Ve onlar tanrılarına,  öfkeli oldukları için bir kuş ve günahları için de bir

kuş yakarlar

Tanrı Telipinu öfke nöbetine tutulmuştur… O, aceleyle sağ ayakkabısını sol ayağına ve sol ayakkabısını sağ ayağına giyer ve ülkesini terk eder. Onun gidişiyle pencereleri sis tutar, evleri duman doldurur, ocaktaki odunlar boğulur, altardaki tanrılar, ağıldaki koyunlar, ahırdaki sığırlar boğulur, koyun kuzusunu reddeder, inek buzağısını reddeder. Telipinu çekip gitmiştir, tohumların ve hayvanların doğurganlığını, verimliliğini, gelişmesini, bereketliliğini ve bolluğunu da bozkıra ve çayıra götürmüştür.

Hititler karşılaştıkları sorunların sebebini,  öfkelenen bir tanrının ülkeyi terk edişiyle açıklamışlardır. Tanrıda oluşan öfke ve kinin nedenini ise kirlenmeye yani;  büyü, lanet, beddua, kötü dil, cinayet, ölülere dokunma, kirletilmiş gıdalardan yeme, yalandan yemin etme, tanrıları kızdırmaya bağlamışlardır. Tanrının bu kirlilikten arındırılmaması halinde hastalık, salgın, kıtlık, kuraklık, ev içinde kan, lanet, gözyaşı gibi istenmeyen pek çok durumun ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Ortalardan kaybolan, kaybolurken de bolluğu, bereketi, ülkede iyi olan her şeyi beraberinde götüren tanrının bulunup geri getirilmesi ve Onun gidişi ile ülkenin içine düştüğü durumdan çıkarılması için çeşitli yollara başvurulmuştur ve bunlardan biri de kuş kurban etmedir.

Kuşlar genellikle arınma amaçlı yapılan ritüellerde yeraltı tanrılarına sunulan bir kurban çeşididir. Yakılarak ya da kanları akıtılarak kurban edilen kuşlar, tanrıların öfkesinin ve günahların kuşlar aracılığı ile yeraltına gönderileceğine inanılmaktadır. Ritüellerde kuşların kullanılması ise, kuşların yeraltının derinliklerine hükmettiğine, büyüsel nitelikli kirlenmeyi tanrıdan uzaklaştırdığına ve tanrıları memnun eden bir kurban olduğuna inanılmasıdır. Kurban kuşlar büyünün sebep olduğu kirliliği, günahı, öfkeyi, kırgınlığı, kini tanrılardan alarak yeraltına gönderecekler ve böylece kirlilikten arınan tanrının geri dönüşünü sağlayacaklardır. Kuşların arınma ritüellerinde kurban olarak kullanılması, Güneydoğu Anadolu ve Suriye bölgesine ait bir uygulamadır.

Kurban ritüeli esnasında tanrılarla gerçekleştirilecek iletişim, yere açılmış çukurlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu çukurlar aynı zamanda, yeraltı tanrıları için yol ve yeraltı – yerüstü arası geçişi sağlayan kapı vazifesi görmektedir. Çukurlar, bir hayvana veya herhangi bir objeye hapsedilerek yeraltı tanrılarına gönderilmeleri için bir kanal vazifesi görmektedirler. Ritüellerde tanrıları çağırma nedenleri farklı olsa da çukurların amacı aynıdır. Açılacak çukur sayısı ise ayin öncesi fal bakma yöntemi ile kahinler tarafından belirlenir. Çukurlarla ilgili olarak yapılan işlemler ayinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Kader tanrıları için yapılan yola çağırma, yatıştırma, temizlik ve sağlık elde etmek ritüelinde de çukurlara kuşun yanında yağ, bal, şarap, bir şekel gümüş ve bir el havlusu, kulak, merdiven, göğüs süsü gibi objeler, çeşitli içecekler, çeşitli ekmekler, koyun, kuzu, domuz gibi hayvanlar konur. Kurban edilen hayvanların özenle seçilmesi ve çukura konulan objelerin de amaca uygun olması gerekmektedir. Örneğin kulaklar, tanrıların istenenleri daha kolay duymaları için, merdiven gelişlerini kolaylaştırmak için bırakılmıştır. Ayin bittikten sonra çukurların üzeri iyice sıkıştırılmış kalın bir kil tabakası ile örtülür. Amaç kirliliğin bu şekilde hapsedilmesi ve yeni kirliliklere sebep olmamasıdır.

‘Hititlerde Yeraltı Dünyası’, ‘Hititlerde Kayıp Tanrı Telipinu Mitosu’, ‘ Hitit Mitolojisi’vd. temel kaynaklardır.

Kalın sağlıcakla, sevgiyle, bereketle, huzurla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254