banner216

Bu haber kez okundu.

Kurban Komisyonu kararları açıklandı
Manisa Valiliği Kurban Komisyonunda alınan kararları açıkladı. Komisyonda alınan kararlar gereği Manisa’da kurban satış ve kesim yerleri, kurban kesim ücretleri ve kurallara uymayanlara uygulanacak ceza miktarlar belirlendi.
Manisa Valiliği Toplantı Salonunda Vali Yardımcısı Mehmet Yüce Başkanlığında İl Müftülüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı IV. Bölge Müdürlüğü Manisa Şube Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı temsilcilerinin katılımı ile toplanan Manisa Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından alınan kararlar kamuoyuyla paylaşıldı.
Komisyon tarafından alınan kararlara göre Manisa merkezde kurban satış yerleri Şehzadeler ilçesinde Turgut Özal Mahallesinin batısında bulunan Canlı Hayvan Borsasında büyükbaş ve küçükbaş kurban satış yeri olarak belirlenirken, Yunusemre ilçesinde Muradiye’de bulunan Belediye Şantiyesi ve Ortaköy Piknik alanı olan yerde küçükbaş kurban satış yeri olarak belirlendi. Belirlenen alanlar dışında hayvan satışı yapılamayacak.
Komisyon tarafından belirlenen kurban kesim alanları ise şöyle:
"Şehzadeler ilçesinde; Canlı hayvan borsası yanındaki et entegre tesisleri. Alaybey Mahallesi Cumartesi Pazaryeri. 1. Bölüm (Yukarı Kısım). Alaybey Mahallesi Cumartesi Pazaryeri 2. Bölüm (Aşağı Kısım), Perşembe Pazaryeri, Nurlupınar Mahallesi Pazaryeri.
Yunusemre ilçesinde: Laleli Cumartesi Pazaryeri. İtfaiye Dairesi Başkanlığının bahçesi. Karaköy Pazaryeri. Yeni Horozköy Pazaryeri."
Yapılan açıklamada vatandaşların tebliğ hükümlerine uygun etrafı kapatılmış özel mülk veya bağ, bahçe gibi müsait yerlerinde de kurban kesebilecekleri açıklandı.
Komisyonda alınan bir diğer kararda ise kurban kesim ücretlerinin de büyükbaş hayvanlar için 275 TL, küçükbaş hayvanlar için 60 TL tavan ücret olarak belirlendiğini bildirildi.
Dikkat edilmesi gereken hususlar
Yapılan açıklamada, kurbanlık hayvanların kesiminde ve kesim yerlerinde dikkat edilecek hususlar da şöyle açıklandı:
“Kurbanlık hayvanlar, il ve ilçelerde çalışma izni almış mezbaha ve kombinalar ile Komisyonların önceden belirlediği kesim yerlerinde; mahallelerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde ehil kişilerce kesilecektir. Tebliğin 14’üncü ve 15’inci maddeleri gereğince Büyükşehir Belediyesi, diğer yerlerde ilçe belediyelerince hazırlanması öngörülen ‘Yönetim Planı’ ile kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğini önleyici tedbirler alınacaktır. Mevcut uygulamaların etkinliği artırılıp emniyet, jandarma, belediye zabıtası ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevlilerinden oluşan bir grupla belgesiz ve sağlık şartları uygun olmayan hayvan nakilleri engellenecek, belirlenen satış yeri ve kesim yerleri dışında oluşabilecek faaliyetlere izin verilmeyecektir. Kurban hizmetleri kapsamında ilgili belediyeler bayram öncesi ve süresince satış yerlerinde, bayram süresince kesim yerlerinde temizlik ve denetim birimlerinden yeterli sayıda eleman bulunduracaklar.”
Cezai yaptırımlar
Komisyon tarafından yapılan açıklamada ayrıca uyulması gereken kurallar ve uymayanlara uygulanacak cezai işlemler de şöyle açıklandı:
“Kurban satış ve kesim yerlerinde; Karar, Yönetmelik, Tebliğ, Kurul, Komisyon Kararları ve 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri kapsamında çevre kirliliğinin önlenmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar ve denetim esaslarına ilişkin hazırlanan yönetim planı çerçevesinde denetim yapılır. 2872 sayılı Çevre Kanununun 8 inci maddesinde yer alan hususlara aykırı hareket edenlerden; Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlara Çevre Kanunu 20 nci maddesinin (s) bendi gereğince ceza uygulanacak. Kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere ise Çevre Kanunu 20’nci maddesinin (j) bendi gereğince cezai işlem aynı Kanunun 24 üncü maddesi kapsamında uygulanacaktır. Cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atık ve iç organları sokak, cadde ve parklarda bırakanlara, yetkili birimlerce gerekli yasal yaptırımlar uygulanacaktır. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 10’uncu maddesinin birinci fıkrasına göre; satılırken, hayvanların sağlıklarının iyi, barındırıldıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunludur. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 1.673 TL idari para cezası uygulanacaktır. 5199 sayılı Kanunun 12’nci maddesinin birinci fıkrasına göre; hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 1.002 TL idari para cezası uygulanacaktır. 5199 sayılı Kanunun 12’nci maddesinin ikinci fıkrasına göre yürürlüğe konulan; Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edenlere hayvan başına 2.651 TL idari para cezası uygulanacaktır. 5199 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 526 TL idari para cezası uygulanacaktır. 5199 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine göre; kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmak yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 526 TL para cezası uygulanır. Birinci fıkrada yer alan cezai işlemler İçişleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarının ilgili birimleri ile belediyelerce uygulanacaktır.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202