banner216

Bu haber kez okundu.

Av. Rona, Baro Başkanlığı için adaylığını açıkladı
Manisa Barosu avukatlarından Ümit Rona, Saruhan Hotel’de düzenlediği basın toplantısıyla ekim ayında yapılacak olan Baro seçimlerinde başkanlığa aday olduğunu açıkladı.
Manisa Barosu ekim ayında genel kurula gidecek. Yapılacak genel kurul öncesi Baro Başkanlığı için ilk adaylığını açıklayan isim ise Av. Ümit Rona oldu. Rona adaylığını Saruhan Otel’de düzenlediği kahvaltılı bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.
“Uzun zamandan beri ekip arkadaşlarımız ile birlikte çalıştığımız güçlü, mücadeleci, çağdaş ve demokrat baro idealimizi tüm kamuoyu ve meslektaşlarımıza açıklıyoruz.” diyen Rona, “Aslında açıklamamızı 18 Temmuz’da yapmayı planlamış bu konuda yer ve diğer hazırlıkları yapmıştık. Ancak ülkemizde yaşanan demokrasiye ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına kasteden 15 Temmuz darbe girişimi nedeni ile açıklamamızı iptal etmiştik. Bu konuda ekip arkadaşlarımız ile hukuktan, demokrasiden ve güzide ülkemiz Türkiye’ den yana duruşumuzu net şekilde ilk günden bu yana ortaya koyduk. Bu konudaki darbe karşıtı tavrımız dün olduğu gibi bugünde aynıdır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ un en yakın arkadaşları ile görüş ayrılığı yaşayıp yine de ısrarla sürdürdüğü ordunun siyasetten ayrılması ve demokratik cumhuriyet fikrine bizlerde inanmış bir ekip olarak bu darbe girişiminin lanetliyor halkımıza ve devletimize ve tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Yaşanan süreç ekip olarak Manisa Barosu’na ve Türk Hukuk camiasına katkı sağlamak için çıktığımız yolun ve verdiğimiz güçlü, cesur, çağdaş ve cumhuriyetçi baro mücadelesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur ve bugün yaşanan süreçte bu çalışmalarımızın ve mücadelemizin önemi daha da artmıştır” dedi.
Manisa Barosu’nun kendilerine göre istenilen yerde olmadığını söyleyen Rona, “Bir meslektaşınız olarak yıllardır sizler ile el ele, omuz omuza mücadele verdiğimiz hukuk camiamız ve avukatlık mesleğimiz adına bugün ülke genelinde hak ettiği noktada olmayan ve cesur çıkış sergilemediğini görüyoruz Manisa Barosu’nun. Manisa avukatlarının tüm ülkece ve hukuk camiasınca bilinen cesaretini ve gücünü doğru yansıtacak bir çizgide olmadığını görüyoruz. Baroculuğu siyasetin basamağı gören bir anlayışın hakim olduğunu ve bu sebeple motivasyon kaydedilerek popülist politikaların avukat meslektaşlarımızın sorunlarının önüne geçirildiğini, hukuk adına verilmesi gereken mücadelede cılız açıklamalar ile hukuk gündeminde Manisa Barosu’nun sahibi olan değerli Manisa avukatlarının güçlü sesinin baro odalarından alınıp ülke gündemine ve hukuk camiasına doğru yansıtılmadığını üzülerek gördük” diye konuştu.
Sorunların artarak devam ettiğine dikkat çeken Rona, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu aksak, eksik ve motivasyonunu avukatlık mesleğinin sorunlarına ve hukukun üstünlüğü mücadelesine odaklamayan bürokratik, protokolcü ve sorunları çözmekte etkisiz kalan baroculuk anlayışı nedeni ile mesleki ve hukuki sorunlar büyümeye devam etmiştir. Genç meslektaşlarımızın gelecek kaygısı ile emeklilik sınırına gelen meslektaşlarımızın güncel kaygıları birbiri ile yarışır duruma gelmiştir. Mesleki saygınlığımıza, savunma makamına ve hukukun üstünlüğüne dair birçok konuda Manisa Barosu ciddi sorumluluk yüklenmelidir. Maalesef bu sorumluluk hissedilmemiş ve mücadeleye yansımamıştır. Bugün yaşanan sorunlar ve ülke gündemi de bu hassasiyetlerimizin ne kadar önemli olduğunu, daha fazla hukuk ve daha fazla demokrasi demenin elzem olduğunu ortaya koymuş, hukuk ve demokrasi mücadelesinde etkili kurum olan baroların daha etkili çalışmalarını ve bu konuda avukatların toplumda öncü bir duruş sergilemeleri gerektiğini göstermiştir.”
