banner216

Bu haber kez okundu.

Öner’den Salihli’deki mobbing iddiasına cevap:
Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner Salihli’de 3 sendika tarafından Salihli Bilim Sanat Merkezindeki öğretmenlerin, merkez idarecileri tarafından baskıya maruz kaldığını iddia etmesi üzerine bir açıklama yaptı. Öner asılsız iddiaların çamur at izi kalsın mantığında olduğunu ve kendilerinin de baskı iddialarına neden olan ’Öğretmen Değerlendirme Uygulaması’ndan vazgeçilmesi için diğer sendikalar gibi mücadele verdiklerini belirtti.
“Öğretmen Değerlendirme Uygulamasından Derhal Vazgeçilmelidir” diyen Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner, “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 54 üncü maddesine göre Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirmesi sürecinin seyri ve muhtemel sonuçları hakkında ciddi kuşkular yer almaktadır. Eğitim kurumları yöneticileri atama/görevlendirme yönetmelikleri ve uygulamaları hakkında yakın zamanlarda verilen mahkeme kararlarında, benzer değerlendirmeler konusunda somut bilgi ve belgeye dayanmayan değerlendirme puanlarının hukuki denetime elverişli olmadığı için hukuken korunmayacağı hususu sık sık vurgulanmıştır. Nitekim sicil uygulaması kaldırılmadan evvel sicil notlarına karşı açılan davalarda da benzer gerekçelerle idari işlemin iptali noktasında sıkça kararlar verilmekteydi. Bu itibarla bahse konu öğretmen değerlendirmelerinin de dava konusu edilerek, bakanlığı gereksiz yere külfet altına sokacağı açıktır. Bu nedenledir ki öğretmenlerimizin ve eğitimin niteliğinin artırılmasına hiçbir somut katkı sağlamayacak olan, hukuki denetimden uzak bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli; öğretmenlerimiz tedirgin edilmemelidir.” dedi.
Salihli’deki baskı iddiaları
Eğitim-Bir-Sen olarak öğretmen performans değerlendirmeleri hakkındaki görüşlerinin bu uygulamadan derhal vazgeçilmesi yönünde olduğunu hatırlatan Öner şunları söyledi:
“Buna rağmen son günlerde bazı sendikalar tarafından sendikalarına ve sendika üyesi yöneticiler hakkında öğretmen değerlendirmeleri üzerinden gidilerek, öğretmenlere mobbing uygulandığı yönünde iddialar ortaya atılmaktadır. Asıl amaç mesnetsiz bu iddialar yoluyla, çamur at izi kalsın mantığı güdülerek görevini en iyi şekilde yapmaya çalışan kurum yöneticileri üzerinde baskı oluşturularak tersinden mobbing uygulanmaktadır. Bunun yanında haklarında yetersiz ve olumsuz değerlendirme yapıldığı kanaatinde olan öğretmenlerimiz, bahse konu değerlendirmelere karşı, eğitim kurumu müdürlüklerine itirazda bulunmalı; akabinde isterlerse dava açma yoluna başvurmalıdırlar. Bu konuda sendika olarak üyelerimize gereken desteği vermeye hazırız.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202