47 bin kadına maaş reddi

22 Mayıs 2012 Salı 14:27
Bu haber 349 kez okundu

Eşi vefat etmiş ihtiyaç sahibi kadınlar için başlatılan maaş uygulaması, büyük ilgi gördü.

47 bin kadına maaş reddi
Bu zamana kadar gerçekleştirilen başvuruları değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 125 bin kadına maaş bağladı.

Bugün'ün haberine göre hükümetin, eşi vefat etmiş ihtiyaç sahibi kadınlar için başlattığı, 'iki ayda bir 500 lira maaş' uygulamasına rekor başvuru geldi. 150 bin kişi için kaynak ayrılırken, talepte bulunan kadın sayısı 242 bin oldu.

125 BİN KİŞİYE ÖDEME

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, mart ayı başından itibaren aldığı başvuruları incelemeyi sürdürüyor.

Türkiye'nin 81 ilinden gelen müracaatlar içinde başı İstanbul, Ankara gibi şehirlerin yanı sıra Doğu ve Güneydoğu'daki iller çekiyor. Şu ana kadar 125 bin kişinin hesabına paralar aktarıldı. 70 bin müracaat dosyası ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma Mütevelli heyetleri tarafından inceleniyor.

SÜRE SINIRI BULUNMUYOR

Bugüne kadar yapılan incelemeler sırasında sevgilisi bulunan, anne babasının yanında yaşayan ve gerekli şartları taşımayan 47 bin kadının maaş isteği ise geri çevrildi. Yetkililerin verdiği bilgiye göre bu maaşa müracaatta süre sınırlaması bulunmuyor.

TUTUKLU EŞİ DE İSTİYOR

Öte yandan vakıflara maaş talebinde bulunan ev hanımları arasında tutuklu ve hükümlü eşleri de bulunuyor. Eşi hapiste olan ve herhangi bir sosyal güvencesi, maaşı bulunmayan kadınlar tahliyeye kadar kendilerine aylık bağlanmasını istiyor.

EVLERE ZİYARET YAPILIYOR

Başvurular, bir dilekçe ile il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma dayanışma vakıflarına yapılabiliyor. Burada alınan talebin ardından kadınların evlerine ziyaretler yapılıyor. Komşularından istihbarat toplanıyor. Ardından ilgili fonda biriken 200 milyon liralık kaynaktan maaşlar bağlanıyor. Maaşlar Ziraat Bankası ve PTT'den alınabiliyor.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder