Bu haber kez okundu.

Medyanın gündeminde neler var?
MEDYA GÜNDEMİ
 
24 Ekim 2013 Perşembe
 
Dinlemek İçin Tıklayınız
Siyaset   |  Ekonomi   |  Dünya   |  Kültür-Sanat   |  Yaşam   |  Spor   
Gazete Manşetleri
Birgün : Rektör akıllı olsun!
Dünya : 'medikalde 7 milyar $ ithal...
Evrensel : Önce zulüm son sürgün
Fotomaç : Yıldızlı pekiyi
Habertürk : Konuşacak yakacak
Hürriyet : Las vegas tipi soygun
Hürriyet Daily News : Nato 'has no say on turkey'...
Hürses : 'teşvik sistemimiz emin adı...
Milliyet : Bebeği bana söylemedi
Ortadoğu : Şimdi de anayasa tiyatrosu
Posta : Skandal
Radikal : Füze resti
Sözcü : Ağaç kesmeden de yol yapıla...
Şok : Eski model arabayım!
Takvim : Köpekli intikam
Taraf : Ülkeye 20 yıl yalan söylediler
Türkiye Gazetesi : Hacı vekiller sürpriz hazır...
Türkiye' de Yeniçağ : Önce 'yezit' dediler şimdi ...
Yeni Akit : Nato'ya ayar
Yeni Şafak : Rus ihlali
Hepsini Göster
ÖNE ÇIKAN HABERLER  
ANAYASA PAZARLIĞI

AK Parti, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda 4 siyasi partinin uzlaşmasıyla kabul edilen 60 maddenin yasalaştırılması teklifini CHP'ye sundu. 60 madde pazarlığıyla ilgili tutuklu milletvekilleri sorununun çözülmesini 'ön şart' olarak dile getiren CHP de bu şartını yumuşatarak 'tutuklu milletvekilleri sorunu hassasiyetimiz' noktasına geldi. CHP'nin 'ön şart' olarak değil, 'hassasiyet' olarak dile getirdiği tutuklu vekil konusunda AK Parti, 4 partinin Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda mutabakat sağlamasını istedi. CHP, teklifi yetkili kurullarında değerlendirerek kararını iade-i ziyaretle bildirecek. AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli, Ahmet Aydın ve Belma Satır, anayasa pazarlığı için dün CHP Grup Başkanvekillerini ziyaret etti. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmeye CHP'den Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Muharrem İnce ve Engin Altay katıldı. AK Parti heyeti, 60 madde dışında bu maddelerle bağlantılı olan ve düzeltilmesi gereken maddeler varsa komisyonda teknik çerçevede düzeltilmesini önerdi.
Siyaset
OKU  / İZLE

LİMAK 140 MİLYON EUROLUK YATIRIMLA KOSOVA'YI UÇURACAK

Havacılık sektöründeki yatırımlarına 2008 yılında İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın inşası ve işletmesini üstlenerek adım atan Limak, bu alandaki yatırımlarını sürdürüyor. 2010'dan bu yana Fransız Aeroport de Lyon ortaklığıyla Kosova'nın tek uluslararası havalimanı olma özelliği taşıyan Priştine Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı'nı işleten Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, 140 milyon euro yatırımla yeni terminal binası ve ek tesisleri tamamlayarak hizmete açtı.
Ekonomi
OKU  / İZLE
AVRUPA’DA ASLAN FARKI

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’ndeki üçüncü sınavında Kopenhag’ı adeta ezdi geçti. Cim Bom; Felipe Melo, Wesley Sneijder ve Didier Drogba ile ilk devre peş peşe bulduğu gollerle maçı erken kopardı. Claudemir’in tek sayısı sadece skoru değiştirdi: 3-1. İlk üç puanını alan Aslan, Juventus’un yenilmesiyle ikincilik yolunda avantaj yakaladı. Şampiyonlar Ligi’nde ilk iki maçtan 1 puan çıkaran Galatasaray, dün Kopenhag karşısında kritik bir sınava çıktı. Gruptaki Real-Juventus kapışmasını değerlendirmek isteyen Sarı-Kırmızılılar, Danimarka temsilcisiyle art arda oynayacağı maçların ilkinden 3-1’lik galibiyetle ayrıldı.
Spor
OKU  / İZLE

Siyaset  
HAKAN FİDAN'A SAHİP ÇIKTI

Hakkında yapılan yayınlarla tartışılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a bir destek de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geldi. Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi'yi kabulünden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül şunları söyledi: "MİT ve Müsteşarı, Türkiye'nin milli menfaatleri doğrultusunda görevlerini en iyi şekilde yerine getiriyorlar. Bu faaliyetlerden rahatsız olan çevreler olabilir. Son günlerde sistemli yazılan çizilenler var. Bunların hiç kimseyi etkilememesi gerekir. Türkiye'nin kendi bağımsız politikaları ve çıkarları her şeyin önünde gelir. Dolayısıyla dışarıda yazılıp çizilenler önemli değildir. Her ülkenin kendi milli menfaatlerini öne çıkartmasından daha tabii bir şey olamaz. Teknik meseleler hesaplanmış ve karar çıkmıştır. Gül, Suudi Arabistan gazetesi Okaz'a ise ABD ile İran arasındaki gelişmeleri değerlendirdi: Bunu yeni bir stratejik saf tutma olarak görmemeliyiz" dedi.

