banner216

Bu haber kez okundu.

SDÜ öğrencisi en çok kira fiyatlarından dertli
-Süleyman Demirel Üniversitesi(SDÜ) öğrencilerinin memnuniyet araştırması sonuçları açıklandı. Isparta’ya yıllık 276.5 milyon TL bırakan SDÜ öğrencisi en çok ev kiralarının yüksek olmasından şikayetçi. Öğrencilerin çoğunluğu ilde yiyip içmenin pahalı olduğu görüşünde. Giyim harcamalarının da pahalı olduğunu belirten SDÜ öğrencisine göre sosyal etkinlikler de ihtiyaca yanıt vermiyor
Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, öğrencilerin daha kaliteli bir ortamda yaşaması ve halkla kurduğu diyalogun sağlam temeller üzerinde filizlenmesi için öğrencilerin temel sorunlarını içeren bir anket çalışması düzenledi. Çalışmanın ana hedefleri, öğrencilerin kentsel yaşama ilişkin belirli alanlarda tutumlarını, sorunlarını ortaya koymak ve çeşitli harcama kalemlerine göre harcadıkları miktarları tespit ederek öğrencilerin Isparta il merkezi bağlamında ekonomiye katkılarını belirlemek ve bunu bölge ile paylaşmak olarak konuldu. SDÜ’de öğrenim gören 4 bin 519 öğrenciyle görüşüldü
Öğrencinin Isparta’ya katkısı 276 milyon TL
Araştırma soncuna göre SDÜ’de bir öğrencinin 2016 yılı aylık toplam harcama miktarı ortalama 748 TL. Buradan hareketle, il merkezindeki öğrencilerin Isparta ekonomisine ayda yaklaşık 34,5 Milyon TL’lik bir harcama ile katkı yaptığı ortaya çıktı. Öğrencilerin ilde ortalama bir eğitim-öğretim döneminde 8 ay kaldığı varsayıldığında ekonomiye yıllık yaklaşık 276,5 Milyon TL’lik bir harcama yaptığı görüldü
En çok harcama barınmaya
Çalışmada öğrencilerin Isparta ekonomisine olan katkıları daha da ayrıntılandırılarak temel harcama kalemleri olan beslenme, barınma, giyim, sosyal etkinlikler ve haberleşme harcamalarının ortalamaları ve bu harcamaların öğrencilerin toplam bütçeleri içindeki payları da tespit edildi. Verilere göre öğrencilerin aylık ortalama harcamalarında en yüksek pay yüzde 36,6 ile barınma kalemine ait olup barınma için bir öğrencinin aylık ortalama 273.81 TL’lik harcama yaptığı ortaya çıktı Barınmada sonra öğrencilerin en çok harcama kelemi yüzde 29,1 oran ve 217.71 TL ile beslenmeye ait. SDÜ’de bir öğrenci aylık olarak giyime 100.28, sosyal etkinliklere 86,80, haberleşmeye 69.60 TL para harcıyor.
Yiyip içmek pahalı
Verilere göre ankete katılanların çoğunluğu yüzde 44.5’i kampüse ulaşım imkanlarından memnun olduğunu belirtti. Yüzde 36’lık bölüm ise olumsuz yönde görüş sundu. Katılımcı öğrencilerin çoğunluğu yüzde 41.8’i ulaşımda şehirlerarası firma sayısı ve kalitesinden memnunken, çoğunluk yüzde 65.5’i şehirlerarası ulaşım ücretlerinin pahalı olduğu görüşünde. Öğrencilerinin yüzde 59.8’lik kısmı Isparta’da yemek fiyatlarının pahalı olduğunu belirtirken, yüzde 40,3’ü yemek yenilen yerdeki kalite ve hijyen hakkında da olumsuz görüş bildirdi. Yüzde 37.9’u ise kalite ve hijyen konusunda olumlu kanaat sundu.
Sosyal etkinlik yetersiz
Verilere göre öğrencilerin çoğunluğu yüzde 44.1’i Isparta’da giyim fiyatlarını pahalı buluyor. Yüzde 51.5’lik çoğunluk giyim sektöründe marka sayısı ve ürün kalitesinin yetersiz olduğu görüşünde. Öğrencilerin çoğunluğu yüzde 41.2’si, ildeki sinemalarda vizyon filmleri zamanında izleyebildiklerini ifade ederken, yüzde 55,3 oranındaki çoğunluk ildeki sosyal etkinliklerin yeterli olmadığı kanaatinde. Katılımcıların büyük bölümü yüzde 64.2’si farklı zevklere hitap eden kafeler açılmasından memnun.
Kiralar yüksek
Çalışma, öğrencilerin Isparta’da ki ev kiralarından duyduğu rahatsızlığı ortaya koydu. Öğrencilerin yüzde 88.8’i ev kiralarının pahalılığından şikayetçi. Yine yüzde 66.4 oranında çoğunluğun ev sahipleri hakkındaki tutumları eksi yönde. Katılımcıların yüzde 67.7’sinin Isparta esnafı hakkındaki tutumları da olumsuz yönde.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202