banner216

Bu haber kez okundu.

Hizmet İş Sendikası Makina Bakımcıları Yetiştirecek
Hizmet İş Sendikası Kayseri Şubesi, Seyyid Burhaneddin Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ortaklığında geliştirdiği, ‘Yeterliliğe Dayalı Eğitim Programıyla Genç Makine Bakımcılar Yetiştirme Projesi’ kapsamında, sektörün ihtiyacı olan makine bakımcılarını yetiştirecek.
Konuyla ilgili olarak bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, , Hizmet İş Sendikası Kayseri İş Başkanı Serhat Çelik, Hak İş Konfederasyonuna bağlı şube başkanları, Özağaç İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Adnan Kıyak, İŞKUR Kayseri İl Müdür Yardımcısı Bekir Güngör, Seyyid Burhaneddin Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ramazan Güneş ve üyeler katıldı.
“SENDİKAL MÜCADELE YALNIZCA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ ANLAMINA GELMİYOR”
Sendikal mücadelenin yalnızca toplu iş sözleşmesi yapmaktan ibaret olmadığını söyleyen Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, topluma faydalı olması gereken sendikaların, eğitim konusunda da önemli bir mücadele alanı olduğunu ifade etti. Türkiye’de, imam hatip okullarında yapılan değişikliklerle birlikte, meslek liselerinin de önünün kesildiğini belirten Genel Başkan Mahmut Arslan, vasıflı ara eleman ihtiyacının, tüm sektörlerde giderek daha ciddi bir sorun oluşturduğunu vurguladı. Genel Başkan Mahmut Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“GELİŞMİŞ ÜLKELERDEKİ MESLEKİ EĞİTİM DÜZEYİNE ULAŞMALIYIZ”
“Ülkedeki bütün organize sanayi bölgelerine gittiğimiz zaman işçi ihtiyacından bahsediliyor. Kalifiye işçi ihtiyacını ne yazık ki biz çözemiyoruz. Burada Milli Eğitimin devreye girmesi lazım. Özellikle mesleki eğitim konusunda Türkiye’nin bir dönem yaşadığı krizler, imam hatip liselerini cezalandırmak adına meslek liselerine getirilen sınırlamalar, ayrımcılıklar, üniversite kapılarının bu gençlere kapatılmasının sonucu, ne yazık ki uzun süre meslek liselerinin ihmal edilmesine neden olmuştur. Mesleki eğitim ciddi şekilde ihmal edildi. Son yıllarda yeni bir atak gördük. Bu da açıkçası bizi heyecanlandırıyor. Ama dünyayla kıyasladığımız zaman maalesef tersine bir yapıyı hala istediğimiz noktaya dönüştüremedik. Gelişmiş ülkelerde mesleki eğitimin toplam eğitimdeki oranı yüzde 65, düz liseler yüzde 35 iken maalesef bizde bu tam tersi. Bu sistem olumlu yönde değişiyor ama hala istediğimiz noktada değil.” Genel Başkan Mahmut Arslan, Türkiye’nin 2023 vizyonundaki hedeflere ulaşabilmesi için, nitelikli ara eleman sorununa çözüm bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi.
80 GENÇ PROJE İLE İŞ SAHİBİ OLACAK
Hizmet İş Sendikası Kayseri İş Başkanı Serhat Çelik de, AB destekli ‘Yeterliliğe Dayalı Eğitim Programıyla Genç Makine Bakımcılar Yetiştirme Projesi’ ile 80 gence makine bakımcısı eğitimi vereceklerini kaydetti. 12 ay devam edecek olan proje bedelinin, 242 bin Euro olduğunu belirten İl Başkanı Serhat Çelik, “Yeterliliğe dayalı eğitim programları uygulayarak gençlere mesleki beceri ve yeterlilik kazandırmak gençlerin iş gücüne katılımını sağlamak sınav ve belgelendirme sistemi yoluyla MYK belgelerini almalarına imkan sağlamaktır. Özel he3defimiz ise Kayserimizde 17 ile 29 yaş grubunda en az lise mezunu ve dengi okul mezunu işsiz 80 gence 480 saatlik yeterliliğe dayalı makine bakımcısı seviye 4 mesleki eğitim ve 10 saatlik kişisel gelişim eğitimi vererek gençlerimizin Kayseri‘de istihdam edilmesi ve kurumlarımızın ihtiyacı olan makine bakımcılarını yetiştirmektir. Yerel düzeyde oluşturulacak Kayseri Eğitim İstihdam Platformu(KEİP) Kayseri Büyükşehir Belediyesinden 3 temsilci, Milli Eğitim Müdürlüğünden 1 temsilci Seyyid Burhanettin Endüstri Meslek Lisesi’nden 3 temsilci, Ulaşım A.Ş.’den 2 temsilci, Makine İkmal Daire Başkanlığından 2 temsilci, proje ekibinden uzman 4 temsilci, İŞKUR İl Müdürlüğünden 2 temsilci bu projeyi koordine edecektir.” diye konuştu.
Proje Koordinatörü Fatih Mehmet Bakırtaş’ın, proje ile ilgili sunumunun ardından, toplantı sona erdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202