Bu haber kez okundu.

Konya Şeker’de pancar alım kampanyası başladı
Konya Şeker A.Ş.’nin 2016-2017 yılı pancar alım kampanyası bu yıl bayramlaşma ile birlikte Çumra Şeker Yerleşkesinde gerçekleştirildi.
Pancar alım merkezinde kampanya açılış töreni AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk’un üreticilerle çalışanların bayramlarını kutlaması ile başladı. Törene Çumra Kaymakamı Uğur Kalkar, Garnizon Komutanı Halil İşler, İlçe Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, İlçe Müftüsü Bekir Yücel ve mahalle muhtarları da katıldı.
Bayramlaşmanın tamamlanmasıyla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, bu yıl farklı iki ayrı heyecanı aynı günde yaşadıklarını belirtti. Kurban Bayramı kutlaması ile pancar alım kampanyasının açılışını üreticilerle ve çalışanlarla birlikte yaptıklarını ifade eden Başkan Konuk, “Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde birlik ve beraberliğin en güzel örneğini bugün Konya Şeker’in Çumra Kampusu’nda üreticilerimizle ve çalışanlarımızla birlikte yaşıyoruz. Bugün burada iki bayramı birlikte kutluyoruz” dedi.
Konya Şeker’in üreticilerle birlikte bir destan yazdığını ve ülke ekonomisinin gelişimine Konya üreticisinin büyük katkısı olduğunu anlatan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, “Size çok net bir örnek vermek istiyorum. Dünyanın en kaliteli şeker pancarı Konya’da üretiliyor. 60 yıldır Konya çiftçisi pancar ekiyor. 60 yıldır da biz bu pancarı alıp işliyoruz. O pancardan ürettiğimiz şekeri de daha 6-7 yıl öncesine kadar çuvallara, kamyonlara, doldurup ekseriyetini sanayiye geri kalanını da perakendeciye gönderiyorduk” dediği konuşmasında şunları söyledi;
“O şeker bir mamul ürünün içine girip tekrar Konya’ya geliyordu, başka başka illere hatta yurtdışına gidiyordu. Yani süreci biz başlatıyorduk, aslan payı başkalarında kalıyordu. Niçin? Çünkü o şekeri, kekin, gofretin, bisküvinin, fındık kremasının içine başkaları sokuyordu. Biz sadece kristal şekerin geliriyle iktifa ediyorduk. Bunu sadece Konya Şeker için söylemiyorum. Konya için söylüyorum. Konya’ya daha az kaynak giriyordu. Mesela biz bugün aynı şekilde devam etseydik, yani iki şeker fabrikasının kristal şeker üretimiyle yetinip, o şekeri sıvı şeker yapmasaydık, o şekeri kekin, bisküvinin, gofretin, fındık kremasının içine katmasaydık, o şekerin melasından biyoetanol, sıvı organik gübre, sıvı karbondioksit üretmeseydik, pancar münavebesindeki patatesi dondurulmuş parmak patates haline getirip Konya dışına katma değerli mamul ürün olarak pazarlamasaydık, ayçiçeğini Konya’nın ürün desenine dâhil etmeseydik ya da Panplast’ı kurup il bazında en çok sulama ekipmanı kullanılan Konya’da sulama boruları üretmeseydik Konya Şeker’in Konya dışına ihraç ettiği tek kalem ürün kristal şekerden ibaret olacaktı. Bizim ürettiğimiz yaklaşık 450 bin ton şekerin yine yaklaşık 40 bin tonunu Konyalı hemşehrilerimiz ve Konya sanayisi kullanacak, geri kalanını il dışına satacak ve Konya ekonomisine yaklaşık 1 milyar 215 milyon TL civarında bir kaynak girişi sağlayabilecektik. O’nun da zaten önemli bir kısmı mamul ürün yani çikolata, gofret, bisküvi bedeli olarak, sulama borusu parası olarak yine geldiği gibi dışarıya gidecekti. Konya’da üretilen ve Konya’dan çıkış fiyatı 2,68 lira olan şekere mamul ürün içine girince 2-3 kat bedel ödememizden bahsetmiyorum bile.”