“Manisa Barosu var demek için adayım”
Oluşturduğu listede her kesimden avukatın bulunduğunu kaydeden Rona, “Bugün ülkede aranan konsensüs ve birleşerek güçlü olma reçetesi daha bu darbe yaşanmadan listemiz tarafından ortaya konulmuş ve listemizde cumhuriyet, demokrasi, insan hakları, hukuki üstünlüğü, eşitlik, meslek etik değerleri ve cesur yaklaşım kriterleri esas alınarak güçlü bir ekip oluşturulmuştur. Vicdanları ve desteklerine başvurarak az önce belirttiğimiz kriterleri esas alarak oluşturduğumuz ekibimiz Manisa Barosu’nun temsil noktasında güçlü, birleştirici ve katılımcı demokrasinin yansıması olan güzel bir özeti olmuş ve meslektaşlarımızca güçlü bir destek ile motive edilmiştir. Bugün burada meslektaşlarımızın gücü ve desteği ile hiç bir grubun, camianın değil Manisa Barosu avukatlarının ortak iradesinin adayı olarak, Salihli’nin, Akhisar’ın, Turgutlu’nun, Alaşehir’in, Soma’nın, Sarıgöl’ün, Kula’nın, Demirci’nin, Saruhanlı’nın, Gördes’in, Kırkağaç’ın, Gölmarmara’nın, Köprübaşı’nın ve Manisa Merkezin adliye koridorlarında meslektaşlarımızın sesi olmak için koridorların adayıyız. Onurlu cübbemizin, kutsal savunmanın, güçlü ve çağdaş duruşun, dinamizmin, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, köle kullanmayan ve efendisi kabul etmeyen cesaretin ve çözümün adayıyız. Mesleki sorunlarda çözüm var demek için. Savunmaya dokunma demek için, Hukuk olmazsa olmaz demek için. Avukatlar güçlüdür, avukatlık kutsaldır ve demokrasinin güvencesidir demek için, mücadele için ben değil biz demek için adayım. Gücümüzü samimi şekilde ortaya koymak gücümüzün yetmediği yerde bir deniz yıldızını denize atma erdemliliğini göstermek için, Manisa’da Baro var demek için, Manisa Barosu’nun en büyük karar organı olan Genel Kurulumuz’un üzerinde hiçbir güç tanımayarak, 820 meslektaşımızın 820’ sininde Manisa Barosu’nun sahibi ve hissedarı olduğu eşitlik inancı ile birbirinden değerli meslektaşlarımızdan oluşan güçlü ekibimizle birlikte Manisa Barosu Başkanlığına adayım” diye konuştu.
Rona’nın listesi
Başkanlık için adaylığını açıklayan Av. Ümit Rona’nın Yönetim Kurulu listesi şöyle:
“Başkan Adayı Ümit Rona, Mehmet Güler - Alaşehir, Enis Sağlam -Akhisar, Cennet Korkmaz - Turgutlu, Mücahit Erden - Salihli, Necibe Karaoğlanlar Hasgör - Merkez, Belgin Erdem Çakırer - Merkez, Cihan Cengiz - Merkez, Işıl Özgürün - Merkez, Mustafa Karakaş -Merkez, Ömer Faruk Erol - Manisa.”
Rona’nın TBB listesi, “Remzi Demirkol, Halit Moralıoğlu, Leyla Varış, Eriş Gürsel” isimlerinden oluşurken Disiplin Kurulu adayları ise şöyle: “Hanife Gökmen Kanar - Merkez, Umut Dalkılıç - Merkez, Hayrettin Çakıcı- Akhisar.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202