Mudanya Güzelyalı yüzme havuzu üzerinden Bursa’daki yerel siyasette iktidar-muhalefet tartışmasına dönüşen düellonun son noktasını Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş koydu. AIktaş, Mudanya Belediye Başkanını egosunu tatmin etmekle suçladı ve Bursalılara şikayet etti.

Siyasetteki kısır döngünün su yüzüne çıkmasına yol açan iktidar muhalefet tartışmalarına Bursa’da yaşanılan ve havuzun sularını bulandıran bir olayla devam ediliyor. Olayın geçtiği yer Belediye Başkanı CHP’li olan Mudanya ilçesi. Karşı taraf ise il yönetiminde ve bütün ilçelerdeki belediye hizmetlerinde inisiyatif yetkisi olan AK Partili Büyükşehir Belediyesi.

Olay, Güzelyalı ilçesinde, halkın istemlerine göre yapılan ve hizmete sunulan yüzme havuzu ile ilgili mesele. Hani, atalarımız bazen söyler ya, “bir kaşık suda fırtına çıkarılıyor” diye. Bu olay ise bir kaşık su değil ama tonlarca metreküp havuz suyunda çıkarılan fırtına ve üzerine üstlük siyasete bulaşan dalgaları var.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın konuyla ilgili yaptıkları açıklamalar ve söylemleri, gazete sayfasındaki haberlerden çok sosyal medyadaki açıklamalarla bir bardak sudan ve tonlarca metreküp havuz suyundan çıkıp, Mudanya Körfezi’nin İmbat rüzgarlarıyla gelip siyaset gündeminde su yüzüne çıktı. Her iki tarafta kendince haklı olduğunu ve kamunun malını koruyup kolladıklarını, halka hizmet amaçlı olarak bu işlemleri yaptıklarını söylüyorlar. Söylemlere baktığımızda iki başkanında buluştuğu ortak nokta bu.

Fakat, başkanlar arasındaki söz düellosunda söylenilenler, belediye hizmetleri ve kamu hizmetleri açısından, siyasetin kamuya nasıl bulaştırıldığının, bulaştırılmak istendiğinin en belirgin noktaları oldu. Bizlerde gazeteciler olarak bu iki başkanın havuz düellosunun tam ortasında kaldık. Kurşunlar bize sirayet etmeden bu işten kurtulup kenara çekilmek galiba en iyisi.

Tabi, mesleğimiz gereği, herhangi bir konuya temas etmişken, konuyla ilgili bilgi, belge ve dökümanları toplarken her iki tarafında açıklamalarına yer vermemiz gerekiyor. Yorumu kendimizce yaparız ve gerçek yorum ve kanaatini okurlarımızın kendi aralarında yapmasını isteriz.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Güzelyalı Yüzme Havuzu ile ilgili olarak Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın ‘Mudanyalının hakkını savunurum’ şeklindeki açıklamalarla kamuoyunu yanılttığını söyledi. Havuzun kimsenin şahsi malı olmadığını, Mudanyalıların kullanımı için yapıldığını kaydeden Aktaş, karşılıklı iyi niyetle yapılan protokolün açığından istifade eden Türkyılmaz’ı ego tatmini yapmakla suçladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı üçüncü oturumunda bir süredir kamuoyunu meşgul eden Güzelyalı Yüzme Havuzu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın, sanki ortada bir hırsızlık bir yanlışlık varmış gibi ‘Mudanyalının hakkını savunurum’ anlamındaki açıklamayla kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını dile getiren Başkan Aktaş, sırf bu yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için açıklama yapma gereği duyduğunu kaydetti. Dönemin Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe arasında 2010 yılında imzalanan Güzelyalı Yüzme Havuzu Projesi ve Uygulama İnşaatı Yapılmasına ilişkin bir protokolün tamamen karşılıklı iyi niyetle hazırlandığını dile getiren Başkan Aktaş, “Protokolün 3’üncü maddesinde ‘yapılacak her türlü imalatla ilgili Büyükşehir Belediyesi herhangi bir bedel talebinde bulunmayacaktır’ ifadesi var. Çok iyi niyetli bir şey bu. O günlü karşılıklı iyi niyetle, iki aynı partiden belediye. Eminim ki Gemlik Belediyesi ile Nilüfer Belediyesi veya Mudanya Belediyesi de karşılıklı bir şey yaptığı zaman ‘zaten aynı partiliyiz’ diyerek belki birçok şeyleri bu manada es geçebilir. Ne amaçla yapılmış bu havuz? Mudanya’daki özellikle gençler ve çocuklar başta olmak üzere yüzme havuzundan istifade etmek isteyenlere hizmet vermek için” dedi.

