banner216

Bu haber kez okundu.

Borçların faiz ve cezaları siliniyor
Malatya Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer belediyelere borcu bulunan vatandaşların vergi affından yararlanarak, borçlarını ödemeleri istendi.
Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamında, vatandaşların kamuya ait borçları yeniden yapılandırılırken, vergi affından faydalanmak isteyen mükelleflerin ceza, gecikme faizi ve gecikme zamları siliniyor.
Geçtiğimiz hafta Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren vergi affı, belediye alacaklarını da kapsıyor. 6736 sayılı Vergi Affı Kanunu, Belediyelere ödenmesi gereken paylar hariç, diğer bütün borçları kapsıyor. Vergi affı kapsamında şu borçlar yararlanıyor:
30 Haziran 2016 tarihi ve öncesinde beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları. Gecikme faizleri, gecikme zamları, yine aynı tarih itibariyle tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları ile ödenmemiş bulunan asli ve fer’i (sözleşmelerde düzenlenen her türlü ceza ve zamlar dahil).
Emlak, Çevre Temizlik, İlan ve Reklam ile Eğlence vergisi. Bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme. 6183 sayılı kanun kapsamında takip edilen diğer belediye gelirlerine ait ikincil alacaklar. 2464 sayılı kanunun 97. maddesine göre tahsili gereken ücret alacakları ile bunlara bağlı fer’i alacaklar. 5393 sayılı Belediye Kanunu kapsamında bulunan su, atık su ve katı atık ücreti alacakları ile bunlara bağlı fer’i alacaklar.
Büyükşehir Belediyelerinin 2872 sayılı Çevre Kanunun ilgili maddesi gereği katı atık ücreti alacakları ile bunlara bağlı fer’i alacakları. Büyükşehir Belediyeleri Su ve Kanalizasyon İdarelerinin ödenmemiş bulunan su ve atık su bedeli alacakları ile bu alacaklara bağlı faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i alacakları.
Aftan yararlananlara ayrıca taksit imkanı
Vergi affından faydalanmak isteyen mükelleflerin ceza ve faiz silinmesinin yanı sıra ayrıca taksit imkanı da getiriliyor. Eylül ayı sonuna kadar vergi affından yararlanmak isteyen mükelleflerin ikişer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte borçlarını ödeme imkanı bulunuyor.
Borcu bulunan vatandaşlar için çok büyük avantajlar getiren vergi affından faydalanmak isteyen vatandaşların bir an önce ilgili birimlere giderek borçlarını yapılandırabilecekleri, ayrıntılı bilgiyi de yine ilgili servislerden öğrenebilecekleri bildirildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202