Medya gündemi "Paket" ve Suriye'ye kilitlendi

04 Ekim 2013 Cuma 09:07
Bu haber 244 kez okundu
Medya gündemi "Paket" ve Suriye'ye kilitlendi
MEDYA GÜNDEMİ
 
04 Ekim 2013 Cuma
 
Dinlemek İçin Tıklayınız
Siyaset   |  Ekonomi   |  Dünya   |  Kültür-Sanat   |  Yaşam   |  Spor   
Gazete Manşetleri
Akşam : Kiliseye cemevime inanç paketi
Birgün : Bunu sen yapmış olamazsın
Bugün : Yoksulun borcuna?* icra yok
Dünya : Tekstilden çıkış turizme gi...
Evrensel : Meb garantili ucuz emek
Fotomaç : Dramson
Habertürk : Başörtülü aday olacak
Hürriyet : Cinayetin laneti
Hürriyet Daily News : Parliament passes syria mot...
Hürses : Yıllık enflasyon yüzde 7.88...
Milliyet : Bu kimin kusuru?
Ortadoğu : Kin kusuyorlar
Posta : Ağır tahrik
Radikal : Cemevi ibadethanedir
Sabah : Partim isterse aday olurum
Sol Gazetesi : Tuncel'i ülkücü çete saklıyor!
Sözcü : Andımızı okumuşlar ama boşa...
Şok : İş arayan kadına tecavüz tu...
Takvim : Askerlik 12 ay
Taraf : Gülsuyu'nda ölüm kıskacı
Hepsini Göster
ÖNE ÇIKAN HABERLER  
SURİYE TEZKERESİNE MECLİS'TEN ONAY

'Suriye Tezkeresi'nin 1 yıl daha uzatılmasını öngören teklif TBMM'de kabul edildi. Suriye'deki son duruma ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi için hükümete verdiği yetki süresinin 1 yıl uzatılmasını öngören Başbakanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Meclis Genel Kurulu'nda Başbakanlık tezkeresi görüşüldü. Milletvekilleri tezkere üzerinde görüşlerini beyan etti. Milletvekillerinin konuşmalarının ardından tezkere bir kez daha okundu. Tezkerenin okunduğu sırada muhalefet sıralarından bazı vekiller masaya vurarak protesto etti. Daha sonra tezkerenin okunmasına geçildi. Tezkere okunduktan sonra oylamaya geçildi. Oylamada salt çoğunluk elde edildiği için tezkere kabul edildi.
Siyaset
OKU  / İZLE

'PAKET ADINA ÖZÜR DİLİYORUM'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu incelemelerde bulunmak için gittiği Gaziantep'te hükümetin açıkladığı demokrasi paketini eleştirdi. Kılıçdaroğlu, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu'nu ziyaretinde yaptığı konuşmada "Bir sefer paketin adına özür dileyerek söylüyorum, 'demokratikleşme paketi' demeyin. Neresi demokratikleşme paketi, neresi? Bu bir seçim paketi" dedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın başörtüsüyle ilgili kendisine yönelik yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlarım ona yanıt verirler. Eğer ağlamadan konuştuysa bir sorun yok arkadaşlar" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) iki fabrikayı da ziyaret ederek işçilerle öğle yemeği yedi.
Siyaset
OKU  / İZLE
YILDIRIM: 4G TEKNOLOJİSİNİN ALT YAPISI TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iletişim teknolojisinde önemli yatırımlara imza attıkları bilgisini vererek, Türkiye'nin gelecek yıl 4G teknolojisine kavuşacağını söyledi. Bu teknolojiye çok önem verdiklerinin altını çizen Yıldırım, 4G alt yapısının Türkiye'de üretileceğine dikkat çekti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) için Eskişehir yolunda yapılan hizmet binasının temel atma töreninde konuşan Yıldırım, teknolojiye ve iletişime yapılan hizmetlerin altını çizdi. BTK'nın artan faaliyetleri dolayısıyla mevcut binanın hizmet vermesinin zor olduğunu belirten Yıldırım, yeni binanın sadece hizmet için kullanılmayacağını, iletişim ve yaşam merkezi şeklinde hayata geçeceğini ifade etti.
Ekonomi
OKU  / İZLE

Siyaset  
KÖŞK’TE 10 DAKİKALIK ÜÇLÜ ZİRVE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Çankaya Köşkü’nde Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı ayrı ayrı kabul etti. Gül-Fidan görüşmesinin son 10 dakikasına Başbakan Erdoğan da katıldı. Üçlü zirvede, terör örgütü PKK’nın çekilme süreciyle ilgili son bilgilerin değerlendirildiği belirtildi. ‘Devlet günü’nde Cumhurbaşkanı Gül sabah saatlerinde de Orgeneral Özel’i kabul etti. Genelkurmay Başkanı’nın Gül’e, Çin’in kazandığı ve NATO’nun tepkisine neden olan füze ihalesiyle ilgili bilgi verdiği kaydedildi.

