Bu haber kez okundu.

İl Müftüsü Şahin Güven:
İl Müftüsü Şahin Güven, "Kadir Gecesi tüm günahların kefaretidir" dedi.
İl Müftüsü Güven, "Bilindiği gibi 1 Temmuz 2016 Cuma gününü 2 Temmuz 2016 Cumartesi gününe bağlayan gece mübarek Kadir Gecesidir. Kadir Gecesi tüm ömürlük günahların kefareti, kurtuluşumuzun vesilesi mübarek bir gecedir. Kur’an-ı Kerimde bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sure vardır. Bu surede Kur’an-ı Kerim’in Kadir Gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir. Allah’ın insanlara peygamberler vasıtasıyla son hitabı ve nihai mesajı olan Kur’an-ı indirmesi, insanlığın hidayetinde bir dönüm noktası teşkil ettiği için bu olayın gerçekleştiği gecede özel bir anlam taşır. Kadir Gecesi’nin önemine işaret eden bir hadis-i şerifte, önceki ümmetlerin uzun ömürlü olmaları sebebiyle fazla sevap kazanma imkanına sahip bulunmalarına karşılık Müslümanlara Kadir Gecesi’nin verildiği belirtilir. Kadir suresindeki “Bin aydan daha hayırlı” ifadesinden de anlaşılacağı üzere, İslam’da en kutsal ve faziletli gece Kadir Gecesi’dir. Kadir Gecesi, içerisinde kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Bu geceye Kadir Gecesi denilmesi şeref ve kıymetinden dolayıdır. Zira; Kur’an-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır. Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir. Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler, ilgili meleklere bu gece bildirilir. Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner. Bu gece tan yerinin ağarmasına kadar esenliktir. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları mümine selam verirler" dedi.
Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Peygamber Efendimiz (s.a.s), Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu kesin olarak bize bildirmemiş, bu eşsiz gecenin ramazanın son on gün içindeki tek sayılı gecelerde aranmasını tavsiye etmiştir. Bazı hadis rivayetlerinde Kadir Gecesi’nin ramazanın yirmi yedinci gecesi olduğu ifade edildiği için İslam aleminde ağırlıklı olarak bu gece ibadetle değerlendirmeye çalışılmaktadır. Aslında Kadir Gecesi’nin kesin olarak belirlenmemiş olması, ramazanın, bütün bir yılın, hatta bütün bir ömrün her anının ve her gecesinin Kadir Gecesi’ymiş gibi geçirilmesi gerektiği anlamanı gelmektedir. “Her gelini Hızır, her geceyi Kadir bil” sözü de bunu ifade etmektedir. Bazı vakitlerin, kendilerinde cereyan eden hadiseler sebebiyle diğer vakitlerden daha mübarek oldukları, Kur’an ve sünnetin bizlere bildirdiği bir gerçektir. Ancak bu vakitlerin insanlar içinde bereketli olabilmesinin en temel şartı; Allah’a kulluk bilinciyle geçirilmeleridir. Yine yılın hangi ayı, günü ve saati olursa oldun kulluk bilinciyle geçirilirse o zaman dilimi azizdir, mübarektir, özeldir. Nice mübarek vakitler vardır ki, değerini bilmeyip gafil olanlar için ancak bir ayıptır. Bütün vakitler, Allah’ın insanlara sunduğu birer nimettir. İnsan değerlendiremediği müddetçe vaktin mübarek olmasının ona bir fayda sağlamayacağı da bilinmesi gereken bir gerçektir. Bu vakitlerin huzur, bereket, af ve mağfiretinden yararlanabilmenin yolu; Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in öğrettiği gibi, Allah’ın rızasına erişebilmek için az da olsa devamlı ibadet etmektedir. Her anında Allah’ın hoşnutluğunu gözeten bir kul, hangi gün olduğu tam olarak bilinemeyen Kadir Gecesi’ne de erişecek, diğer mübarek vakitleri de hakkıyla ihya edebilecektir. Müminler, Kur’an ve sünnet ölçüsüne göre zamanını şekillendirmeli; kulluk şuuruyla geçirilmeyen her anın zarar ve ziyan olacağı gerçeğini unutmamalıdırlar. Bu gece gaflet içerisinde geçirilmemeli, ibadetle ve taatla değerlendirilmelidir. Kadir Gecesi’nde yukarıda zikredilenlere ilave olarak; Kur’an-ı Kerim okumak, kaza ve nafile namaz kılmak, nefis muhasebesi yapmak, günahlara tövbe etmek ve istiğfarda bulunmak, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i anmak ve salat-ü selam getirmek, bütün müminlere dua etmek gibi aslında her gece yapılması tavsiye edilen ibadetler ayrı bir huşû ve ihlasla yapılabilir. Aynı zamanda Efendimiz (s.a.v)’in Kadir Gecesi’nde hangi duayı okuyacağını soran Hz. Aişe validemize öğrettiği "Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” duası çokça dillendirilmelidir. Bu vesile ile Tüm Kayserili hemşerilerimizin Kadir gecesini tebrik ediyor, hakkımızda maddi ve manevi her türlü hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.