banner216

Bu haber kez okundu.

Uluslararası Şeker Örgütü 49. Konsey Toplantısına, Kayseri Şeker Tam Kadro Katıldı
Uluslararası Şeker Örgütünün 49. Konsey Toplantısına Kayseri Şeker Fabrikası da katıldı.
Dünyada şeker konularına ilişkin uluslararası işbirliğini artırmak ve dünya şeker ekonomilerini güçlendirme yollarını ortaya koymak amacıyla kurulan ve 87 üyesi bulunan, Uluslar arası Şeker Örgütünün 49. Konsey Toplantısı Şeker Kurumu’nun ev sahipliğinde İstanbul’da yapıldı. Toplantıya Kayseri Şeker Fabrikası yöneticileri de tam kadro katıldı.
Konsey toplantısının açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Türkiye’de şeker sanayiinin, Türkiye’nin sanayileşme sürecine önemli katkıda bulunduğunu ve sözleşmeli tarım disiplinini kazandırdığını hatırlatarak, “Bugün, 25’i özelleştirme kapsamında bulunan 33 şeker fabrikamız ve 10 nişasta bazlı şeker fabrikamız var. Şu anda, bu sanayisinin ürettiği çıktının ekonomik büyüklüğü yaklaşık 7,5 milyar lira olup 23 bin kişiye de istihdam sağlamaktadır.” dedi.
Bütün piyasalar gibi şeker piyasasının da çok hızlı değiştiğinin farkında olduklarını kaydeden Çelik, "Şeker piyasasında yaşanan gelişmelere ayak uydurmak ve sektörde ortaya çıkan aksaklıkları gidermek amacıyla şeker piyasasını yeniden yapılandıracağız. Devletin şeker üretmesi artık rasyonel olmaktan çıktı. Devletin şeker üretiminden ziyade sektörü regüle eden konumda olması gerektiği inancını da sürdürmekteyiz." diye konuştu.
Şeker Kurumu Başkanı Doktor Hüsnü Tekin, Avrupa Birliği’nin (AB) şeker piyasasında uygulamakta olduğu kota sistemini 2017 yılından sonra kaldırma kararı aldığını dile getirdi.
Doktor Hüsnü Tekin, “Kotaların kaldırılmasının ardından şeker üretiminin artacak olması beklentisiyle halihazırda net ithalatçı olan Avrupa Birliğinde ithalatın azalıp ihracatın artacağı öngörülmektedir. Bunun sonucunda dünya piyasasında olan şeker talebi azalacak aksine şeker arzı artacaktır." dedi.
ISO İcra Direktörü Jose Orive ise Türkiye’nin ISO içinde son derece aktif ve güvenilir bir ülke olduğunu belirterek, toplantıda şekerle ilgili gerçekler ve yanlış inançları ele alacaklarını bildirdi.
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ise, “Türkiye Şeker Kurumu’nun ev sahipliğinde düzenlenen ve şeker sektöründe uluslararası iş birliğini artırmayı amaçlayan Uluslararası Şeker Örgütü’nün 49. Konsey Toplantısı, 24-27 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Bomonti Hilton Otel’de gerçekleştiriliyor. Şeker konusundaki gerçekler ve efsanelerin tartışıldığı toplantıya 55 ülkeden delegasyon ile uzmanlar katıldı. Toplantıda dünya genelindeki bilimsel değerlendirmeler sonucunda şekerin dünyadaki geleceği ve gidişatı ile insanların şeker tüketme alışkanları, insan bünyesinde etkileri üzerinde değerlendirmeler yapılıyor. Bu bilimsel toplantıların sonucunda inşallah şekerle ilgili politikalar daha sağlıklı bir şekilde düzenlenip belirlenecektir.” ifadelerini kullandı.
Uluslararası Şeker Örgütü 49. Konsey Toplantısına Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli, genel müdür yardımcıları ve şeker sektöründeki gelişmeleri yakinen takip eden bazı yöneticiler de katılarak ikili görüşmelerde bulundu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202