ASKERLİK 12 AYA İNİYOR

Başbakan Erdoğan askerliğin kısalacağı müjdesini verdi. Erdoğan, askerliğin kısaltılması noktasında Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı ile mutabık olduklarını vurgularken, "Bakanlığımızla mutabıkız. Süre düşecektir. Öyle zannediyorum uzun dönem askerlik 12 ay olacak. Kısa dönem aynen kalacak" diye konuştu. Erdoğan, füze savunma sisteminin Çin'in kazanmasının ardından gelen eleştirileri de değerlendirdi. "Öncelikle bir defa bu füzelerle ilgili olarak bir Çin, Fransa, İtalya birlikteliği ABD-Rusya, dört ayrı yarışa katılan oldu. Bunların arasında en düşük fiyatı Çin verdi" diyen Erdoğan, "Bunun yanında Çin ortak üretim teklifi verdi ama diğerleri ortak üretim teklifi vermedi. Bu bizim çok önemli. Bir de tabii üretimdeki süre çok önemli. Çin en erken süreyi verdi. Diğerleriyle % 50 süre fark vardı. Belli puanlamalar yapılıyor ve bu puanlamalar sonucunda değerlendirme yapılıyor ve karar veriliyor" dedi.

MHP’DEN ‘ANDIMIZ’IN KALDIRILMASINA ‘AFİŞ’Lİ TEPKİ

Demokratikleşme Paketi’yle birlikte ilkokullarda okutulan ‘Andımız’ uygulamasının kaldırılmasına, MHP’den afişli tepki geldi. MHP Genel Merkez binasına, üzerinde ‘Andımız’ yazılı dev bir afiş asıldı. Afişin yanında Türk bayrağı ile parti bayrağı da yer aldı. Uygulamanın kaldırılmasına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de sert tepki göstermiş ve Meclis’teki parti grup toplantısında ‘Andımız’ı okumuştu. Andımız’ın kaldırılacak olmasına tepki gösteren Cafer Erdoğan isimli bir pazarcı esnafı da MHP Genel Merkezi önünde, Andımız’ı okudu.

BDP'DEN TEZKEREYE RET

Başbakanlık tezkeresi ile ilgili siyasi partiler adına milletvekilleri söz almaya devam ediyor. BDP Milletvekili İdris Baluken genel kurulda yaptığı konuşmada Başbakanlık tezkeresine yönelik 'savaş tezkeresi' nitelendirmesinde bulundu. Hükümetin Ortadoğu ve Suriye'de yanlış politika izlediğini savunan Baluken, "Suriye politikasının tamamı yapılan yanlış analizler neticesinde iflasın eşiğine gelmiştir. Suriye'de ilk halk ayaklanmaları başladığında tarih 15 Mart 2011'i gösteriyordu. Bu savaş tezkeresinin parlamentonun onayının alınması için bir prosedür olduğunu biliyoruz. AKP hükümeti uyguladığı politikalarla Suriye'de yürütülen savaşın fiili bir tarafı olmuştur." dedi.

AK PARTİ’NİN HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜYLE İLİŞKİSİ OLAMAZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in ‘El Kaide ile AK Parti arasında ilişki olduğu’ yönündeki iddialarına tepki gösterdi. Parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Çelik, "El Kaide’nin yaptığı iddiası, Esed adına yayın yapan bir internet sitesinde çıktı. Bağımsız kaynaklar teyit etmemiş, El Kaide’nin kendisi üstlenmemiş, kimse kabul etmemiş. Bunlarla olan irtibatınız, muhabbetiniz ortaya çıktı. Kendi akıllarınca bizi de El Kaide ile irtibatlandırmaya çalışıyorlar. AK Parti’nin hiçbir terör örgütüyle ilişkisi olmaz." ifadelerini kullandı.

