banner216

Bu haber kez okundu.

Cumhuriyetçi Avukatlar ön seçime gidiyor
Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu, ekim ayında yapılacak İzmir Barosu Genel Kurulu öncesi 8 Eylül’de ön seçime gidecek. Geçen dönem Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun adayı olarak İzmir Baro Başkanı seçilen Aydın Özcan’ın, ön seçimden önce adaylığını ilan etmesini eleştiren grup, basın toplantısı ile Özcan’ı ön seçime katılmaya davet etti.
İzmir Barosu’nda yaklaşık 2 bin kişiyi bulan sivil toplum örgütü Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu, ekim ayında yapılacak İzmir Barosu Genel Kurulu öncesi 8 Eylül’de ön seçime gidecek. Konuyla ilgili Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Bilen, ön seçime gidecek isimler; Enis Dinçeroğlu, Mehmet Kozan, Murat Fatih Ülkü, Adil Günhan Bayhan ve Tayfun Aksoy, İzmir Sanat Kafe’de basın toplantısı düzenledi. Geçen dönem Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun adayı olarak başkan seçilen İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan’ın, gruptan gizli toplantı yaparak adaylığını açıkladığını belirten Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu, Özcan’ın bireysellikten vazgeçmesi ve ön seçime katılması gerektiğini söyledi.
“Gizli toplantı ile kendisini aday ilan etti”
20 yıllık geçmişe sahip İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun, bu seçimde de İzmir Barosu yönetiminin en büyük adayı ve mutlak favorisi olduğunu savunan Bilen, geçen seçimde Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun Aydın Özcan’ın önderliğinde aday olduğunu ve seçime geldiğini hatırlattı. Ekim ayında yapılacak olan İzmir Barosu Genel Kurulu öncesi İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan’dan, grup ile seçim hazırlıkları için toplantı yapmasını talep ettiklerini kaydeden Bilen, “Kendisi bir müddet bu taleplerimizi geçiştirdi. Sonunda yapmış olduğu baskın bir toplantı ile toplantıda gündem oluşturulmasına ve verilen önergelerin görüştürülmemesini sağlayarak toplantıyı güdük hale getirdi. Hemen akabinde de 60-70 kendi avukat arkadaşıyla gruba haber vermeden bir toplantı düzenleyerek bir ön seçim yapılmadan kendi adaylığıyla Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun seçime gitmesini önerdi ve orada oylattı. Orada çıkan karar ile de kendisini yeniden aday ilan etti. Sayın Başkanımız Aydın Özcan, grubumuzun temsilcisi, hepimizin başkanıdır. Ancak bu tutumu ile grubun kendisine vermiş olduğu temsil yetkisini bırakmıştır. 60-70 kişiyle o gizli toplantıyı yaparak aldığı karar ile bu yetkiyi masada bırakmıştır” dedi.
“Özcan’ın güvenoyu tazelemesinde bulunması elzem ve mutlaktır”
Özcan’ın tutumu nedeniyle bir toplantı yaptıklarını ifade eden Bilen, şunları söyledi: “Yönetimde, disiplinde ve delegasyonda bulunan, geçmiş dönemlerde baro organlarında görev almış, Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun kurucuları, meslektaşlarımız bir araya gelmişler. 120’nin üzerinde kişinin katıldığı bir toplantı ile de bu tutum kabul edilemez sayılmış ve bir ön seçim yapılması mutlak zaruret kabul edilmiştir. Bir başkan, bizde gelenek olarak iki dönem aday olabiliyor. Ancak iki dönem aday olunması, başkanın mutlaka 2. dönemde de başkan olacağı anlamına gelmiyor. Eğer 1. dönemin sonunda mevcut başkanımızın karşısına grubumuzdan bir ya da birden fazla aday çıktıysa, o takdirde Sayın Aydın Özcan’ın gruba dönerek güvenoyu tazelemesinde bulunması elzem ve mutlaktır. Bu şu demektir; ‘Sayın Özcan, biz sizin iki yıldaki faaliyetlerinizi çok da beğenmedik. Biz bu işi daha iyi yapabiliriz’ diyen arkadaşlarımız vardır. Bu arkadaşlarımız birden fazlaysa, o zaman Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nu İzmir Barosu Genel Kurulu’nda aday olarak kim temsil edecektir? Bunun da yolu bizim teamüllerimizde ön seçimdir.”
“Adaylığını açıklamasıyla grubumuzu resmen tanımadı”
Konuşmasında, adaylığını ilan eden İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan’ı ön seçime katılmaya davet eden Bilen, “Bizim varlık nedenimiz ayrılık değildir. Sayın Başkanımızı ayrılıkçı tutumundan vazgeçmeye ve ön seçime katılmaya davet ediyoruz. Toplantımız aynı zamanda bir davettir. Ön seçim sonucunda hangi aday çıkarsa çıksın grup mutlak olarak başkan adayının ve yönetimin sonuna kadar arkasında olacaktır. Aydın Özcan’ın eleştirdiğimiz hatası; kendisini oraya getiren grubu unutması ve son adaylığını açıklamasıyla da resmen tanımamış olmasıdır” dedi.
“Şahsilikten, bireysellikten vazgeçmeli”
Ön seçimin mutlak suretle yapılacağını vurgulayan Bilen, Özcan’ın ön seçime katılması gerektiğini, katılmasa dahi ön seçimin yapılacağını belirtti. Ön seçimden çıkacak ismin grubun adayı olacağını ifade eden Bilen sözlerini şöyle sürdürdü: “Ön seçim dışında kendisini bugün aday ilan etmiş veya bundan sonra aday ilan edecek hiçbir adayın arkasında grup yoktur. Şahsilikten, bireysellikten vazgeçmeli, grubun iradesini tanımalıdır. Kendisine karşı oluşan muhalefet onun güvenoyunu zedelemiş bulunmaktadır. Ön seçime katılmadığı takdirde mutlak olarak bireyselliğini ilan etmiş demektir. Bu nedenle de grubumuzun adayı olamayacaktır.”
Çarşaf liste olacak
Ön seçime girecek isimler, 2 Eylül günü İzmir Adliyesi’nde yapılacak toplantı ile kendilerini İzmir Barosu seçmenine tanıtacak ve çalışma programlarını açıklayacak. 8 Eylül tarihinde ise adliyenin dördüncü katında bulunan İzmir Barosu yerleşkesinde sandık kurularak baro başkan adayları ve yönetim kurulu adayları ön seçime gidecek. Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu; delegasyon, disiplin ve denetleme kurulunu ise teamüllerle ön seçimden sonra seçecek. Ön seçimde hem başkan hem de yönetim kurulu listesi çarşaf liste şeklinde olacak. En çok oyu alan kişi, grubun başkan adayı olacak. 10 kişiden oluşan yönetim kurulu listesinden altı isim, ön seçimle belirlenecek. Dört üyenin seçimi de seçilecek başkanın kendi çalışma arkadaşlarını tespit edebilmesi ve ön seçime girmemiş önemli isimlerin de yönetime katılması için seçilmiş başkan tarafından yapılacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202