banner216

Bu haber kez okundu.

Genel Başkan Mustafa Önsay, Türk Tipi Başkanlık Sistemini Anlattı
GRTC Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi Genel Başkanı Mustafa Önsay, Birlik Vakfı üyelerine, kurumları tarafından hazırlanan ’Türk Tipi Başkanlık Sistemi’ raporunu anlattı.
Önsay, Türkiye’nin acilen yeni yönetim sistemine ihtiyaç duyduğunu belirterek, bu yönde katkı sağlamak amacıyla rapor hazırladıklarını ifade etti.
Genel Başkan Önsay, "Bilindiği gibi, bir düşünce kuruluşu olarak, Türkiye’nin en önemli yönetimsel meseleleri arasında olan başkanlık sistemiyle ilgili ülkemize, toplumumuza katkıda bulunmak amacıyla DPÜ’deki akademisyenlerimizle ’Türk Tipi Başkanlık Sistemi’ adı altında rapor hazırladık. Bugüne kadar hep batıyı örnek almaya çalıştık. Son 80 yıla baktığımızda, batıdan ithal ettiğimiz yönetim sistemlerinin bize uymadığını gördük. Özetle bizim batıdan aldığımız gömlekler bize uymamaktadır. Bundan dolayı kendimizin yapacağı, halkımızın ihtiyaçlarına cevap verecek yeni bir yönetim sistemine ihtiyacımız var.Halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bir yanda halkın doğrudan seçtiği bir başkan ve yine aynı usulle seçilen başbakan ve bakanlar kurulu mevcuttu. ’Çifte meşruiyet’ olarak adlandırılan bu durum, yeni krizler yaratmaya gebeydi. Öte yandan, 4 partili bir parlamentonun oluşması, ileriye dönük ciddi bir istikrarsızlığın ilk işaret fişeği gibiydi. 80 milyona yaklaşan nüfusu ve geniş bir coğrafyada yer alan konumuyla Türkiye, artık parlamenter sistemle yönetilemezdi. Yürütmenin tek kişiden oluşacağı yeni sistemde, ekonomik fayda bekleyen insanlar yerine idealist insanlar bakan ve milletvekili olabilecekti. Bu sistem, aynı zamanda çift başlılığı önleyecek, ideolojik kutuplaşmaları asgariye indirecek, marjinal grupları elimine edecek ve Atatürk’ün ilk meclisine benzer bir yapı Türk parlamentosuna hakim hale gelecekti. Bu bakımdan başkanlık sistemi gibi mühim bir reçeteyi Erdoğan’ın diktatörlük arzusu gibi göstermek ve bu sistemi federal yapılanma, eyalet yapısı ve özerk yönetimlerle özdeş kılmak, en basitinden konuyu ana ekseninden uzaklaştırmak olacaktır. Hepimizin bildiği üzere üniter bir yapıyla başkanlık sistemi elbette bir arada yürütülebilecektir" diye konuştu.
"Esas aldığımız kaynak 1924 Anayasası’dır" diyen Mustafa Önsay, "Başkanlık sisteminin temeline inerek, insanların ihtiyaçlarının tartışılması gerekir. Türk tipi başkanlık, cumhurbaşkanını devletin başı olarak biraz daha öne çıkarmak ve daha aktif hale getirmek. Cumhurbaşkanı ile hükümet arasında yeni bir düzen vererek, ilişkilerin yeniden yapılandırılması anlamı taşıyor. Türk tipi başkanlık sistemiyle ilgili raporumuzu hazırlarken ne ABD ne de başka bir ülkeden ilham aldık. Esas aldığımız kaynak, 1924 Anayasası oldu. 1924 Anayasası’nı açıp baktığınızda öngördüğümüz modeli görebilirsiniz. Biz bunu biraz daha geliştirdik. Başkanın 5 yıllığına, doğrudan halk tarafından iki turlu seçim sistemiyle seçilmesini öngörüyoruz. Bu sistemde seçilen başkanın siyasi partisiyle ilişkisini kesmeye de gerek yok. İsterse genel başkan da olabilir. Türk tipi başkanlık sisteminde başkanın, yasama, yürütme ve yargı arasındaki en önemli denge olabileceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı. (EFE)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202