banner216

Bu haber kez okundu.

Yeşilyurt Belediye Meclisi, ortak bildiri ile darbe teşebbüsünü kınadı
Yeşilyurt Belediye Meclisi, Ağustos Ayı Olağan Toplantısında gündeme alınan maddeleri tek tek görüşülerek karara bağladı. Mecliste grubu bulunan AK Parti ve CHP’li Meclis üyeleri, yayınladıkları bildiri ile 15 Temmuz’da bir grup cuntacı asker tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsünü kınadılar. Başkan Polat ise “Aramıza nifak tohumu ekmek isteyenlere karşı uyanık olalım” dedi.
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat Başkanlığında, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Ağustos ayı olağan toplantısında 01 Temmuz 2016 tarihli karar özeti oy birliği ile kabul edildi.
Meclisin açılış konuşmasında 15 Temmuz Cuma günü Türk Silahlı Kuvvetlerinin içine sızmış, cuntacı askerler tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsüyle ilgili düşüncelerini paylaşan Belediye Başkanı Polat, “Darbe girişimi halk devrimiyle başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Milli İradeye olan inanç ve güven ülkemizin geleceği açısından önemlidir” diye konuştu. Konuşmasında darbe teşebbüsünün “Milli İrade” anlayışıyla başarısızlıkla sonuçlanmasının önemine vurgu yapan Polat, “Ordumuz içerisine çöreklenmiş hain ve uşaklar tarafından ülkemizin birliği ve bütünlüğünü hedef alan bir darbe girişimi gerçekleşti. Ama bu darbe bütün milletimizin birliği ve beraberliğiyle, 7’den 70’e tüm halkımız hep birlikte hareket ederek, karşı durması ve direnmesiyle püskürtülmüştür. Darbe girişiminin karşısında aslında bir halk devrimi gerçekleşmiştir. Darbeye kalkışanları lanetliyorum ve kınıyorum. Bu hainliği yapanların mahkeme karşısında hesap verip, en ağır cezayla cezalandırılacaklarına inanıyorum. Bunlar asker değil, aslında uşaktır. Darbeye karşı canını ortaya koyan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Asla aramızdaki ayrıştırmalara müsaade etmeyelim. Aramızdaki fay hatlarını ve kılcal damarlarımızı harekete geçirmek isteyenlere karşı uyanık olalım. Birlik ve beraberliğimizden asla ödün vermeyelim. Darbeye karşı ortak tavır sergileyen Belediye Meclis üyelerimize çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu. Yeşilyurt Belediye Meclisinde grubu bulunan AK Parti ve CHP’li Meclis üyeleri yayınladıkları mesajlarla darbe teşebbüsünü kınadı. AK Parti Meclis Üyesi Ramazan Yakıcı tarafından okunan yazılı bildiride şu ifadelere yer verildi:
“Ülkemiz 15 Temmuz 2016 tarihinde, Aziz milletimizin kendi bağrından çıkarttığı ve ’Mehmetçik’ adını verdiği Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mensubu gibi görünen fakat vatana ihanet çetesi olan küçük bir azınlığın gerçekleştirmeye çalıştığı alçakça bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmıştır. Türk milletinin kaynakları ile vatanımızı ve milletimizi korumak için her türlü imkân sağlanan ordumuzun içine gizlice sızabilen bu hain çete ellerindeki silahlarla halkın üzerine ateş etmiş, devletin kurumlarını bombalamıştır. Kendilerine karşı çıkan vatansever askerlerimizi, polislerimizi ve sivil vatandaşlarımızı şehit etmiş, Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımızı öldürme girişiminde bulunmuş ve dahası Milletimizin meclisini defalarca bombalamıştır. Tarihimizde eşi görülmemiş hain ve katil güruhunun bu alçakça saldırısı kendilerinin de yetiştikleri ülkeye ve vatandaşlarına karşı yapılmıştır. Böyle bir kanlı terör eylemiyle, darbe girişiminde bulunanların ve onların bağlı bulunduğu okyanus ötesindekilerin bu zamana kadar ülkemize verdiği zararların bedellerini hem bu dünyada, hem de ebedi hayatta ödeyecekleri hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihanetini yapan bu şer güçlerine karşı idam cezası da dâhil olmak üzere tüm yaptırımların değerlendirilmesini talep ediyoruz. 15 Temmuz 2016 tarihinde yurt dışından verilen talimatla yurt içindeki asker kıyafetlerini giymiş teröristlerce yapılan alçakça kalkışma halkımız tarafından büyük bir tepkiyle karşılaşınca hainler, canlarını ortaya koyan güvenlik kuvvetlerimize ve ordumuzun asli unsurlarına teslim olmak zorunda kalmıştır. Ayrıca yaşanan darbe girişiminden sonra TBMM’de bulunan tüm siyasi parti gruplarının darbe girişimine ortak bir tavır ve dille karşı durmalarını uçak bombaları altında Millet Meclisinde toplanmalarını ülkemiz adına son derece önemli buluyoruz ve Gazi Meclisimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bunun yanında ülkemizin her yerinde ve Malatya’mızda da tüm siyasi partilerimizin darbeye karşı durması Demokrasimiz, Özgürlüğümüz, Cumhuriyetimiz için en büyük garantimizdir, bütün siyasi partilerimizle gurur duyuyoruz. Bu ortak tavır ve ortak dil, milletimizi ve millî iradeyi daha da güçlendirecektir.”
