MÜSİAD Başkanı Gök: Elazığ'ın 4. bölgeye taşınması bir hatadır

02 Ekim 2013 Çarşamba 11:32
Bu haber 147 kez okundu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök, "Elazığ teşvikte 6. bölge kapsamında değil 4. bölge kapsamında. Parametrelere bakıldığında Elazığ’ın 4. bölgeye taşınmış olmasının...

MÜSİAD Başkanı Gök: Elazığ'ın 4. bölgeye taşınması bir hatadır
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök, "Elazığ teşvikte 6. bölge kapsamında değil 4. bölge kapsamında. Parametrelere bakıldığında Elazığ’ın 4. bölgeye taşınmış olmasının bir hata olduğu düşüncesindeyiz." dedi.

MÜSİAD'ın 82. Genel İdare Kurulu (GİK) Gaziantep'te toplandı. Toplantıya onur konuğu olarak Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Gaziantep Şube Başkanı Kurt Ali Kılçık, MÜSİAD genel merkez başkan yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları ve sektör kurulu başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. 82. Genel İdare Kurulu'nda açıklamalarda bulunan MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök, "Ekonomi Bakanlığının raporları doğrultusunda Elazığ çeşitlilik sıralamasında sondan 12. sıradadır. En sıradan iller arasında 6. sıradadır. Bu bölgenin 4. bölge kapsamına alınmış olması ciddi manada özellikle yatırımlar açısından problem arz ediyor. Elazığ’a haksızlık yapıldı. Ekonomi Bakanlığı verileri ile Kalkınma Bakanlığı verileri birbirini tutmuyor. Elazığ’ın özellikle dış ticaret uygulamalarında karşılaşılan sorunlar, lojistik ve nakliye sorunları, maliyetlere ilişkin sorunlar, finansal sorunlar, tanıtım ve fuarlara ilişkin sorunlar konularında Ekonomi Bakanlığının desteğini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Yatırım Teşvikleri Genel Müdürü İbrahim Uslu eleştiriye şu cevabı verdi: "Bu çalışma illerin sosyoekonomik ve gelişmişlik endeksi çalışmaları olup 2003 ve 2011 yılları arasında yapılmış bir çalışmadı. Bu çalışma Kalkınma Bakanlığı’nın çok teknik çalışmaları sonucunda hazırlanmış olup, illerin 62 parametrelerden oluşan değişkenlerinden yararlandık. Biz bu sıralamaya herhangi bir müdahale etmeden, belirli bir kırılma noktalarından bölmek suretiyle 6 bölge oluşturduk. Herhangi bir ilin sosyoekonomik gelişmişlik endeksinde 62 parametre olmasını detaylı ve teknik yönden çoğu zaman Kalkınma Bakanlığı belli dönemlerde açıklıyor. Bakanlığımızın herhangi bir ilin farklı bir noktaya veya farklı bir bölgeye alınması söz konusu değil. Bu tamamen bilimsel çalışmaların sonucu."

Yapılan konuşmaların ardından toplantı sonrasında ödül töreni gerçekleşti. Ödül töreninde MÜSİAD Elazığ Şubesi ödüle layık görüldü. Ödülü MÜSİAD Elazığ Şubesi adına Sektör Kurulları Başkanı Zülfü Karabulut, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak'ın elinden aldı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder