Tüm dünyada gitgide yaygınlaşan ve ölümlerin en az % 70'ine neden olan kanser ve diğer kronik hastalıkların risk faktörleri hemen hemen aynıdır. Tüm bu hastalıkların nedenleri çok iyi bilinmiyor olsa da kronik inflamasyon ( mikropsuz iltihap ) adı verilen bir süreç ile ilgili olduğuna dair pek çok bulgu vardır. Kronik inflamasyonu hızlandıran faktörler bu hastalıklara yakalanma riskini de arttırır.
     Yaşlanma tüm kronik hastalıklar için değiştirilemez, doğal bir risk faktörüdür. Sigara, alkol, hatalı beslenme, hareketsizlik ve şişmanlık ise değiştirilebilir beş risk faktörüdür
     Bazı kronik hastalıklar adı geçen risk faktörlerinden bağımsız olarak, başlı başına da kanser riskini arttırır.
     Şeker hastalarında kanserin daha sık görüldüğüne dair pek çok çalışma vardır.
     Kalp damar hastalıklarının belirteçlerinden olan kan basıncı, kalp hızı, total kolesterol düzeyi ile kanser riski arasında bağlantı olduğuna dair git gide daha çok kanıt birikmekte.
     Kronik böbrek hastalıkları ve gut artritinin belirteci olan ürik asit ile kanser riski artışı arasında da bağlantı olduğunu gösteren kanıtlar artmakta.
     Fiziksel aktivitenin tüm nedenlere bağlı ölüm riskini azalttığı bilinmekteyse de kronik hastalıklarla bağlantılı kanser riski artışı karşısındaki rolü yeterince iyi bilinmiyor.
     Kanser riski ile hem kronik hastalık belirteçleri hem de fiziksel egzersiz arasındaki bağlantıları araştırmak üzere yapılmış olan ve 400 binin üzerindeki hastanın dahil edilmiş olduğu bir çalışmanın sonucunu özetle açıklamak istiyorum bu makalemde sizlere.
     11 Aralık 2017 de The BMJ isimli tıp dergisinde yayınlanmış olan bu büyük çalışmanın sonuçlarını çok ilginç bulacağınıza inanıyorum.
     Sigara, hareketsizlik, alkol, şişmanlık, hatalı beslenme gibi 5 risk faktörünün neden olduğu kanser riski artışına ek olarak, 5 grup kronik hastalık belirteci ile kanser riskindeki artış arasında da bağlantı olduğu anlaşılmış :
     1.Kan basıncı, kalp hızı, kolesterol düzeyi gibi kalp damar hastalıklarına ait belirteçler.
     2. Şeker hastalığının belirteci olan kan şekeri düzeyi.
     3. Kronik böbrek hastalıklarının belirteci olan glomeruler filtrasyon düzeyi ( böbreğin kanı atıklardan temizleme kapasitesi ) ve idrarla kaybedilen protein düzeyi.
     4. Akciğer hastalıklarının belirteci olan solunum fonksiyon kapasitesi.
     5. Gut hastalığının belirteci olan ürik asit düzeyi.
     Kronik hastalıklara ait bu belirteçlerde sorun varsa yaşam tarzı hatalarının sebep olduğu kanser riskine ek olarak kanser sıklığı % 20, kanserden ölüm riski yaklaşık % 30 artmakta.
     Fiziksel aktivite sayesinde ise kronik hastalık belirteçleriyle bağlantılı kanser riski yaklaşık % 40 azalmakta.
     Belirteçler kronik hastalıkların göstergesi olduğuna göre bu çalışmayı kronik hastalıklarla kanser riski artışı arasındaki bağlantı diye de anlamak gerekiyor.
     Özetle belirtmek isterim ki, iyi takip ve tedavi edilmeyen kronik hastalıklar kansere yakalanma riskini arttırmakta. Sizlere özetlemiş olduğum çalışmanın bizlere vermiş olduğu mesaj budur.
     Selam ve saygılarımla.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner193

banner246

banner254