'AB'NİN BAYRAMDA RAPOR AÇIKLAMASI SAYGISIZLIK'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Komisyonu'nun 16 Ekim'de yayımlayacağı İlerleme Raporu'nun Kurban Bayramı'nın ikinci gününe denk gelmesinin Türkiye'nin değerlerine saygısızlık olduğunu söyledi. Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'nde basın toplantısı düzenleyen Bağış, "16 Ekim'de yayımlayacaklar. Rahatsızlığımızı AB'ye ilettik. Nasıl onlar kendi Noellerinde kapsamlı bir raporun yayımlanmasından rahatsızlık duyacaklarsa bizim de bu durumu saygısızlık olarak algılayacağımızı vurguladık" diye konuştu. Bağış, Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis'in fasıl açılması karşılığında üstükapalı Maraş'ı talep etmesini değerlendirirken "Aklını başına al. Türkiye değil fasıl açmak için, üyelik için bile toprak vermez" dedi.


Ekonomi  
BANKAYA NOT VERECEĞİZ

Tüketicilerin bankalarla ilgili şikayetlerinin artması Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu (BDDK) alarma geçirdi. Müşteri-banka ilişkisinde kimsenin mağdur olmayacağı bir düzenleme için kolları sıvayan kurum, tüketici haklarında devrim gibi bir çalışma başlattı. Artık bankalar için de bir 'tüketici güven endeksi' oluşturulacak. BDDK, anket ve benzeri yöntemlerle vatandaşa bankalardan memnuniyetini soracak. Tüketicinin bankaya duyduğu güveni de ortaya koyacak bu endeks, üç ayda bir kamuoyuna açıklanacak.

BİLİŞİMİN DEVLERİ BİR ARAYA GELİYOR

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), 9 Ekim'de Ankara'da gerçekleştireceği "2023'e Doğru: Atılım İçin Bilişim Konferansı"nda dünya bilişim sektörünün önemli isimlerini ağırlayacak. Konuşmacılar arasında Global İnovasyon Endeksi yaratıcısı, Dünya Ekonomik Forumu ve Davos'un mimarlarından Prof. Soumitra Dutta'nın yanı sıra birçok ünlü isim yer alacak.

EYLÜLÜN ENFLASYON ŞAMPİYONU ÇARLİSTON

Eylül ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 0.77 artarak yıllık 7.88 oldu. Üretici fiyat endeksindeki (ÜFE) artış ise yüzde 0.88 olarak gerçekleşti. ÜFE eylül itibarıyla yıllık 6.23 oldu. Ana harcama grupları itibarıyla eylülde ulaştırmada yüzde 1.99, lokanta ve otellerde yüzde 1.48, ev eşyasında yüzde 0.77 artış gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre eylülde zam şampiyonu yüzde 32.91'le çarliston biber oldu. Biberi yüzde 31.64'le patlıcan ve yüzde 23.77 ile salatalık izledi.

EN UCUZ DOĞALGAZ BİZDE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrupa Birliği'nde doğalgazı en ucuz satan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Elektrik Piyasası Kanunu'nda değişiklik yapıldığını ve sayaç değişimi maliyetini tüketicinin değil, dağıtım şirketinin ödemesi gerektiğini anımsatan Yıldız, "2002'den itibaren vatandaşımızın enerji faturası önemli ölçüde azalmıştır" dedi. Yıldız, ihtiyacına göre her abonenin tek seferde 510 TL'ye kadar doğalgaz alabileceğini de vurguladı.

DOLAR İNDİ, BORSA YÜKSELDİ

ABD'de bütçe belirsizliğini nedeniyle Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alımlarını azaltmayı erteleyeceği beklentisi piyasaya yaradı. Dışarıda olumsuz hava olmasına rağmen Borsa İstanbul, dün günü yüzde 1.47 artışla 76 bin 269'dan kapattı. Dolar ise gün içinde 1.99 TL'ye kadar indi. Dolar/TL daha sonra 2.0050 seviyesine çıktı. Euro/dolar paritesi 1.36 seviyesine geldi. Altının onsu ise dün Çin'de talepteki endişesiyle bin 276 dolara indi.

HAZİNE'YE 1.2 MİLYAR $

Hazine'nin sukuk ihalesine beklenenden çok talep gelince ihraç miktarı yükseltildi. Müsteşarlık ikinci sukuk ihracında 1.25 milyar $ borçlandı. Hazine Müsteşarlığı uluslararası piyasalardaki ikinci kira sertifikası (sukuk) ihracında rekor taleple karşılaştı. Talep yüksek olunca 1 milyar olarak belirlenen ihraç tutarı 1 milyar 250 milyon dolara çıkarıldı. Bankacıların verdiği bilgiye göre, ihraca 8 milyar doların üzerinde talep geldi.

FÜZE ANLAŞMASINDA İBRE ÇİN'DEN YANA

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, uzun menzilli füze ihalesi hakkında açıklamalarda bulundu. Bayar, ihalede Çinli firmanın teklifiyle diğerleri arasında ciddi bir maliyet farkı olduğunu belirtti. Müsteşar, "Aldığımız sistem, hava savunma ağımıza entegre olabilecek. Tamamen NATO standartlarına uygun olacak" dedi. Murad Bayar, Çinli firmayla anlaşma yapılamaması durumunda ikinci sıradaki Eurosam'Ia, onun da olmaması halinde üçüncü sıradaki ABD ile görüşmelere başlanacağını kaydetti. Rusya'nın teklifinin değerlendirme dışında kaldığını söyleyen Bayar, "Büyük ihtimalle Çinlilerle sözleşme imzalayacağız" dedi.

PİRELLİ VE AVEA'DAN YAKIT TASARRUFU

Otomobil lastiği markası Pirelli, cep telefonu operatörü Avea ile işbirliği yaparak ağır vasıta araçlar için geliştirdiği Yenilikçi Sürüş Teknolojisi 'CyberFleet'i pazara sundu. Söz konusu uygulama ile lastiğin içine yerleştirilen sensörler sayesinde hava basıncı ve ısı gibi lastiklerle ilgili güncel durum bilgileri, Avea altyapısı üzerinden sürücü ve filo yöneticisine aktarılıyor. Uygulama ile araç başına yılda bin euro yakıt tasarrufu sağlanabilecek.

JOLLY'DEN 'KIŞ KAMPANYASI'

Jolly Tur, dış turizmde "Erken Git Kârlı Çık" dönemini uygulamaya koydu. Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin, kış kampanyasının Türkiye'de ilk kez uygulandığını belirterek erken alanın kazanacağını söyledi. Tekin, "Yurtdışında tatilini planlayıp 45 gün içinde gidenler oda başı 200, 45- 90 gün içinde gidenler 150, 90- 120 gün aralağında gidenler ise 100 euro indirim alacak" dedi.


Dünya  
EŞEKARISI SALDIRISI: 42 ÖLÜ, 1600 YARALI

Çin'in kuzeyindeki Shaanxi eyaletinde, ender görülen eşekarısı saldırısında yaralanan 1640 kişiden 42'sinin öldüğü bildirildi. Resmi Xinhua ajansına göre, temmuz ayında başlayan saldırı sonrasında yaralananların hastanede tedavi gördükleri kaydedildi. Bölgeye uzmanlardan oluşan 3 sağlık ekibi gönderildi.

ABD KONGRE BİNASI'NDA SİLAH SESLERİ

ABD medyasından ve görgü tanıklarından gelen ilk bilgilere göre, silah sesleri Senato'nun çalışma binalarından Hart Building civarında duyuldu. Tanıklar, çok sayıda silah atışı yapıldığını ifade etti. Polis, Kongre'nin etrafına güvenlik şeridi çekerek, çevrede bulunanlardan binaların içine girmelerini istedi. ABD Kongresi'nin Senato çalışma binalarından Hart Building çevresinde duyulan silah sesleriyle ilgili henüz yetkililerden resmi bir açıklama yapılmadı.

BİNLERCE DENİZ AYGIRI BU KÜÇÜK PLAJA SIKIŞTI

ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Kurumu (NOAA) tarafından yayımlanan deniz aygırlarına ait görüntüler, küresel ısınmanın geldiği boyutu ortaya koyuyor. Doğal yaşam alanları olan buzul tabakaları giderek yok olan bu hayvanlar Alaska'nın bir sahilinde sıkışıp kalmış. NOAA yetkilileri 12 Eylül'de çekilen görüntülerde 2-4 bin arasında deniz aygırı bulunduğunu, ancak bu çekimden 10 gün sonra bu sayının ikiye katlandığını söyledi. Uzmanlar hayvanların birbirini ezerek öldürmesinden endişe ediyor.

