banner263


Şimdi biz dahil bir sürü Müslüman ülke İslami değilmiş, elin gavuru dediklerimiz bizden daha Müslümanca yaşıyorlarmış dersem ve bunu ulu orta bir yerlerde sesli sesli söylesem eminim cenazem İslami usullere göre kaldırılır.
Ya linç edilirim ya birileri kellemi keser.
Oysa kazın ayağı hiçte öyle değil;
İslam ülkeleri ne kadar İslami diye bir çalışma var yıllardır.
ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden iki akademisyen(Şeherazade Rahman ve Hüseyin Askari) 2010’dan bu yana her yıl “İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami” başlıklı araştırma kapsamında İslamilik Endeksi sıralaması çalışması yapıyorlar ve dünya ile paylaşıyorlar.
Çalışmada ölçüt şu;
Öncelikle Kuran’daki ilgili ayetler ve Hz. Muhammed Peygamber’in yaşamı, uygulamaları ve sözleri İslami öğretilere bağlılığın referansı olarak kabul ediliyor. 
İslamilik Endeksi çeşitli göstergelerin kullanıldığı ekonomi, hukuk ve yönetişim, insan hakları ve siyasi haklar ve uluslararası ilişkiler olmak üzere dört alt daldan oluşan İslamilik Endeksi’nde ülkelerin bu başlıklarda İslami kriterlerle ne kadar uyumlu olduğu kıyaslanıyor ve ne kadar “İslami” yaşandığı sorusunun yanıtı aranıyor.
Bulunan yanıt ise 
Endeksin ilk 40 sırasında hiçbir Müslüman ülke yer almadığı...
İyi mi?
Kimler var Müslümanlardan önce Müslüman olmadıkları halde İslam değerlerine daha uygun yaşayan?
Oooo kimler yok ki;
Yeni Zelanda var İsveç var, Hollanda, İzlanda, İsviçre var, İrlanda var, Danimarka 7, Kanada 8, Avustralya 9, Norveç de 10. Sırada olmak üzere varlar.
Kısacası ilk 20’de Kuzey Avrupa ülkeleri var.
Ha bir de haricinde Malta ve Japonya.
İslamilik Endeksi’nin son açıklanması 2018 yılını baz alıyor.
Sıralamaya tabi tutulan ülke sayısı ise 153
Endeksin en üst sırada yer bulabilen Müslüman ülkeleri de yazmakta fayda var tabi ki;
Müslüman ülkeler listeye 45.basamaktan itibaren girebiliyorlar.
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve listede 45. sırada. BAE’nin ardından Arnavutluk 46, Malezya 47, Katar da 48. sırada yer bulan ve ilk 50 içinde olan diğer Müslüman ülkeler.
60. sırada bulunan Bosna Hersek’in ardından listede yer alan diğer Müslüman ülkeler de sırasıyla Umman, Endonezya, Kuveyt, Bahreyn ve Ürdün.
Peki, nüfusunun yüzde 99.2 si Müslüman olan bizim ülkemiz kaçıncı sırada?
Burada; genel sıralamada 95. Sırada.
Türkiye İslamilikte en güçlü olduğu alan Ekonomi endeksinde 70. sıradayken, en zayıf olduğu uluslararası ilişkilerde 153 ülke arasında 148 sırada. İnsan hakları ve siyasi haklar sıralamasında da listede 100. sıraya yerleşiyor.
Konu ile ilgili değil makale kitaplar yazılabilir.
Verilerin doğruluğu ve güvenilirliği uzun uzun tartışılabilir.
Hatta çalışma tümden reddedilebilir.
Ama bir gerçeğin üzeri asla kapatılamaz.
Sözde Müslümanlıkla özde Müslümanlık arasında akla kara kadar kalın bir ayrım vardır ve ateşin olmadığı yerden duman çıkmaz.
İslamiyet’i hurafelere indirgeyip İlahi kurallarına uymakta zorlananların hatta direnenlerin dinin bizzat kendilerine muştulandığı Müslümanların olmaları ne kadar acı.
Bu yüzden değil mi ki, ezilen, kullanılan, topraklarının altına üstüne göz koyulan daima Müslüman ülkeler oluyor.
Allah söylediğinden sapana neden sahip çıksın ki?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner193

banner246

banner254