Mudanya Belediyesi’nin 2012 ve 2016 yıllarını kapsayan dönem için ‘bizim yerimizde işgalsiniz’ diye Büyükşehir aleyhine 1,5 milyon liralık ecrimisil tahakkuk ettirdiğini kaydeden Başkan Aktaş konuyla ilgili bütün detayları paylaştı:

“Büyükşehir Belediyesi benim şahsi belediyem değil. Bu parayı da cebimden ödemeyeceğim. Bu milletin parasını ödeyeceğim. Ve bende buradan Bursalılara Hayri Türkyılmaz’ı şikayet ediyorum. Çünkü siz gerçekten hakkınız olmayan bir parayı talep ediyorsunuz. Bu havuz Recep Altepe’nin tekelindeki, özelindeki bir havuz muydu? AK Parti’ye ait bir havuz muydu? Veya bir şahsa istifade edilmesi için verilmiş bir havuz muydu?

Hayır Mudanyalılara hizmet etmek için yapıldı. Velhasıl Bursa İdare Mahkemesi’nin kararıyla ecrimisil ihbarının iptaline karar verilmiş. Bu rakamı yüksek bulmuş mahkeme. Daha sonra Mudanya Belediyesi tarafından belediyemiz aleyhine müdahalenin men-i ile tahliye ve ecrimisil tazminatına hükmedilmesi talebiyle dava açılmış. Dosyaya sunulan bilirkişi raporuyla ecrimisil tutarı ilk olarak 1 milyon 56 bin 48 lira hesap edilse de Bizim itirazlarımızla 394 bin 273 TL’ye hüküm verildi. Yapılan yargılama sonucunda Mudanya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararıyla tahliyeye ve ecrimisil talebinin kısmen kabul kısmen reddiyle 394 bin 273 TL ecrimisil tazminatına hükmedildi.”

Mudanya Belediyesi’nin, mahkeme ilanına dayalı olarak Mudanya İcra Müdürlüğü aracıyla Büyükşehir aleyhine icra takibi başlattığını hatırlatan Başkan Aktaş, harçlar ve icra masrafları, tahsil harcı ve icra vekalet ücretiyle birlikte toplam 533 bin 628 lira olan borcu ödeyeceklerini vurguladı.

Peki, bu karar adli yargılamaya göre henüz kesinleşmedi. Daha Bölge Adliye ayağı var. Oradan da Yargıtay ayağı var. Oradan da Anayasa Mahkemesi ayağı var. Anayasa Mahkemesi’nden sonra da İnsan Hakları Mahkemesi ayağı var. Belki bu yerel mahkeme kararı bozulabilir. O zaman, Mudanya Belediyesi aldığı paraları faiziyle birlikte geri ödemek zorunda kalabilir. Bakalım, önümüzdeki günler ve yargı süreci bizlere daha neleri gösterecek?

Çünkü, havuzun inşa edildiği arsa Mudanya Belediyesi’nin fakat üzerine yapılan inşaat ve imalat ve harcamaları ise Büyükşehir Belediyesi’nin. Büyükşehir şimdi, icra kanalıyla teslim edilen havuzla ilgili yaptığı masrafları ve imalat bedellerini Mudanya Belediyesi’nden hukuken ve haklı olarak isteme hakkına sahip olabilir. Mudanya Belediyesi de kira bedeli olarak aldığı ecrimisilin belki de 8-10 katı maliyet bedeli ödemekle karşı karşıya kalabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner193

banner246

banner254