Konyalı hayırseverler bayramı gurbette kutluyor

16 Ekim 2013 Çarşamba 14:38
Bu haber 492 kez okundu

Konyalı hayırseverler Kurban Bayramı'nı Türkiye ve dünyanın dört bir yanında yardım muhtaç insanların yardımlarına koşarak onlarla birlikte kutluyor.     Kimse Yok Mu Derneği başta olmak üzere Konya'da faaliyet gösteren...

Konyalı hayırseverler bayramı gurbette kutluyor
Konyalı hayırseverler Kurban Bayramı'nı Türkiye ve dünyanın dört bir yanında yardım muhtaç insanların yardımlarına koşarak onlarla birlikte kutluyor.

    Kimse Yok Mu Derneği başta olmak üzere Konya'da faaliyet gösteren Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD), Gaye Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (GAYEDER), Sağlık Mensupları Derneği (SAMEDER), Anadolu Teknik Elemanlar Derneği (ANATEKDER), Konya Muhasebeciler Federasyonu (KOMFED), Sabah Dersaneleri ve Merve Eğitim Kurumları'nın organizasyonlarına katılan yaklaşık 800 Konyalı hayırsever, kurban kesmek ve kesilen kurbanların etlerini yardıma muhtaç kardeşlerine dağıtmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine gitti.

    Kars, Iğdır, Erzurum, Diyarbakır, Şırnak ve Kilis illeriyle bu illerin ilçelerine giden hayırseverler, buralarda bağışlanan kurbanlıkları kesip etlerini Kimse Yok Mu Derneği şubeleri tarafından belirlenen fakirlere dağıtacak. Yurtiçindeki kurban kesim ve et dağıtımı faaliyetlerine katılacak 800 civarında Konyalı hayırsever, kurban eti dağıtımın yanısıra ev ziyaretleri gerçekleştirip, bundan önceki yıllarda benzeri faaliyetlerle kurulan gönül bağlarını tazeleyip güçlendirecek. Gönüllü hayırseverler ziyaretlerde yanlarında götürdükleri ayni yardımları da muhtaç durumdaki vatandaşlara teslim edecek. Çocuklar için de yanlarında giysi, ayakkabı, kırtasiye malzemesi ve oyuncak götüren hayırseverler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki çocukları sevindirecek.

    Kurban Bayramı'nda Konya'dan Doğu ve Güneydoğu illerine yapılan ziyaretler hakkında bilgi veren Kimse Yok Mu Derneği Konya şubesi yöneticisi Hasan Aşçı, dernek olarak batı-doğu arasında gönül köprüleri kurarak kardeşlik bağlarını güçlendirmeyi, muhtaç insanlara yardım eli uzatmayı amaçlayan yardım faaliyetlerine kesintisiz devam ettiklerini söyledi. Kurban Bayramı'nın bu çalışmalara büyük bir ivme kazandırdığını ifade eden Hasan Aşçı, bu anlamda bayramda adeta bir seferberlik atmosferi yaşandığını belirtti. Aşçı, "Konya ve ilçelerinden yüzlerce hayırsever, kardeş kuruluşların da katkısıyla yardım çağrımıza olumlu cevap verdi. Bu bayram için hazırladığımız yardım organizasyonuna yaklaşık 800 gönüllü hayırsever katıldı. Ülkemizin her yöresinden gelen 'Kimse yok mu?' şeklindeki yardım çağrısına 'biz varız' diyen Konyalı gönüllü hayırseverlerimizin sayısı, şükürler olsun her geçen yıl katlanarak artıyor. Muhtaç insanlara, dünyanın ve Türkiye'nin neresinde olursa olsun yardımlarımız artarak ve yılın her gününe yayılarak devam edecek." dedi.

    Konyalı gönüllü hayırseverler yurtiçindeki yardım faaliyetlerinin yanısıra yurtdışındaki organizasyonlara da yoğun bir şekilde katılıyor. Kafileler halinde Kenya, Yemen, Tanzanya, Togo ve Hindistan gibi ülkelere giden hayırseverler buralarda yaşayan Müslümanların yardımlarına koşuyor. Kimse Yok Mu Derneği'nin Konya'da faaliyet gösteren Berrak Turizm şirketi aracılığıyla kiraladığı uçakla dün akşam Kenya'ya giden 170 Konyalı hayırsever, Mombassa şehrinde yaşayan Müslümanlara kurban eti dağıtacak. Kurban eti dağıtarak gönül köprüleri kurmak, kardeşlik bağlarını güçlendirmek için yollara düşen Konyalı hayırseverlerden 20'si Tanzanya'daki, 10'u Yemen'deki, 10'u Togo'daki, 5'i de Hindistan'daki organizasyonlarda gönüllü görev alacak.

    Konyalı hayırseverler, bizzat gidemedikleri Filistin, Kamboçya, Filipinler gibi ülkelerde de yaptıkları kurban bağışlarıyla Kimse Yok Mu Derneği'nin yardım faaliyetlerine destek verdi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder