Elbette konunun uzmanı filan değilim.

Dolayısı ile de kök hücre hakkında da yorumlar yapacak bir niteliğe de sahipte değilim.

Eee o zaman neden yazıyorum bu yazıyı?

Yazıyorum çünkü uzman olmasam da okuma biliyorum.

Çok şükür görebiliyorum da.

Amacım sadece ve sadece kök hücre konusuna azıcıkta olsa dikkat çekebilmek ve bu mucizevi yöntemin mucizevi sonuçları olabildiğini sizin ile paylaşabilmek.

Son zamanlarda kök hücre konusunda onlarca makale ve araştırma sonucu okudum, videolar izledim.

Anladım ki, kök hücre nakli bazen adını söylemekten bile imtina ettiğimiz o berbat hastalığın en güçlü tedavi yollarından biri imiş.

Kanserin.

Daha doğrusu kanserin bazı türlerinin.

Ve bu hastalığa yakalanmayan sağlıklı insanların  da onun tedavisi yapabilecekleri çok önemli bir şey varmış.

Kök hücre bağışı.

Neymiş bu kök  hücre diye merak eden olursa aşağıda ki paragraflar onlar için;

İnsan vücudunda yer alan tüm organ ve dokular hücrelerden oluşuyorlar. Bazı hücreler kendilerini yenileyebilir ve farklı hücre tiplerine dönüşebilir nitelikteler.

Kök hücre olarak adlandırılan bu hücreler, çoğalamayan kas ve sinir hücrelerinden farklı olarak bölünebiliyor ve çoğalabiliyorlar.

 Tek bir hücreden yüz binlerce hatta milyonlarca hücrenin oluşmasını sağlayan kök hücre de, aynı zamanda kendisini yenilemek amacıyla bölünerek çoğalabiliyor.

Kök hücreler, oksijen taşıma görevini, hormonal ve sinirsel iletimi sağlayamasa da, bu hayati işlevleri yerine getirmesi gereken hücrelerin oluşumunda rol oynuyorlar.

Bir ömür boyunca kendisini yenileme özelliğine sahip olan kök hücre, diğer hücrelere dönüşüyor ve vücudun ihtiyacı doğrultusunda farklılaşarak diğer hücrelerin gelişimi, olgunlaşması ve çoğalmasını sağlıyor.

Ancak yaş ilerledikçe vücutta bulunan kan hücresinin miktarı, diğer hücrelere kıyasla azalıyor.

Yeni doğan bebeklerde her on bin hücreden biri kök hücreyken, altmış beş yaşındaki bir kişide her bir milyon hücreden yalnızca biri kök hücre oluyor.

 Yaşın ilerlemesi ile birlikte azalım gösteren kök hücre miktarı nedeniyle hasarlanan doku ve organlar yeterince onarılamaz hâle geliyor.

İşte bu yüzden kök hücre tedavisi, ölümle sonuçlanabilecek pek çok hastalığın, bazı kanser türlerinin ve doğumsal olarak gelen kan hastalıklarının tedavisinde oldukça önemli oluyor.

Peki kök hücre bağışçısı ya da donörü nasıl olunuyor?

Öncelikle bilinmesi gereken bu konuda bağışçı olmak donöre kesinlikle bir acı vermiyor.

Donörün  on sekiz  yaşından büyük elli  yaşından küçük olması yeterli.

Olay, ilk olarak bir tüp kan vermekle başlıyor. Verilen kan bir doğrulama testinden geçiyor. Eğer donör uygunsa bir tüp daha kan alınıyor.

Donörler iki şekilde kök hücre bağışı yapabiliyorlar;

Birinci yöntemde kök hücre  kemik iliğinden alınıyor, ikincisinde ise kanda ki kök hücreler toplanabiliyor. Kemik iliğinden kök hücre toplama işlemi, genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılıyor. Ancak bu  yöntem çok fazla kullanılmıyor.

Diğer yöntem ise son derece basit bir uygulama ile gerçekleştiriliyor.Periferik kök hücre denilen hücreler, dolaşan kandan toplanıyor.

Ancak bura da önemli bir konu var;

O da  bağışçının asla vazgeçmemesi .

Çünkü hasta kanser tedavi sürecindeyken, donörü de hastaneye yatırılıyor ve dört gün boyunca kemik iliğine yerleşmiş kök hücrelerin kana karışmasını sağlayacak özel aşılar yapılıyor. Beşinci gün ise bağışçı, kök hücreleri toplanılan özel bir cihaza bağlanıyor iki üç saat süren bu eylemden sonra toplanan hücreler  hastaya naklediliyor.

İşin en keyifli kısmı da sonucun hem hasta hem donör  için çok büyük bir mutluluk olması.

Bir düşünsenize lütfen verdiğiniz kök hücre sayesinde kanseri yenmiş birinin gözlerine bakabilmek nasıl mükemmel bir duygu?

Dört günde bir hayat kurtarmak ta kahramanlık değil de ne?

İnternette konu ile ilgili binlerce bilgi var.Dileyen ayrıntılara oralardan erişebilir.

Sadece duyarlılık gerekiyor aslında.Azıcık duyarlılık.

Hem hangimizin ne zaman kök hücre bağışına ihtiyacımızı olacağı belli mi?

Demem o ki;

Kahraman olarak anılmakla aranız da sadece birkaç ufacık  tüp var  o kadar.

Gerisi imzanızı taşıyan bir hayat…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner193

banner246

banner254