TEKNE FACİASI: 130 ÖLÜ, 200 KAYIP

İtalya'nın Lampedusa adası açıklarında kaçak göçmen taşıyan bir teknenin batması sonucunda aralarında hamile bir kadın ve 2 çocuk olan 130 kişi hayatını kaybetti. Afrikalı yaklaşık 500 kişiyi taşıyan teknenin bir yangın sonucunda battığı öne sürüldü. Polis, Sahil Güvenlik ve balıkçı teknelerinin de katılımı ile yürütülen kurtarma çalışmalarında yaklaşık 151 kişi yaralı kurtarıldı. 200 kişinin de kayıp olduğu belirtiliyor. Tekne mürettebatından bir kişi de güvenlik kuvvetleri tarafından tutuklandı. Lampedusa Adası'nın morgu sayısı her an artan cesetlerle dolarken, havaalanının hangarı da morg olarak kullanılmaya başlandı.

NİJERYA'DA YOLCU UÇAĞI DÜŞTÜ: 11 KİŞİ ÖLDÜ

Nijerya'nın başkenti Lagos'ta, yolcu bir yolcu uçağı havalandıktan hemen sonra açık bir alana düştü. Lagos Eyalet Acil Durum Yönetim Kurumu Genel Yöneticisi Femi Oke- Osanyintolu kazada 11 kişinin öldüğünü, 4 kişinin yaralandığını söyledi. Federal Havacılık Kurumu Sözcüsü Yakubu Dati de 20 yolcu ile 7 mürettebat taşıdığı belirlenen uçakta, kazanın ardından çıkan yangının söndürüldüğünü belirtti. Brezilya yapımı Turprop Embraer tipi uçağın kara kutusuna ulaşıldığını bildiren Dati, uçakta bulunan diğer 12 kişinin durumu hakkında bilgi vermedi.

TOPRAK KAYMASINDA ÖLÜ SAYISI 157'YE ÇIKTI

Meksika'nın Pasifik kıyılarında etkili kasırganın neden olduğu sel ve toprak kaymasında hayatını kaybedenlerin sayısının 157'ye yükseldiği bildirildi. Hükümet yetkilileri, geçen ayın sonunda tropik Manuel kasırgasının vurduğu Guerrero eyaletinin Acatepec bölgesindeki şiddetli yağışın ardından meydana gelen toprak kayması ve selin bölgeyi olumsuz etkilediğini belirtti. Toprak kayması ve selden etkilenen bölgelerde devam eden arama kurtarma çalışmalarında 10 kişinin daha cesedine ulaşıldığını kaydeden yetkililer, ölü sayısının 157'ye yükseldiğini ifade etti.


Kültür-Sanat  
BALIKÇI SAİT'TEKİ TABLO EMLAK KRALINI âŞIK ETTİ!

1999'da babası Şaban Çavuşoğlu'nun ÇBS (Çavuşoğlu Boya Sanayi) şirketindeki görevinden feragat edip hayatını resim yaparak sürdürmeye devam eden Nezih Çavuşoğlu'nun tabloları dünyanın en ünlü koleksiyonlarına girmeye başladı. ABD'li emlak kralı ve koleksiyoner işadamı Joseph Moinian, yatıyla geldiği Bodrum Yalıkavak'da bulunan Sait Restaurant'da balık yerken gördüğü Çavuşoğlu imzalı "Sunset at Palmarina" isimli tabloyu 25 bin dolar ödeyerek koleksiyonuna kattı ve tablonun New York'a sevkini istedi. 10 milyar dolarlık varlık yöneten ve ABD'nin en büyük koleksiyonerleri arasında gösterilen Moinian, tabloyu satın almakla da kalmadı, Nezih Çavuşoğlu'nu arayarak bizzat tanışma talebinde bulundu.

İZMİR'DE 'CESET'LERİN SERGİSİNE BÜYÜK İLGİ

Alman anatomi uzmanı Gunther von Hagens'in çoğunluğu gerçek insan, hayvan iskelet ve derileriyle yaptığı sıra dışı sergi dünyada milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. 'The Human Body Exhibition' adlı benzer sergiye İzmirlilerin de ilgisi büyük. Kültürpark Atlas Pavyon'da 21 Eylül 2013'ten bu yana 1 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği sergi, aralık ayına kadar açık kalacak.

DÜNYANIN EN ESKİ TEVRAT'I

Kudüs'te bilinen en eski Tevrat'tan 400 yıl daha eski olan, 50 sayfalık İbranice bir kutsal dua kitabı bulundu. Bir İncil eserleri koleksiyoncusu tarafından ortaya çıkarılan kitapta kullanılan dilin İbranice'nin çok nadir rastlanan bir yazımı olduğu öğrenildi. Yapılan inceleme ve karbon testleri sonucunda kitabın 9'uncu yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor. Bej renkli kitap, 10 santim genişliğinde ve 11 santim uzunluğunda. Kitabın yapımında Babillilerin teknikleri kullanılmış.

