banner264

Bursa’nın “Tanınmış Markaları” arasında haklı bir yeri olan Kafkas Pasta Şekerleme Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi için daha önce alınan konkordato kararı, Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ndeki son duruşmada kaldırıldı…
Konuyla ilgili gelişmeleri ilk duyuran gazeteci olarak karara çok sevindiğimi buradan söylemeliyim. 
Konu ile ilgili olarak daha önce alınan mahkeme kararı şöyleydi; 
"Davacılar İnci İnhal, Kafkas Pasta Şekerleme Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Ticaret Sicil No:13027) tarafından adî konkordato talep edilmiş ve İ.İ.K.'nın 286'ncı maddesinde belirtilen belgelerin eksiksiz olarak sunulduğu belirlenmiştir. Yasa gereğince geçici konkordato mühleti verilmiş, tensiben alınan kararların bir kısmının ilanı gerekmiştir. Bu kapsamda; 
Davacı borçluya iş bu tensip tutanağının davacıya tebliği tarihinden başlamak üzere üç aylık geçici mühlet verilmiştir.
Davacı-borçlu adına kayıtlı tüm taşınır ve taşınmaz malların üçüncü kişilere devri, ikinci bir karara kadar yasaklanmıştır. Borçlu, mahkemenin izni dışında mühlet kararından itibaren rehin tesis edemez, kefil olamaz, taşınmaz ve işletmenin devamlı tesisatını kısmen dahi olsa devredemez, takyit edemez ve ivazsız tasarruflarda bulunamaz.
İ.İ.K'nın 288/1 maddesine göre geçici mühlet, kesin mühletin sonuçlarını doğuracağından İİK'nın 294, 295, 296 ve 297 maddeleri kıyasen uygulanarak geçici mühlet içinde davacı aleyhine 6183 Sayılı Kanuna göre yapılan takipler de dahil olmak üzere hangi nedene dayanırsa dayansın her türlü ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve muhafaza işlemleri de dahil tüm takip işlemlerinin yapılmaması yönünde ihtiyati tedbir kararı verilmiştir.
Bu tarihten itibaren yeni icra ve iflas takibi yapılamayacaktır. Tedbirler İ.İ.K.'nın 206'ncı maddesinin 1'inci sırasında yazılı imtiyazlı alacaklar ve rehinle temin edilmiş alacaklar açısından hüküm ifade etmez. Geçici mühlet içinde görev yapmak üzere bir konkordato komiseri atanmıştır. Mali konularda uzman komiser olarak SMMM Şükrü Çalışkan atanmıştır.
Davacı şirketten alacaklı olduğunu iddia edenler iş bu ilanın yayınlandığı günden itibaren yedi (7) günlük kesin süre içerisinde dilekçe ile itiraz edebilir, konkordato mühleti verilmesini gerektiren bir hal bulunmadığını delilleri ile birlikte ileri sürebilir. Geçici mühletin uzatılması veya sürenin dolmasından önce ortaya çıkabilecek mühim sebeplerle süre sonunun beklenmesine gerek kalmaması ihtimali bulunduğundan duruşma günü belirlenmemiştir. İlan olunur."
Şirket ortaklarından İnci İnhal hanımefendinin tek taraflı konkordato isteğinin hazin öyküsü böyle. 
Yargı mensuplarının iyi bir inceleme yaparak ve yasalara uygun hareket etmesi ile birlikte; “Adı Bursa’yı aşmış olan büyük bir markanın geleceği” de kurtuldu diyebiliriz. 
Umarım aile büyükleri ve Bursa eşrafı konunun çözümünde ortak hareket ederler de KAFKAS çok daha uzun yıllar yaşar, hepimizi yeni tat ve çeşitlerle tanıştırırlar… 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254