banner251

banner193

banner246

banner254

Kütahya-Afyon / Kültür Gezisi

GÜNCEL 25.11.2015, 17:42

‘Gülümser Hatun Termal’ büyük bir Bursa projesi
Bursa’da ağırlıklı olarak tekstil ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Fuat Bursalı, İsmail Yavaş, Mete Tetik ve Cevdet Yüce; Kütahya Yoncalı’da 100 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilmekte olan Gülümser Hatun Termal Tesisleri ile turizm alanında çok büyük bir projeye imza atıyor.
Demirtaş ve Gürsu Organize Sanayi Bölgeleri’nde tekstil yatırımları olan Özgümüş Tekstil’in sahibi Mete Tetik, havlu ve bornoz konusunda ülkemizin önemli firmalarından birisi olan DOSAB’da kurulu Bursalı Havlu’nun sahibi Fuat Bursalı, DOSAB’lı tekstilcilerden İsmail Yavaş ve Çevre İnşaat sahibi Cevdet Yüce ortaklığında kurulan Kütahya Termal Otelcilik Özel Sağlık Hizmetleri ve Turizm AŞ, Kütahya Yoncalı’da inşaatına başlanan Gülümser Hatun Termal’in ilk etabını tamamladı.
53 dönüm üzerinde kurulan Gülümser Hatun, otel, 13 blok, iki idari ve bir sosyal tesisten oluşuyor. Projenin ilk etabı iki idari ve bir sosyal tesis yanında 8 blok inşaatını öngörüyor. Hisseli gayrimenkuller (Devre mülk) olarak satış pazarlamasına başlanılan projede ilk etap tamamlandı.

ÖZEL BİR MİMARİ UYGULANIYOR
Program ekibi ve konuk gazetecilere bilgi veren Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Yavaş, “Eski Kütahya evlerinden yola çıkarak ödüllü Yüksek Mimar Tevfik İlter ve Mimar Ömer Yılmazer’le ortaya çıkarttığımız mimari projeyi uyguluyoruz. 364 daire ve 12.740 devre mülk söz konusu. Gerek konutlarda gerekse idari ve sosyal tesislerde, deneyimli iç mimarlar tarafından dizayn edilen birinci sınıf malzemeler kullanıyoruz. 81 metrekare brüt alana sahip 2+1 ve 73 metrekare 1+1 daireler olacak. Lokasyon olarak Bursa’ya 1,5 saat mesafede, Uludağ’ın güney yamaçlarında bir proje” dedi.
Yoncalı sularının 1233 yılından bu yana şifa kaynağı olarak bilindiğini hatırlatan Yavaş, “Termal suyun kaynak çıkış sıcaklığı 40-44 derece. Dolayısıyla, bu sıcaklıkta çıktığı gibi kullanılabiliyor. Suyun bir çok tedavi edici özelliği olduğu özellikle vurgulanıyor” diye konuştu.

GÜLÜMSER HATUN KİMDİR?
Efsaneye göre: Her derde deva olan Yoncalı, yüzlerce yıl Kirazlı dağının eteğinde, yerden sıcak su kaynayan bir bataklık olarak bilinirmiş. Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Sultan II. Alâeddin Keykubat’ın Gülümser Hatun adındaki kızı genç yaşında hastalanmış ve derdine bir türlü deva bulunamamış. Israrlı teklifler üzerine Gülümser Hatun’u Yoncalı’daki sıcak suda yıkamışlar. Gülümser Hatun, felçli olarak getirildiği Yoncalı’dan gerçekten gülümseyerek, sağlığına kavuşmuş olarak ayrılmış. Sultan II. Alâeddin Keykubat başka insanların da şifa bulması için Yoncalı’da havuzlu büyük bir hamam ve bir camii yaptırmıştır. Kitabesinden bu yapıların 1233 yılında inşa edildiği anlaşılmaktadır.