banner216

Bu haber kez okundu.

Dr. Nuri Nasır’dan ’sağlık turizmi’ vurgusu
Ege Özel Hastaneler Derneği (EGEHASDER) Başkanı ve Özel İzmir Egepol Hastanesi Başhekimi Dr. Nuri Nasır, sağlık turizmi açısından yakalanan ivmenin ülke genelinde umut verici olduğunu; ancak İzmir’in henüz sağlık turizmi hedeflerinin uzağında bulunduğunu söyledi.
İzmir’in, sağlık iş gücü açısından ülkenin en şanslı şehri olduğunu ifade eden Ege Özel Hastaneler Derneği (EGEHASDER) Başkanı ve Özel İzmir Egepol Hastanesi Başhekimi Dr. Nuri Nasır, sağlık turizmi açısından yakalanan ivmenin ülke genelinde umut verici olduğunu belirtti. Nasır, “Doğası, iklimi ve doğal kaynaklarıyla ayrı bir cazibesi olan İzmir’in sağlık turizminde dünyada önemli bir destinasyon olmaması için hiçbir neden bulunmuyor. Bize bahşedilen bütün bu olanakları doğru kullanmak hepimizin sorumluluğu. Burada yapılması gereken ilk iş, daha çok akredite kurum. Uluslararası akreditasyon kuruluşlarının belgelendirmesi elbette önemli ama Sağlık Bakanlığının hazırlıklarını neredeyse tamamladığı ulusal bir akreditasyon programının hayata geçirilmesi ve İzmir’deki özel hastanelerin buna hazır olmaları gerekiyor. Yerel yönetici ve bürokratların hastaneleri bu konuda teşvik edici, gelişmelerinin önündeki engelleri azaltma yönünde tutum takınmaları bu noktada çok önemli. İzmir’i seven öngörülü bürokratların, özel hastanelerin önünü açacak perspektiften bakmaları sektöre bir ivme katacaktır” diye konuştu.

"Sağlık kenti olmak dünyada en çok İzmir’e yakışır"
"İzmirli özel hastanelerin sağlık turizmi hizmet sunumunda en büyük avantajlarının aslında turistin sağlığı hizmetini zaten veriyor olmaları" diyen Nasır, "Bu konuda deneyim sahibiyiz. Sağlık turizminin üç önemli ayağı var; termal turizm, yaşlı turizmi ve medikal turizm. İzmir her üçünü de yapabilecek yeterlilikte. Sağlık turizmi için özel hastaneler kadar, turizmci, yerel yönetim ve bürokatlar da sorumluluklarının farkında olmalı ve destekleyici rol almalı. Bu potansiyeli en verimli kullanabileceği turizm şekli sağlık turizmidir. Sağlık turizmi, diğer turizm türlerine göre daha fazla getiriye sahip özellikli bir ticaret şeklidir. Sağlık turizminin kentte yaratacağı ekonomik katkının, kentin daha modern bir altyapıya kavuşması, daha sağlıklı ve dayanıklı yapıların üretilmesine ve nitelikli iş gücünün biriktiği seçkin bir şehir olmasına katkı sağlayacağı açıktır. Sağlık kenti olmak dünyada en çok İzmir’e yakışır” ifadesini kullandı.
İzmir’in sağlık kenti olması ve başarılı bir sağlık turizmi yürütmesi için önce zayıf yönlerini ve güçlü olduğu noktaları belirlemesi gerektiğini hatırlatan Nuri Nasır sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Güçlü olduğumuz konularda bir yandan halkla ilişkiler çalışmalarına hız verirken; diğer yandan da zayıf yönlerimizi ele almalı ve çözümler üretmeliyiz. İzmir’in, turizm olanaklarını en iyi şekilde sunabilecek coğrafya ve iklime sahip bir metropol şehir olması en güçlü yanımız. Bulunduğumuz lokasyonun, hem deniz hem hava hem de kara ulaşımı olma noktasındaki kolaylığı bir diğer güçlü yanımız. Gelişmiş kalifiye sağlık çalışanının fazla sayıda bulunması ve potansiyel yaratılması halinde bu anlamda sağlık çalışanı tarafından tercih edilen bir kent olması diğer bir artımız. Kıyı şeridimizin uzunluğu, kültürel ve sanatsal faaliyetlere kentin yakınlığı yine turizm açısından cazip artılarımız. Bunların yanında kentin uzun yıllardır planlı büyüme ve altyapıyla ilgili sorunlarını çözememiş olması, turizm açısından şehrin dünya çapında destinasyon noktası olmasına engel oluşturuyor. Sağlık turizmi ve turizmin birlikte canlanması, her ikisi için de uygun olan kentimizin kazanımlarını ve ivmesini arttıracaktır.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202