banner216

Bu haber kez okundu.

İl Müdürü Selvi’den, Biçerdöver Uyarısı
Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, hububat ile diğer ürünlerin zamanında ve tekniğine uygun olarak ayarlanmış biçerdöverlerle hasat edilmesinin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, çiftçileri biçerdöver konusunda uyardı.
Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, çiftçilerin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ile diğer ürünlerin zamanında ve tekniğine uygun olarak ayarlanmış biçerdöverlerle hasat edilmesinin büyük önem arz ettiğini kaydetti. Selvi, “Malatya il sınırları içerisinde 2016 yılı hasat sezonunda biçerdöverlerle hasatta uygulanacak esaslar ve yapılacak işlemler belirtilmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca açılan Biçerdöver Operatör Eğitimi ya da G sınıfı sürücü kursuna katılarak belge almamış sürücülere biçerdöverle hasat yaptırılmayacak. Kontrollerde belgesiz olduğu tespit edilen operatör daha önce ikaz edilmiş ise bu operatör ve biçerdöver hakkında yasal işlem yapılacak. Mahsul hasat olgunluğundan önce hasat edilmeyecektir. Aksine davrananlar hakkında yasal işlem yapılacak. İlimizde bu yıl biçerdöverle hasatta kabul edilebilir dane kayıp oranı hububatta yüzde 2,5 olarak belirlenmiştir. Bu oranın üstünde dane kaybına neden olanlar hakkında gerekli yasal işlem yapılacak. Hasat işlemini gerçekleştiren biçerdöverler, hasat sezonu boyunca Valiliğimizce yetki belgesi verilmiş görevlilerce sürekli kontrol edileceklerdir. Biçerdöver sahipleri biçerdöverlerine operatör belgesi olmayan kişilere kullandırmayacaktır. Belgeli operatörlerin belirlenen hedefin üstünde dane kaybına sebep olmamaları için, biçerdöverlerine, hasat edecekleri her tarla için mahsulün durumuna göre yeniden ayarlayacaklardır, kar amacı ile biçerdöverlerin ilerleme ve dolap hızını artırmayacaklardır, hasat olgunluğuna gelmeyen ekinleri hasat etmeyeceklerdir” şeklinde konuştu.
İl Müdürü Selvi, biçerdöverlerde ilk yardım çantası bulundurulması, 6’şar kiloluk 2 adet yangın söndürücü ve her türlü kazaya karşı emniyet tedbirlerinin alınmasının zorunlu olduğunu belirtti. Selvi, “Biçerdöver kira ücretlerinin belirlenmesinde esas, karşılıklı anlaşma olacaktır. Operatör belgeli sürücüler anızın yakılmasına meydan vermeyecek şekilde uygun yükseklikte biçim yapacaklardır. Anız yakma yasağına uymayanlar hakkında gerekli yasal işlem yapılacaktır. Ürün sahipleri, hasatta fazla dane kaybına neden olan operatörleri belediye başkanlıkları veya muhtarlık kanalı ile gıda tarım ve hayvancılık il/ilçe müdürlüklerine bildireceklerdir. Belediye başkanları ve muhtarlar bu bildiriyi umumi vasıtalarla ilan ederek, ekin sahiplerine duyuracak, biçerdöver sahipleri veya operatör belgeli biçerdöver sürücülerine imza karşılığı tebliğ edeceklerdir. Yetkili kontrolörler Bakanlık Talimatına ve Valilik Tebliğine uymayan biçerdöver sahipleri ve operatörleri hakkında idari yaptırım karar tutanağı düzenleme yetkisine sahip olup, bu tutanağı yasal işlem yapılmak üzere mülki amirlerine göndereceklerdir. Bu bildiriye uymayanlar, engel olanlar ve zorluk çıkaranlar hakkında yetkili kontrolörlerin talebi halinde ilgili makamlarca kolluk kuvvetlerinin müdahalesi sağlanacak ve gerekli yasal işlemin yapılacağı ilan ve tebliğ olunur” diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202