FATİH'E KARŞI BU ZİNCİR ÇEKİLMİŞTİ

Dünyanın en eski kadırgasının da aralarında yer aldığı 20 bin esere ev sahipliği yapan, arşivinde de 20 milyon belge bulunan Beşiktaş'taki Deniz Müzesi, yaklaşık 6 yıl süren restorasyonun ardından yarın açılacak. Fatih Sultan Mehmet 'in İstanbul'u kuşatma hazırlıkları yaptığı sırada Doğu Roma İmparatoru tarafından Haliç'e gemilerin girişinin engellenmesi için Haliç'in ağzına gerilen devasa zincirden geriye kalan halkalar İstanbul Deniz Müzesi'nde sergileniyor. Yeniden düzenlenen müzenin yarın açılışı yapılacak.

IRAK’A HAVAALANI BÜYÜKLÜĞÜNDE MÜZE

Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid Bağdat’ta h avalimanı büyüklüğünde bir müze inşa edecek. Irak Turizm ve Eski Eserler Bakanı Liwa Sumaism, hükümetin, şu anki Irak Ulusal Müzesi’nin koleksiyonlarına ev sahipliği yapacak yeni bir müze inşa etmeyi planladığını söyledi. Irak’ın batısına yapılacak müze 500 bin metrekarelik bir alan kaplayan eski Muthanna Askeri Havaalanı’nın yerine kurulacak ve Ulusal Müze’deki eserler de buraya taşınacak.


Yaşam  
YILBAŞI İKRAMİYESİ 50 MİLYON LİRA!

Milli Piyango İdaresi, yılbaşı özel çekilişinin büyük ikramiyesini 50 milyon lira olarak belirledi. Milli Piyango İdaresi'nin yılbaşı için belirlediği büyük ikramiye yine halkın umudu olacak. 2014 yılbaşı özel çekilişi için büyük ikramiye de tam 50 milyon lira olarak belirlendi. Yılbaşı özel çekilişi ikramiyeleri yeni yıla 3 ay kala tespit ediliyor. Her yıl olduğu gibi bu yılbaşında da bir büyük ikramiye verilecek.

'TARİHİ YARIMADA'YA YÜZ NAKLİ YAPIYORUZ'

Fatih, 8500 yıllık tarihiyle İstanbul'un en eski yerleşim alanlarından biri. Farklı inanç ve kültürlere ait tarihi eserleri bir arada barındıran ilçede son yıllarda büyük bir değişim yaşanıyor. Kentsel yenileme ve restorasyon projeleriyle Fatih kabuk değiştiriyor. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de devam eden dönüşüm projeleri ve ilçenin değişen yüzüyle ilgili SABAH'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Fatih'in İstanbul'u, diğer metropollerden farklı kılan özellikleri barındırdığını anlatan Başkan Demir, "Farklı kültür ve inançlardan insanların huzur içinde yaşadığı bir yer. Kilise, sinagog ve caminin aynı sokakta olduğu başka bir yer yok dünyada" dedi.

ULUDAĞ VE KARTALKAYA YILIN İLK KARINI GÖRDÜ

Kış turizminin iki gözde merkezi Uludağ ve Kartalkaya’ya ilk kar düştü. Uludağ’ın ‘Oteller Bölgesi’ beyaz örtüyle kaplandı. Kartalkaya kayak merkezinde aralıklarla etkili olan yağış nedeniyle kar kalınlığı 5 santimetreye ulaştı.

ERKEN DOĞAN BEBEKLERDE GÖZ HASTALIKLARINA DİKKAT!

Yeni doğan bebeklerde birçok göz hastalığı olabiliyor. Bu rahatsızlıklardan birisi de prematüre retünopatisi (ROP) hastalığı. Bu hastalık yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan riskli bir hastalık. Erken doğan 32 hafta altı, 2 bin gramdan düşük kiloda olan bebeklerde görülen ROP ileride az görme ya da körlüğe sebep oluyor. ROP hastalığı bebeklerde gözün ağ tabakası olarak adlandırılan retina tabakasını besleyen damarların gelişim bozukluğuna bağlı ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanıyor. Bu hastalık gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde erken doğan bebeklerde görülen körlüğün en önemli nedenlerinden biri.

