Bursa il emniyet müdürlüğünün çok güzel bir çalışmasını öğrendik, Hafta içi Fomara daki Emniyet müdürlüğüne bir ziyaret sebebiyle yolumuz düştü, İl Emniyet müdür yardımcısı sevgili dostumuz Önder Ülger beyi ziyaret ettim, genel konuları konuştuktan sonra Basın da ses getiren bu güzel çalışmayı konuştuk ve çok beğendiğimi ve takdir ettiğimi ifade ettim, Bursa İl Emniyet müdürlüğü çok güzel işler yapıyor ve gayet başarılı, diğer illere örnek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz İl Emniyet müdürlüğü Osman Ak liderliğinde Bursa ya nefes aldırıyor, elbette bunun ana sebeplerinden biri güzel bir ekip kurması ve işi ehline vermesi, sadakata değil de liyakata önem vermesi çok önemli. Başarılı isimlerin başında bana göre Önder Dülger geliyor aldığı işin hakkını ziyadesiyle vermesi ve hatta bu konuda fedakarlık yapmasına da şahidim.
Önder Dülger'in görevleri ve sorumluluk alanları Bölge Trafik denetleme şube müdürlüğü, Trafik denetleme şube müdürlüğü, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer ve yanılmıyorsam sonradan bağlanan Kestel ilçelerimiz dir. Aldığı görevleri hakkı ile yerine getiren Önder Dülger geçtiğimiz Temmuz ayında 1. sınıf Emniyet müdürlüğüne terfi etmişti, Bursa'dan tayini çıkarsa İl Emniyet müdürü olarak görev yapacak. Her ne kadar bursa'dan ayrılmasını istemesem de, görev alacağı yerlere huzur getireceğine ve gittiği her yerde halkın teveccühünü kazanacağına da o kadar eminim.
Bahsettiğimiz çalışmaya gelirsek, halk arasında Suriyeli gerginliği var kim ne kadar gizlemeye çalışırsa çalışsın bu tepkiler var, Çarşamba bölgesinde yerli halk geçmişte Bursa nın en saygın semtlerinden biriydi, Suriyeliler gelince bu bölgede çoğaldılar ve kendi iklim şartlarına göre yaşadıkları adetleri de burada uygulamaya çalıştılar, örneğin Suriye deki iklim şartlarına göre gündüz sıcakta yatıp gece ortaya çıkıp eğleniyorlar, yüksek sesli müzik çalış mangal yapıyorlar, Tabi ki bu ülke insanımıza ters bizim vatandaşlarımız ise gündüz çalışıp gece yattığı için Suriye lilerin gürültüsünden uyuyamıyor, ardından tartışma ve kavgalar yaşanıyordu. Bu olaylardan sonra yerli halk Çarşamba semtini terk edip başka yerlere taşındı ve neredeyse semt komple Suriye lilere kaldı.!
Bursa il emniyet müdürü Osman Ak ise halkın rahatsızlığını fark edip bu konuda bir proje gerçekleştirdi ve bizde çok beğendik. İl Emniyet müdür yardımcısı Önder Dülger bu çalışmaları bizzat yönetti ve başında bulundu, çalışma ise bizzat Suriye lileri evlerinde ziyaret edip hazırlanan broşürleri onlara dağıtıp anlatmak oldu broşürler hem Türkçe hem Arapça yazılıydı. Altı sayfalık broşürde halkımızın Suriyeliler konusunda rahatsız olduğu konuların özeti var, özenle seçilmiş konuları sizlerle paylaşıyoruz.
Aynı dili konuşanlar değil, Aynı duyguları taşıyanlar anlaşabilir.. Mevlana
Toplumlar farklı kültürel değerlere, inanç, düşünce ve yaşam tarzına sahiptir.
Kanunlar ve toplumsal kurallar, bu farklılıkların bir arada yaşamasını kolaylaştırır.
Kaçak elektrik ve su kullanmak. Hırsızlık, gasp, dolandırıcılık, yankesicilik, kanunlarımıza göre SUÇTUR ve Cezalandırılır.
Çocuklarınızın suça itilmesine, büyük ve yıkıcı acılar yaşamasına izin vermeyin
Çocukları, bedenen veya ruhen kendini idare edemeyecek durumda bulunan kimseleri dilendirmek ve dilenmek. Kanunlarımıza göre Suçtur.
Ülkemizde bulunan yabancıların en geç 20 gün içerisinde ikamet adresini resmi makamlara bildirmek zorundadır, bildirilmemesi Suçtur ve cezalandırılır.
İşyeri açmak izine ve ruhsata tabidir. tabelaları Türkçe kullanımı esastır. İşyeri tabelasında Türkçe açıklama olmadan reklam ve tanıtım tabelası yazılamaz.
İkametinizde ve bütün sosyal yaşam alanınızda kişilerin, ailelerin huzur ve sükünunu bozacak tepkiye neden olabilecek davranışlardan kaçınınız
Parklar,caddeler ve sokaklarda, çarşı ve alışveriş merkezlerinde, ulaşım araçlarında kişilerin rahatını ve huzurunu bozan, yüksek sesle müzik dinlemek, sarhoşluk, izinsiz toplantı düzenlemek, gösteri yapmak, kanunlarımıza göre Suçtur cezai işlem uygulanır.
Uyuşturucu kullanmak ve satmak kanunlarımıza göre suçtur kullanan ve satanları 0552 155 16 16 Whatsaap ihbar hattımıza bildirebilirsiniz.
İkamet ve iş yerleri önlerinde, parklarda topluca oturup nargile, tütün ürünleri içerek kalabalık gruplar halinde dolaşarak çevreyi rahatsız etmeyin.
Çevre sağlığı açısından çöplerinizi çöp bidonlarına atınız. Farklı bina ve işyerlerinin önüne ve sokağa atarak çevrenizi kirletmeyiniz.
Park ve bahçelerin temizliğine dikkat ediniz. Bank oyuncak gibi eşyalara zarar vermeyiniz ve çocuklarınızı dikkatli kullanmaları konusunda uyarınız.
Evlerinizde ki özel yaşantınızı dışardan görünmemesi ve  için özen gösteriniz. Çevrenizde ki ailelerin huzursuz olabileceği davranışlardan kaçınınız.
Evlerinizin güvenliği açısından evde bulunmadığınız zamanlarda kapı ve pencerelerinizi kapalı tutunuz.
Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılması durumunda 155 Polis İmdat hattını arayarak bilgi veriniz.
Kanunlara uymayan yabancı uyruklu kişiler CEZALANDIRILIR ve DEPORT edilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234

banner246