banner251

banner193

banner246

banner254

Kütahya-Afyon / Kültür Gezisi

GÜNCEL 25.11.2015, 17:42

Yakın tarihimizdeki şanlı sayfalardan birini özetlememiz gerek.
Sakarya Meydan Savaşı’nın ardından tam 1 yıl süren taarruz hazırlıkları sonucunda büyük bir dikkatle hazırlanan taarruz planı, 26 Ağustos 1922 sabahı uygulamaya konuldu.
Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, yanında bulunan Genelkurmay Başkanı Fevzi (Çakmak) Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet (İnönü) Paşa ile birlikte Büyük Taarruz’u yönetmek üzere Kocatepe'deki yerini almıştı. Büyük taarruz, ttopçu bataryalarının sabah saat 04.30'da taciz ateşi ile başladı. Türk piyadeleri, sabah 06.00'da Yunan askerini süngü hücumu ile temizledikten sonra Tınaztepe’yi ele geçirdi. Sırasıyla Belentepe ve Kalecik Sivrisi ele geçirildi. Başarı haberleri peş peşe geliyordu. Türk birlikleri 24 saat içinde Afyon'a girdi. 30 Ağustos 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonunda, düşman ordusunun büyük kısmı dört taraftan sarılarak Mustafa Kemal Paşa’nın ateş hatları arasında, bizzat Zafertepe’den idare ettiği savaşta, tamamen yok edildi veya esir edildi. 1 Eylül günü Başkomutan Mustafa Kemal Paşa bir bildiri yayımlayarak ordulara şu emrini verdi: “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!”
Türk Ordusu, durmak dinlenmek bilmeksizin İzmir’e kadar yürüdü. 9 Eylül'de Türk Süvarileri İzmir'e girdi. 11 Eylül’de Bursa kurtarıldı. 18 Eylül 1922'ye kadar yapılan Takip Harekâtıyla tüm Batı Anadolu’daki Yunan birlikleri sınır dışına çıkarıldı. Türk ordusunun kazandığı bu başarı, Mudanya Ateşkes Antlaşması’na giden süreci başlattı.