banner216

Bu haber kez okundu.

Yeni Rektör Kızılay’dan Vali Toprak’a ziyaret
İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik’ten görevi devralan İnönü Üniversitesi yeni Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Vali Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret etti.
Ziyarette konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini Türk milletinin yerle bir ettiğini söyledi. Kızılay, “Fakat bunun uzantılarını her yerden söküp atmamız gerekiyor. Bizim de birinci vazifemiz, bütün hedeflerimizin hemen önünde ve acil konu olarak bu FETÖ yapılanmasının üniversitemizdeki ayağıyla ilgili çalışmalarımızı çok hızlı bir şekilde yaparak sonuçlandırmak olacaktır. Vali Mustafa Toprak’a, ilk ziyaretimi gerçekleştirerek hem görevi teslim aldığımı kendilerine iletmek hem de kendilerinin bu hassas süreçte bilgi ve birikiminden yararlanarak bu süreci çok hızlı ve etkili bir şekilde sonuçlandırmak amacıyla desteklerini talep etmeye geldim. Üniversitemizde bu acil işimizden sonra ekibimizi kurarak üniversitemizi bilimde, sanatta ve eğitimde ülkemizin en iyi üniversitelerinden birisi yapmak hedefindeyiz” şeklinde konuştu.
Vali Mustafa Toprak ise Rektör Prof. Dr. Kızılay’a ‘hayırlı olsun’ temennilerini iletti. Toprak, “Sizin alanınızda yetkin, deneyimli bir hoca olduğunuzu biliyorum. Bu anlamda birikiminizi, deneyiminizi İnönü Üniversitesinin gelmiş olduğu noktadan alarak daha ileri bir noktaya götüreceğinizden eminim. Ayrıca İnönü Üniversitesini ülkemizdeki üniversiteler ve dünya üniversiteleri içerisinde önemli bir noktaya taşımak için tüm kesimlerle el birliğiyle çalışacağınızdan da eminim. Bu noktada bizler de sizin, üniversitemizin akademik kadrosunun yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum. Şüphesiz ki üniversitenin kentle bütünleşmesi ve bu bütünleşme sağlanırken bilime, teknolojiye, bilgi üretimine, üretilen bilginin daha ileri noktalara, patentte, buluşa, tescile gidecek şekilde ve onun da üretimde çıktısını görecek şekilde bir entegrasyona gitmesi gerekiyor. Üniversitemiz bünyesindeki Teknopark’ın daha da geliştirilmesi ve tüm alana açılması da zannedersem sizin önemli görevlerinizden birisi olacaktır. İnönü Üniversitesini mevcut durumundan çok daha iyi bir noktaya getireceğinize, ciddi katkılar sağlayacağınıza inanıyorum. Turgut Özal Tıp Merkezi, ülkemizin önemli bir sağlık merkezi, bu merkezin daha da güçlenmesi, özellikle uluslararası arenada çevremizdeki ülkelerden daha fazla hasta alıp teşhis, tedavi ve diğer unsurlarıyla birlikte üniversitemize ve ilimize katkılar sağlanması da önemli. Sizin de içinde uzun süre bulunduğunuz tıp fakültesi açısından baktığımızda karaciğer nakli konusunda bir hastanenin kurulması çok önemli olmuştur. Herhalde onkoloji hastanesi konusunda da önemli çalışmalarınız olacaktır. Aslında tüm bu çalışmalar gerek sosyal bilimleri, gerek fen bilimlerini, gerekse de tıp bilimini de kapsayacak şekilde tüm alanlarda hem öğrencilerimizi hem öğretim üyelerimizi hem de akademik kadroyu içine alarak İnönü Üniversitesini dünya ekseninde iyi bir noktaya getirecek çalışmalar olacaktır. Malatya, hem insani değerleri açısından hem medeniyet ve kültür değerleri açısından hem de bulunduğu lokasyon olarak çevre ile entegrasyonu ve güzellikleri ortaya koyması açısından önemli bir altyapı içeriyor. Şehrin tüm bu güzelliklerinin ortaya konulmasında üniversitemizin, rektörümüzün, rektörlüğümüzün ilimizin yanında olacağına ve olduğunu da hissettireceğine ben inanıyorum. Bu konuda bize de düşen her ne görev olursa şimdiden açık söz verdiğimizi ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.
Toprak, 15 Temmuz’da Türkiye’yi iç savaşa götürecek ve parçalayacak ihanetlerin yaşandığını ifade etti. Toprak, “FETÖ/ PDY teröristleri tarafından gerçekleştirilen terörizm faaliyeti çerçevesinde milli iradeye yönelik hiç olmayacak şekilde bir tehdit aldık, bu noktada Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, tüm illerde bu olaya karşı koyuldu ve bu bela def edildi. 40 yıldan beridir farklı kalıplar içerisine girerek adeta tanınmayacak ölçüler içerisinde insanlarımızı, heyecanını, duygusunu istismar ederek, inancını istismar ederek, değişik kalıplar içerisinde ihaneti gerçekleştirdiler. Nesil adı altında nasıl ruhsuz ve bozuk bir psikoloji durumda terörist yetiştirildiğini bizatihi gördük ve ağır bir faturayı da aldık. Tüm bu ihanetin her bir kurumumuzdan olduğu gibi üniversitemizden de sökülüp atılması ve üniversitemizin direkt olarak bilimsel çalışma, bilgi üretme, bilgiyi temin etme noktasında ki asli görevini her türlü bilimdışı hareketlerden uzak durarak gerçekleştireceğine ve sizinde bu noktada rektör olarak önemli katkılar koyacağınıza inanıyorum” diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202