonomik hayatta kadınların erkeklerin yanında yer almasını sağlayacak politika ve projelere öncelik verilmesiyle gücümüz daha da artacaktır” ifadesini kullandı.
Girişimcinin cesur olması gerektiğini vurgulayan Harp, girişimci kadınlara, “Hayal eder ve bu hayalinizi hayata geçirmeye cesaret ederseniz başarılı olmamanız için bir sebep yok. Sakın çabuk pes etmeyin ve ne iş yapacaksanız çok iyi araştırın” tavsiyelerinde bulundu.
Kaymaz: “Rakamlar iç açıcı değil”
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Kaymaz da erkek egemen bir sektörde çalıştığını, birçok zorlukla karşılaşmasına rağmen pes etmeyerek başarıya ulaştığını dile getirdi. Kadının çalışmasının, çocuklarının ihtiyacını karşılamasına, aile bütçesine katıda bulunmasına ve maruz kaldığı şiddetten kurtulmasına yardımcı olacağını ifade eden Kaymaz, bunun için kadının çalışmasının önemli olduğunu kaydetti. Kadına yönelik istatistiklerin halen istenilen düzeyde olmadığına da işaret eden Kaymaz, “Dünyada okuma yazma bilmeyen insanların 3’te 2’si kadın. Bunun yanında küresel üretimde çalışan kadınların yüzde 66’sı kadın ama gelirden aldıkları pay yüzde 10. Gelişmekte olan ülkelerde 1 dolardan daha azla yaşayanların yüzde 70’i kadın. Kadınlar dünya mal varlığının yüzde 1’ine sahip. Avrupa’da 15 yaş üzeri çalışan kadınların oranı yüzde 42 iken Türkiye’de yüzde 26. Bu rakamları elbirliği ile değiştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202