banner216

Bu haber kez okundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden Denizpark Açıklaması
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden, eski başkan Macit Özcan’ın suç duyurusuna yanıt geldi. Belediyeden yapılan açıklamada, Denizpark’ın yıkımının mahkeme kararıyla gerçekleştirildiği belirtilerek, yıkım kararının ortadan kaldırılabilmesi için Danıştay 6. Dairesi’ne karar düzeltme ve tavzih talebinde bulunulmasına rağmen, Danıştay’ın bu talebi reddettiği bildirildi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Macit Özcan’ın, Denizpark’ın yıkımıyla ilgili olarak mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kamuoyunda Denizpark ismi ile bilinen projenin eski işletmecisi Turgut Öner tarafından Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan şikayette, Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin Denizpark isimli projenin yıkımı ile ilgili Mersin 1. İdare Mahkemesi’nin proje iptali kararının aslında bir yıkım kararı olmadığı, ayrıca mahkeme kararının uygulanması için meclisten karar alınması gerektiği, yıkımın kamuyu zarara uğrattığını ve bu sebeple Büyükşehir Belediye Başkanı ve yetkililerinin görevlerini kötüye kullandıkları iddiasında bulunmuştur” denildi.
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konu ile ilgili yaptığı soruşturma sonucuna ilişkin bilgi verilen açıklamada, soruşturma sonucunda, “Mersin 1. İdare Mahkemesine ait iptal kararı doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi tarafından işlem tesis etme zorunluluğunun bulunduğu, bu doğrultuda yıkım işleminin yapılmış olmasında herhangi bir kanunsuzluk olmadığı, yıkımın belediyenin hangi organı tarafından yapılacağına dair 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda net bir hükmün bulunmadığı, dolayısı ile yıkımın Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yetkili organlarında görüşülmeden gerçekleştirilmiş olmasının mevzuata aykırı olmadığı, isnat edilen konularda suç unsuru bulunmadığı anlaşıldığından ..” denilerek kovuşturmaya yer olmadığına dair takipsizlik kararı verildiği anımsatıldı.
“DENİZPARK’IN İPTALİ MAHKEME KARARIYLA SABİTTİR”
Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin, Mersin 1. İdare Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Denizpark projesine ilişkin yaptığı yıkım işlemlerinin usul ve yasaya uygun olduğu belirtilen açıklamada, bu sebeple somut olayda herhangi bir suç unsurunun bulunmadığı vurgulandı. Açıklamada, “Buna rağmen son günlerde yerel basın ve internet haber sitelerinde yer alan eski belediye başkanı Macit Özcan’ın Büyükşehir Belediye Başkanımıza yönelik Denizpark isimli projeyi yıkarak kamuyu zarara uğrattığı, yıkım ile ilgili gerekli belediye organlarında herhangi bir karar almadığı gerekçesi ile suç duyurusunda bulunduğuna yönelik haberler yayınlanmaktadır. Öncelikle projenin yıkım işleminin tesis edildiği tarih 6 Mayıs 2015 olmasına rağmen, Macit Özcan’ın yıkımın üzerinden 10 aydan fazla bir süre geçtikten sonra şikayette bulunuyor olması son derece düşündürücüdür. Kaldı ki, Denizpark projesinin iptali mahkeme kararı ile sabit olmuştur. Belediye yetkililerimizin yıkım konusunda tasarrufu olmamış, aksine yıkım kararının ortadan kaldırılabilmesi için Danıştay 6. Dairesi’ne karar düzeltme ve tavzih talebinde bulunulmuştur. Danıştay dairesi karar düzeltme talebini reddetmiş ve tavzih talebimiz içinde kararın açık olduğu ve açıklanması gereken bir husus olmadığı belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi.
Eski Belediye Başkanı Macit Özcan tarafından kendi şahsi imzası ile Danıştay’a gönderilen dilekçelerde Denizpark projesinin Akdeniz Oyunları’nda kullanılacağı belirtilerek, kamuoyu ve mahkemelerin etki altına alınmaya çalışıldığı öne sürülen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Ayrıca baştan beri hukuksuz işlemler tesis edilerek ve hukuka aykırı yapılar inşa edilerek kamu milyonlarca lira zarara uğratılmıştır. Nezaket gereği bu bilgiler bugüne kadar kamuoyu ile paylaşılmamış, kamu malını korumak adına yalnızca gerekli hukuki işlemler yürütülmüştür. Ancak Belediye Başkanımız hakkında yine kamuoyunu yanıltacak ve haksız ithamlarda bulunacak şekilde şikayetlerde bulunulması sebebi ile açıklama zorunluluğu doğmuştur. Atmış olduğu imzalar ve vermiş olduğu hukuka aykırı kararlar ile kamunun milyonlarca lirasının çöpe atılmasına bizzat karar veren kişinin bu husustan dolayı belediye yetkililerimizi sorumlu olarak görmesi de ayrıca manidardır. Hiç kimse sorumluluğu başkası üzerine atmamalı ve vermiş olduğu kararların sonuçlarına katlanmalıdır. Belediye organlarımız kamuyu zarara uğratan ilgililer hakkında da gerekli hukuki işlemleri yapmaktadır.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202