ANADOLU ASLANI CESUR 1.5 TONLUK ARACI ÇEKTİ

Gücü ve cüssesi nedeniyle 'Anadolu Aslanı' olarak bilinen Aksaray Malaklısı cinsi çoban köpeği, 1.5 tonluk aracı çekti. 3.5 yaşındaki Cesur, 1.5 tonluk cipi gövdesine bağlanan halat yardımıyla çekti. Aksaray Malaklı Irkları Geliştirme Derneği Başkanı Muammer Kıpırdamaz, Evliya Çelebi'nin "Anadolu'da bir aslan gördüm" dediği köpeğin Aksaray Malaklısı olduğunu belirterek, "Köpeklerimizin ne kadar güçlü olduğunu biz biliyoruz. Bunu herkese göstermek amacıyla yaptık. 2.5 tonluk kamyoneti de çeker ama bunu yaptıracak değiliz" dedi.


Spor  
FİKRET ORMAN YAKIN TAKİPTE

Süper Lig'in 7. haftasında yarın Eskişehirspor'a konuk olacak olan Beşiktaş, zorlu maçın hazırlıklarını sürdürüyor. Galatasaray ve Antalyaspor mağlubiyetleriyle keyiflerin kaçtığı Siyah-Beyazlı ekipte dünkü antrenmanı izleyen Başkan Fikret Orman, futbolcular ve teknik heyete moral verdi. Nevzat Demir Tesisleri'ndeki idmanı Başkan Orman'la birlikte Futbol A Takımı'ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kavalcı ve Futbol Genel Direktörü Önder Özen takip etti. Teknik Direktör Slaven Bilic yönetiminde basına kapalı yapılan çalışma yaklaşık 1,5 saat sürdü. Tedavilerine devam edilen Oğuzhan Özyakup ile özel kuvvetlendirme programı uygulanan İsmail Köybaşı'nın yanı sıra gribal enfeksiyon geçiren Ramon Motta, boğaz enfeksiyonu olan Hugo Almeida antrenmana çıkmadı. Belinde ağrı oluşan Sezer Öztürk de tedbir amaçlı idmanı yarıda bıraktı. Uğur Boral, Michael Eneramo ve Dentinho ise takımla yapılan tüm çalışmalarda yer aldı. Bugün sabah yapılacak idmanın ardından Eskişehirspor maçının hazırlıklarını tamamlayacak olan Siyah-Beyazlılar, öğleden sonra Eskişehir'e gidecek.

ALKIŞLAR DROGBA'YA

Galatasaray’ın Juventus karşısında elde ettiği 1 puana bir gol bir asistle katkı sağlayan Drogba, her yerde manşetlere çıktı. İtalyanlar Fildişi Sahilili yıldızın yanında Cim Bom’un yeni hocası Roberto Mancini’ye de övgüler yağdırdı. Aslan ise elde ettiği beraberlikle grupta yeniden yarışa ortak oldu. Yeni Teknik Direktörü Roberto Mancini ile önceki gece çıktığı ilk Şampiyonlar Ligi maçında deplasmanda Juventus ile 2-2 berabere kalan Galatasaray, herkesin takdirini kazandı. Öne geçtiği karşılaşmayı hakemin yanlı tutumu yüzünden iki puan kayıpla tamamlayan Sarı-Kırmızılı ekipte, Didier Drogba da her yerde manşetlere çıktı. Aslan da 6-1’lik Real Madrid hezimetinin ardından kazandığı 1 puanla B Grubu’nda yarışa yeniden ortak oldu.

BEKLEMEKTEN BAŞKA ÇAREM YOK

Büyük umutlarla transfer edilen ancak henüz Süper Lig’de Sarı-Lacivertli formayı bir dakika bile giyemeyen Çek futbolcu Michal Kadlec, tek çaresinin beklemek olduğunu söyledi. Tecrübeli sol bek, yabancı kontenjanının da bu konuda Teknik Direktör Ersun Yanal’ın elini kolunu bağladığını ifade etti. Fenerbahçe’nin Süper Lig’de oynadığı 6 maçta da forma şansı bulamayan Çek futbolcu Michal Kadlec, şu an beklemekten başka çaresinin olmadığını ifade etti. Sporx’in haberine göre, Çek Cumhuriyeti medyasına Türk futbolunun gündemini değerlendiren ve uzun bir yorum yazan 28 yaşındaki sol bek, şunları kaydetti: Teknik direktörümüz bana beklemem ve çalışmam gerektiğini söylüyor. Kazanan takımı bu şartlarda değiştiremeyeceğini de belirtti.

