banner216

Bu haber kez okundu.

“Türkiye’nin Notunun Düşürülmesi Tamamen Siyasi Bir Karardır”
KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, Eylül ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Türkiye’nin notunun düşürülmesinin tamamen siyasi bir karar olduğunu söyledi.
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Eylül ayı olağan meclis toplantısı ve müşterek meslek komitesi toplantısı 26 Eylül 2016 tarihinde KAYSO meclis salonunda yapıldı. Toplantıya KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı.
Toplantının başında meclis başkanlığı seçimi hakkında bilgi veren Odamız Genel Sekreteri Nihat Molu, Meclis Başkan Yardımcımız Abidin Özkaya’nın 41 geçerli oyla KAYSO Meclis Başkanı olarak seçildiğini açıkladı.
Daha sonra kürsüye gelen KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, meclis başkanlığı için oy kullanan meclis üyelerine ve seçimde emeği geçen Oda personeline teşekkür etti. Eski Meclis Başkanımız Nureddin Okandan’a da hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Özkaya, meclis başkanlığı seçimlerinde kendisine destek olan aile büyüklerine de ayrı ayrı teşekkür etti.
Amaçlarının Kayseri sanayisine ve Türk sanayisine hizmet olduğunu açıklayan Özkaya, bu hizmetleri yerine getirmek için tüm KAYSO üyeleri ile birlikte daha fazla gayret göstereceklerini belirterek, görev süresi boyunca her türlü eleştiriye ve katkıya da hazır olduğunu söyledi.
Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin notunun Moody’s tarafından düşürüldüğünü hatırlatan Özkaya, 27 çeyrektir büyüyen, cari açığı yüzde 4,5’lere düşen ve bütçe fazlası veren Türkiye’nin notunun düşürülmesinin tamamen siyasi bir karar olduğunu söyledi.
Son dönemde hükümet tarafından hayata geçirilen makro ve mikro reformların sanayicilerin önünü açacağını dile getiren KAYSO Meclis Başkanı Özkaya, özellikle mali ve yatırım ortamını iyileştirici konularda alınan kararların sanayiciler tarafında dikkatle takip edilmesi tavsiyesinde bulundu.
Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, yaşanan terör olaylarını kınayarak, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diledi.
Başkan Boydak, ittifakla KAYSO Meclis Başkanlığına seçilen Abidin Özkaya’ya hayırlı olsun temennisinde bulunurken, eski Meclis Başkanı Nureddin Okandan’a bu güne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, Nureddin Okandan ve diğer işadamlarının en kısa sürede aklanarak iş hayatına dönmeleri temennisinde bulundu.
Geçtiğimiz günlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile ilgili hükümet tarafından açıklanan ve 10 yıllık zaman zarfında toplamda 140 milyar TL’yi bulacak yatırımlarla ilgili düzenlemelerin memnuniyet verici olduğunu açıklayan Başkan Boydak, orta ve uzun vadede kazanımlar için kısa vadede bir miktar zorluklara razı olduklarını belirterek, bu geçiş döneminde alınan tedbirlerin ekonomide toparlanmaya vesile olacağını söyledi.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Türkiye’nin notunun düşürülmesinin siyasi bir karar olduğunu açıklayan Başkan Boydak, “Moody’s Türkiye’nin notunu bir kademe aşağıya düşürmekle yatırım yapılabilir vasfını güya kendilerine göre aşağıya çekmiş oluyorlar. Biz bunun tamamen siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz. Ekonomik verilerden uzak bir karar olduğunu düşünüyoruz. Bu karara iş dünyası ve siyasiler olarak elbette ki hepimizin tepkisi var. Burada önemli olan tepkimizi koyacağız ama biz çalışmamıza devam edeceğiz. Eğer biz sadece tepki koyarak yolumuza devam edersek kaybederiz. Masada kaybetmemek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Üretmeye, yatırım yapmaya, ihracat yapmaya ve istihdam yaratmaya devam edeceğiz. Ülkemizi topyekün kalkınmaya götürmemiz lazım. Böyle durumların bizim motivasyonumuzu artırması lazım. Hükümetimiz tarafından yapılan makro reformlarla büyümemize devam edeceğiz ve işler daha da yoluna girecek ve notumuz daha da yukarılara çıkacaktır ” dedi.
