banner216

Bu haber kez okundu.

Yeni Ekonomi Paketi Umut Veriyor
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK), Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında 5 Haziran’daki toplantısında alınan kararların ve yeni paketi değerlendirerek, “Üretimin ihracatın desteklenmesi, iş dünyasının yükünün hafifletilmesi yönündeki kararlar son derece sevindirici. Büyümede yeniden bir sıçrama yapabilmemiz, ileriye daha güvenle bakabilmemiz için yeni paket umut veriyor” dedi.
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, EKK’nın Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki 5 Haziran’daki ilk toplantısında alınan kararları iş dünyası olarak memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. EKK toplantısından, küresel ekonomik durgunluk riskine karşı 16 maddelik bir plan çıktığını belirten Demirtaş, “Her şeyden önce yeni Başbakanımızın hemen EKK’yı toplayarak bu kararları alması, ekonominin artık siyasetin gölgesinden çıkıp, tekrar gündemin ilk maddesi olacağını gösteriyor ki uzun zamandır bunu söylüyorduk. Çok önemli kararlar alındığını görüyoruz. Ekonomi yönetimimiz, ABD Merkez Bankası’nın 14-15 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleştireceği toplantının etkileri yakından izlemesi, olası faiz artışına ve küresel belirsizliklere karşı eylem planı hazırlanması bize güven veriyor” diye konuştu.
ÜRETİM VE İHRACATA DESTEK
Cumhurbaşkanlığı ile etkili bir koordinasyon mekanizması oluşturulmasının da istikrar ve ekonomideki güven ortamı açısından önemli olduğunu belirten Demirtaş, Çek Kanunu başta olmak üzere reel sektörün beklentileri takvime bağlandığını söyledi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sonucu ortaya çıkan 16 aşamalı paketin ülkemizin 2016 yılı ekonomi politikasına yön vereceğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu: “Paketteki yüzde 4,5’lik büyüme hedefine ulaşabilmek için üretim ve ihracat stratejimizin mevcut ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç var. Bu anlamda özellikle üretim ve ihracatı destek paketinin hayata geçirilmesi kararı alınması bizim için çok önemli. Şirket kuruluşları başta olmak üzere pek çok alanda iş dünyasının yüklerini azaltıcı kararlar alınması, işadamlarımıza nefes aldıracaktır. Yatırımcının önünde engel olan damga vergisinin kaldırılmasını destekliyoruz. Yanı sıra iş dünyasına rahat bir nefes aldıracak köklü bir vergi reformu yapılmasınıtalep ediyoruz.”
“OSB’LERİN DESTEKLENMESİ ÖNEMLİ”
Sanayi 4.0’a geçiş için üretim ve sanayi altyapısının değişmesine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuda kararlar alınması, kaldıraç etkisi yapacak üretim alanlarında yatırımın teşvik edilmesi ekonomiye büyük hareket getirecektir. Teknoparklara 2023 yılına kadar getirilen teşvikler meyvesini verdi. Vermeye de devam ediyor. Ancak OSB’lerin de desteklenmesi bu noktada önem taşıyor. İzmir’de hala tabela OSB’si olan OSB’ler var. Bunların dolması, yenilerinin kurulabilmesi ve ihtisas OSB’lerinin faaliyete geçmesi için mevcut yatırım teşvik politikalarının acilen gözden geçirilmesi düşüncesindeyiz. İllere göre değil, ilçelerin sosyoekonomik gelişmişlik düzeyine göre teşvik paketinin oluşturulması gerekmektedir.”
“ÇEKİN PİYASADA İTİBARI KALMADI”
Karekodlu çek düzenlemesinin de son derece önemli olduğunu ifade eden Demirtaş, “Hepimizin bildiği gibi bugün çekin piyasada itibarı kalmadı. Özellikle çek ile ticaret yapan bir çok üyemiz var, bir çoğunun tahsilat sorunları yaşadığını biliyoruz. Bu nedenle, pakette yer alan çeki keşide edenin o güne kadar yaptığı ödeme performansının görülmesine yönelik düzenleme çeke kaybettiği itibarını geri kazandıracaktır” dedi.
YEŞİL PASAPORT
Türkiye’de bir ürünü ilk defa üreten ve ihraç ederek döviz kazandıran, başarılı iş adamlarının yurt dışına çıkışlarını kolaylaştıracak yeşil pasaport verilmesine yönelik bir düzenleme yapılmasıyla ilgili de konuşan Demirtaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İhracatçılarımızın dünyanın dört bir yanına dağılarak bakir pazarlar keşfetmesi için vize sorunu ile uğraşmamaları gerekmektedir. Finansman olmadan yatırım, büyüme ve istihdamın olması mümkün değildir. Bu nedenle, kaliteli ve uygun maliyetli finansmana hızlı erişim sağlanmalı. Faiz indiriminin devamı gelmeli. Alınan kararlarda olduğu gibi faiz politikaları güçlü büyüme ve üretime destek vermeli. Sonuç olarak bu paket, iş dünyasına güven veren ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayan pek çok düzenlemeyi içeriyor. Bizim de iş dünyası olarak bundan sonra daha fazla büyüme için daha fazla üretmemiz, daha fazla çalışmamız gerekiyor.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202