FIRTINA SONUNU GETİREMEDİ

Avrupa Ligi’ndeki tek temsilcimiz Trabzonspor, J Grubu’ndaki ikinci maçında Avni Aker’de ağırladığı Lazio ile 3-3 berabere kaldı. Bordo-Mavililer, son 8 dakikasına 3-1 önde girdiği karşılaşmada 1 puana razı oldu. İtalyan ekibi Floccari’nin üst üste attığı gollerle Fırtına’yı durdurdu. Avrupa Ligi J Grubu’na deplasmandaki 2-1’lik Apollon Limassol galibiyetiyle başlayan Trabzonspor, grupta aynı puanı paylaştığı İtalyan temsilcisi Lazio’yu elinden kaçırdı. Müsabakanın 82. dakikasına 3-1 önde giren Bordo-Mavililer, üst üste yediği gollerle sahadan 3-3’lük skorla ayrıldı.

LİMASSOL, LEGİA’YI MAĞLUP ETTİ

UEFA Avrupa Ligi grup maçlarına dün oynanan maçlarla devam edildi. Günün maçlarında alınan sonuçlar şöyle: G Grubu: Genk-Thun: 2-1, Rapid Wien-Dynamo Kiev: 2-2. H Grubu: Slovan Liberec-Estoril: 2-1, Sevilla-Freiburg: 2-0. I Grubu: Lyon-Vitoria Guimaraes: 1-1, Rijeka-Real Betis: 1-1. J Grubu: Legia Warszawa-Apollon Limassol: 0-1, Trabzonspor-Lazio: 3-3. K Grubu: Anzhi Makhachkala-Tottenham: 0-2, Tromsö-FC Sheriff: 1-1. L Grubu: Shakhter Karagandy-Maccabi Haifa: 2-2, AZ Alkmaar-PAOK: 1-1.

İBRAHİMOVİÇ, UEFA’LIK OLDU

Almanya’nın Bayern Münih Kulübü, hocaları Pep Guardiola’ya hakaret ettiği iddiasıyla Zlatan İbrahimoviç hakkında UEFA’ya şikâyette bulundu. Başarılı oyuncu, geçtiğimiz günlerde Alman dergisi Spiegel’e verdiği röportajda İspanyol hocayı korkaklıkla suçlamıştı.

DENİZLİ'DE ŞİMŞEK DÖNEMİ

PTT 1. Lig ekiplerinden Denizlispor’da teknik direktörlüğe getirilen Yusuf Şimşek, daha iyi olacaklarının sözünü verdi. Genç teknik adam, kendisine güvenenleri mahcup etmeyeceğini belirterek, "Formasını da giydiğim Denizlispor’u layık olduğu yere taşıyacağız" dedi.


GAZETE MANŞETLERİ  
Gazete Manşetleri
Akşam : Kiliseye cemevime inanç paketi
Birgün : Bunu sen yapmış olamazsın
Bugün : Yoksulun borcuna?* icra yok
Dünya : Tekstilden çıkış turizme gi...
Evrensel : Meb garantili ucuz emek
Fotomaç : Dramson
Habertürk : Başörtülü aday olacak
Hürriyet : Cinayetin laneti
Hürriyet Daily News : Parliament passes syria mot...
Hürses : Yıllık enflasyon yüzde 7.88...
Milliyet : Bu kimin kusuru?
Ortadoğu : Kin kusuyorlar
Posta : Ağır tahrik
Radikal : Cemevi ibadethanedir
Sabah : Partim isterse aday olurum
Sol Gazetesi : Tuncel'i ülkücü çete saklıyor!
Sözcü : Andımızı okumuşlar ama boşa...
Şok : İş arayan kadına tecavüz tu...
Takvim : Askerlik 12 ay
Taraf : Gülsuyu'nda ölüm kıskacı
Today's Zaman : Eu to commend turkish econo...
Türkiye Gazetesi : Yargı 'kader' deyip geçmedi!
Türkiye' de Yeniçağ : Ne mutlu türküm diyene
Vatan : Barajsız dar bölge
Yeni Akit : Bak şu gavura
Yeni Asya : Özgürlüğe şimdi de üniforma...
Yeni Mesaj : Akp azınlıkların hizmetinde
Yeni Şafak : Sisi'nin balyoz'u
Yurt Gazetesi : Akan kandan erdoğan sorumludur
Zaman : Spor salonlarında kas yapay...Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder