İçişleri bakanlığı doğru bir uygulama yaparak engelli vatandaşlarında fahri müfettiş olması yönünde uygulama başlattı. Çünkü engellerin yerlerine ve park alanları park edenler çoğunluk da engelli vatandaşlar 155 arıyorlar fahri müfettişler gereğini yapacaklar. Buna göre;

İçişleri Bakanlığı, Fahri Trafik Müfettişliği yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Engelliler, bir ildeki fahri trafik müfettiş sayısının, o ilde kayıtlı tescilli araç sayısının binde ikisinden fazla olamaz, şeklindeki düzenlemeden muaf tutuldu.

İçişleri Bakanlığı, 7 Mart 2019 tarihi itibariyle, Fahri Trafik Müfettişliği yönetmeliğinde değişikliğe gitti.

Yapılan değişikliğe göre, fahri trafik müfettişleri; Yüksek Kurulca değil Emniyet Genel Müdürünün teklifi ile İçişleri Bakanının onayı ile belirlenecektir.

Ayrıca, fahri trafik müfettişleri artık sadece fiziki ortamda değil elektronik ortamda da tutanak düzenleyebilecek ve bu tutanakları Emniyet Genel Müdürlüğüne elektronik sistem üzerinden bir hafta içerisinde teslim edebilecek.

Her ilin müfettiş sayısı, o ildeki merkez ve ilçe trafik tescil kuruluşlarına kayıtlı toplam motorlu araç sayısının binde iki oranında tespit edilmektedir. Yapılan düzenleme ile 7’nci maddenin beşinci fıkrasında sayılanlar ile engellilerin müracaatları bu orana dahil edilmeyeceği belirtilmiştir.

Geçici madde ile de eski tutanakların bitinceye kadar kullanılabileceği belirtilmiştir.

"Aranacak Şartlar

Madde 5 - Müfettiş olacaklarda aşağıdaki şartlar aranır.

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) En az kırk yaşında olmak,

c) En az yüksekokul mezunu olmak

d) En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,

e) Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,

f) Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,

g) Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,

h) Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmak

Madde 6 - Bu Yönetmelikteki şartları haiz kişilerden müfettişliğe istekli olanlar, iki adet vesikalık fotoğraf, ikametgah ve sabıka kaydı belgeleri ile sürücü belgesi ve öğrenim durumunu gösterir belgenin birer suretini dilekçelerine ekleyerek ikametinin bulunduğu il valiliğine müracaat ederler."

İçişleri Bakanlığı bu uygulamayı yaparken makam arabalarına da ceza kesilebilecek mi? Çünkü Valiliğin önündeki kaldırıma Vali beyin makam arabası başta olmak üzere emniyet güçleri bütün makam arabalarını kaldırımın ortasına park ediyorlar. Çözüm önerisi nedir? Toplantı olacağı günler, şoförler BURBAK’ın yerine koymalılar diye düşünüyorum. Makam giderse her şey gider önce bize sizler örnek olacaksınız belirtmek istiyorum. Yoksa size de mi müfettiş lazım?

  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234

banner246