CHP Meclis Grubu adına Günnur Tabel tarafından okunan yazılı bildiri de ise,“Ülkemizde 15 Temmuz gecesi sahneye konan kanlı darbe girişimini şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Cumhuriyet tarihi boyunca daima darbelere karşı olan partimiz, darbe girişiminin başladığı andan itibaren karşı duruşunu bir kez daha sergilemiştir. Yaşanan bu olay bir kez daha demokratik parlamenter sistemin önemini ortaya koymuştur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak darbe karşıtı duruşumuzun yanı sıra cumhuriyete ve demokrasiye olan inancımızı başta genel başkanımız olmak üzere örgütlerimiz ve bütün üyelerimizle kararlı bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Bu anlayışla, siyasi partilerimizin kararlılıklarının yanı sıra parti farkı gözetmeksizin tüm vatandaşlarımızın ortaya koyduğu tavırla darbe girişimi başarısızlığa uğratılmıştır. Güvenlik güçlerinin sağduyulu ve darbeyi önleyici girişimlerinin de altını bir kez daha çizmek gerektiğini düşünüyoruz. Bu arada darbe sonrası ilk günlerde Malatya’mızda oynanmak istenen ayrımcı provokasyonlara karşı siyasilerin, güvenlik güçlerinin ve duyarlı halkımızın dik duruşunun da örnek olduğunu vurgulamak gerekir. Yakalanan bu birlikteliğin devamı ve ülkemizin aydınlık yarınları için, yeni yapılaşma sürecinde de sadakatten çok liyakatin dikkate alınmasının sonuna kadar takipçisi ve destekçisi olacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz. Darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diler, tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi saygıyla sunarız” ifadeleri kullanıldı.
Yeşilyurt Belediyesi tarafından 90 bin dönüm alan üzerine 21 parkı içine alacak şekilde projelendirilen “Yeşil Hilal Park” Projesinin Fahri Kayahan Bulvarı başlangıç noktasında bulunan parkın içindeki anıta “15 Temmuz Milli İrade” ismin verilmesine ilişkin sunulan teklif, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi. Belediye Başkanı Polat, bu maddenin kabul edilmesinden sonra “Malatyalı şehitlerimizin isimlerini bu anıtta yaşatacağız. Ayrıca ilçemizde Şehitler Parkı yapmayı planlıyoruz” diye konuştu. Ağırlıkla imar maddelerinin ele alındığı toplantıda Yeşilyurt Belediye sınırlarında bulunan Cumhuriyet Mahallesinin ismi Cumhuriyet Örnek Mahallesi olarak değiştirildi. Meclis bir maddeyi red ederek, sekiz maddeyi Eylül ayı toplantısında görüşülmek üzere erteledi. Ayrıca dört maddeyi onaylayarak, iki maddenin ise İmar Komisyonuna havale edilmesine karar verdi. Yeşilyurt Belediyesinin destekleriyle faaliyetlerine başlayan Kent Konseyinin Yeşilyurt’ta gerçekleştireceği eğitim, sağlık, sportif ve kültürel faaliyetler için gerekli olan 100 Bin TL’lik destek talebi de meclis tarafından kabul edildi. Belediye Başkanı Polat, Kent Konseyinin faydalı çalışmalar yapacağını, bu çalışmalara meclis üyelerinin de çeşitli projeler üreterek destek vermelerini, vatandaşların açılacak kurslara yönlendirmelerini istedi.
Yeşilyurt Belediye Meclisinin Eylül Ayı Olağan Toplantısı 6 Eylül 2016 Salı günü saat 14.00’de MAŞTİ Karşısındaki İdari Binada gerçekleştirilecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202