“Hedeflerimizi hep yüksek tuttuk”
Recep Konuk, Konya Şeker’in gerçekleştirdiği yatırımlar sayesinde üreticilere olan katkısının yanında bölge ve ülke ekonomisine de çok büyük katkılar verdiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bizim 2015 yılı için toplam ciromuz 6 milyar 842 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. 2016 yılı toplam ciro hedefimiz ise 8 milyar 505 milyon TL olarak ön görülmektedir. 2016 yılı için ön görülen bu ciro içinde şekerden başlayarak, çikolata, yoğurt, süt, peynir, salam sosis, sucuk, sulama borusu, yem, yani ürettiğimiz tüm ürünler dâhil olmak üzere il merkezi, ilçeleri, kasaba ve köyleriyle Konya içi satışımız 900 milyon TL’dir. Ülkemizdeki diğer iller ve yurt dışına satışlarımız ise yaklaşık 5 milyar 942 milyon TL’dir.
Biz o şekeri sadece şeker olarak satmayacağımız, Konya çiftçisinin ürettiği patatesi katma değerli hale getirebileceğimiz, ayçiçeğini, mısırı işleyebileceğimiz, üstelik de bu üretim prosesi sırasında çıkan yan ürünleri ve atıkları nihai ürün haline getireceğimiz yatırımları yaptığımız için Konya’ya her yıl yaklaşık 6 milyar lira yani aşağı yukarı 2,3 milyar dolar kaynak girişine aracılık ediyoruz.”
“Bozkır, Karapınar ve Çumra’da yeni tesisler üretime başlıyor”
Son 18 yılda 2’si küresel olmak üzere 3 büyük ekonomik kriz yaşandığını ve Konya Şeker’in bu büyük krizlerin üçünden de büyüyerek çıktığını vurgulayan Başkan Konuk, Konya Şeker’in son 16 yılda bir tane olan tesis sayısını 41’e çıkardığını ve İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl gerçekleştirdiği Türkiye’nin en büyük dev şirketleri sıralamasında 37.sıraya yükseldiğini söyledi. Konuşmasında Konya Şeker’in yatırımlara devam ettiğini vurgulayan Başkan Konuk, Bozkır Sarıoğlan’da Meyve Suyu, Sirke ve Pekmez Tesisi, Karapınar’da Bulgur Tesisi ile Çumra Kampusu’nda Un Tesisi’nin önümüzdeki günlerde üretime başlayacağı müjdesini de verdi.
Konya Şeker’in üretenlerin, çalışanların ve yönetenlerin birlikte el ele verdiği ve ortak aklı kullanarak büyümesini sürdürdüğünü, bugün 60 ülkeye ihracat yaptığını, arpada, mısırda, ayçiçeğinde ise piyasada oluşan dip fiyatın üstünde rakamlarla ürün alarak piyasada üretici lehine fiyat regülasyonu görevini de yaptığını ve üreticileri hem doğrudan hem de piyasa regülasyonu ile dolaylı olarak desteklediğini belirten Recep Konuk, ”Konya Şeker 2001 yılında üreticiye 72.6 milyon dolar ödeme yaparken, 2016 yılında bu bedeli pancar, ayçiçeği, patates, arpa, kanola ve mısır ile süt ve etle birlikte 450 milyon dolar’ın üzerine çıkarmıştır. Yani bizim çiftçimiz bu zaman dilimi içerisinde 6 kat büyümüş ve çiftçinin geliri de buna endeksli olarak artmıştır. Yani Konya Şeker büyüdükçe çiftçinin işleri de büyümüştür. İnşallah Allah bu kuruma üreticisinin gelirini daha da katlayarak arttırmayı nasip edecek, çiftçinin işlerini ve ekonomisini daha da büyütecek işler yapmaya devam etmemizi nasip eder. Niyetimiz ve gayemiz budur” şeklinde konuştu.
AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un konuşmasının ardından Çumra Şeker’e pancar getiren ilk 50 üretici arasında çekiliş yapıldı ve 5 şanslı üreticiye çeşitli ödüller verildi. Daha sonra Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından yapılan dualar ve kesilen kurbanla Konya Şeker’in 63’üncü, Çumra Şeker’in ise 13’üncü pancar alım kampanyası açıldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202