Başkan Boydak, kısa vadede bir miktar sermaye çıkışı beklendiğini ancak, bir taraftan çıkanlar olurken, girenlerde olacağını, faizlerde hafif yukarı bir ivme olduğunu ancak bunun kendilerini zora sokacak rakamlar olmadığını, döviz piyasalarının ise makul bir durumda olduğunu belirterek, Türkiye’nin ekonomik büyüklüğünün son 14 yılda üçe katlandığını söyledi.
İç talebi canlandırmak adına kredi kartı ödemelerin 12 aya çıkarılmış olmasının bireysel tüketiciyi rahatlatacağını ifade eden Başkan Boydak, emlak vergisinde yapılan katma değer vergisi düzenlemesinin yerinde bir karar olduğunu ancak yeterli olmadığını, beyaz eşya sektöründe özel tüketim vergilerinin aşağı çekilmesinin, mobilya sektöründe ise geçici KDV indiriminin emlak ve inşaat sektörlerinde bir miktar rahatlama oluşturacağını söyledi.
Başkan Boydak, bireysel kredilerin ve kredi kartlarının yeniden yapılandırılmasının önemli olduğunu ancak bu yapılandırmalara gireceklerin kurallara uymaları gerektiğini, yoksa faturasının daha da ağır olabileceğini belirterek, aynı düzenlemenin kapsamının genişletilmesinin özel sektörü ve sanayicileri rahatlatacağını söyledi.
Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu hakkında meclis üyelerine bilgiler aktaran Başkan Boydak, “Konu dört ana başlıkta kanunlaştı. Kesinleşmiş alacaklar, matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi ve varlık barışı şeklinde. Bu düzenlemelerin 2011 ve 2015 yıllarını kapsamaktadır. Kanundan yararlanmak isteyen sanayicilerimiz son başvuru tarihlerini iyi takip etsinler. Bu konuda desteğe ihtiyacı olan üyelerimiz olursa da memnuniyetle desteğe hazırız. Ayrıca 6728 Sayılı Yatırım Ortamının iyileştirilmesi Kanunu’da yürürlüğe girdi. Bu konunla birlikte sözleşmelerde her nüsha yerine tek nüsha için damga vergisi alınacak. Bu bizim avantajımıza. Aslında bizim tercihimiz damga vergisinin binde bir olması lazım ki herkes işini sözleşmeli yapsın” diye konuştu.
FETÖ Terör örgütü soruşturması kapsamında gerekli soruşturmaların devam ettiğini ve suçluların gerekli cezaya çaptırılacağından hiç şüphelerinin olmadığını açıklayan Başkan Boydak, “Bu dönemde soruşturmaya maruz kalmış yada tutuklanmış her kesimden kişiler var. Sanayi tarafında da var. Sayın Başbakanımızın bu soruşturmalar kapsamında şirketle şahısları ayrı tutmak istedikleri yönünde bir açıklaması var. Şahısların bir fiilinden dolayı şirketlerinin sorumlu tutulamayacağını söylediler. Eğer şirketin tamamı o şahsa aitse ona bakılacaktır ama çok ortaklı şirketlerde ortaklardan bir iki tanesi soruşturmaya uğramış hatta tutuklanmışsa bile bu şirketin FETÖCÜ olduğu anlamına gelmez. Bu konuda ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Suçu olan varsa cezasını çeksin ama diğer taraftan da ekonomik kuruluşlarımızı tamamen öldürmek, hayatın dışına çıkarmak olmaz. Onun için biz Başbakanımızın bu sözünü destekliyoruz. Burada şirketlerle kişilerin ayrılması lazım. Yine finans sektörü de tedirgin. Geçmişte FETÖ terör örgütünün şirketlerine kredi veren finans kuruluşları var. Bu konuda da yeni bir KHK ile düzenleme yapılıyor. Bankacılar kredi verdikleri şirketlerle ilgili FETÖ’cü oldukları yönünde resmi bir kayıt olana kadar yaptıkları işlerden sorumlu olmayacak. Bu düzenlemenin özel sektör içinde yapılıp yeni bir KHK ile açıklanması lazım. Kafalardaki soru işaretlerinin giderilmesi adına hükümetimizin bu konuda da bir düzenleme yapmasını istiyoruz ki süratle normal hayata dönelim” şeklinde sözlerini tamamladı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202