'KORSAN GÖRÜŞME'

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda mutabık kalınan 60 madde ile ilgili AK Parti ve CHP kurmayları arasında gerçekleşen görüşmeyi 'korsan görüşme' olarak nitelendirdi. Vural, "Parti liderlerinin yazılı taahhütleri ile oluşmuş bir komisyonu, yandan çark etmek sureti ile akamede çıkartmak siyasi ahlaka ve güvenilirliği önemli darbelerden biri olacaktır" dedi. TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Vural, "Hodri meydan. Uzlaşma Komisyonu'ndayız, masadan kalkmayacağız. Bu görüşme korsan bir görüşme" dedi.

İSRAİL’İN AÇIKLAMASINA İNANMAK DURUMUNDAYIZ

Başbakan Erdoğan, yeni anayasa yapım çalışmalarında uzlaşılan maddelerin Meclis’ten geçirilmesi için CHP’nin ileri sürdüğü ‘tutuklu vekil’ şartını kabul etmeyeceklerini söyledi. Erdoğan, "Şartsız görüşmeye varsalar yola devam ederiz" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için günübirlik gittiği Kosova'ya hareketinden önce gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan'a İsrail'in, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili iddiaları kendilerinin sızdırmadığı yönündeki açıklamaları hatırlatıldı. Başbakan, "İsrail'in açıklamasına ister istemez inanmak durumundayız" dedi. Yeni anayasa çalışmalarında uzlaşılan 60 maddenin Meclis'ten geçirilmesi için CHP'nin ileri sürdüğü ‘tutuklu vekil' şartını kabul etmeyeceklerini söyleyen Erdoğan, "Herhangi bir şart ileri sürmeden bu 60 maddeyi görüşmeye varsalar yola devam ederiz" diye konuştu.

İÇTÜZÜK DÜĞÜMÜNÜ GRUP BAŞKAN VEKİLLERİ ÇÖZECEK

Meclis Başkanı Cemil Çiçek öncülüğünde bir araya gelen partilerin grup başkan vekilleri, Meclis İçtüzük değişikliği için harekete geçti. İçtüzük Uzlaşma Komisyonu’nun mutabakat sağlayamadığı maddeleri grup başkan vekillerinden oluşacak yeni bir komisyon çözecek. Komisyon, haftanın üç günü toplanıp 2 Aralık’a kadar bir çalışma ortaya koyacak. Daha önce 6,5 ay çalışan İçtüzük Uzlaşma Komisyonu, asıl anlaşmazlık noktalarından oluşan 21-22 maddede uzlaşamamış ve temmuz ayında dağılmıştı. AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, muhalefetin içtüzüğün imkanlarını sonuna kadar kullandığını, ancak iktidar partisinin tüm imkanları kullanmadığını söyledi. MHP Grup Başkan Vekili Yusuf Halaçoğlu ise görüşmede başörtüsü ile ilgili bir konunun gündeme gelmediğini, böyle bir sorunun da bulunmadığını söyledi. CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay da Meclis TV yayınlarının kesintisiz verilmesini istedi.

HÜSEYİN ÇELİK, PİLOTLARI UYARDI: ARTIK SUSSANIZ İYİ OLUR

Başbakan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Lübnan’da kaçırılan ve 71 gün esir tutulan pilotları çok konuşmamaları konusunda uyardı. AK Parti Genel Merkezi’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Çelik, pilotları kaçıranların terörist olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Çelik, "Pilotlarımız da bu konuda artık susarlarsa çok iyi olur. O kaçıranları adeta sempatik gösteren, neredeyse çok iyi yaptılar diyecekler. Kardeşim seni kaçırmasınlar da çok iyi ev sahipliği de yapmasınlar. Meseleyi bu yönüyle de ele almak lazım" dedi. Hüseyin Çelik, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Yargıtay’ın Balyoz kararıyla ilgili eleştirilerine cevap verdi. AK Parti Genel Merkezi’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Çelik, hiç kimsenin üzüntüsünün kendileri için sevinç kaynağı olamayacağını tekrarladı.

CHP’Lİ HALICI, ‘DİKKATE ALINMIYORUM’ DİYEREK YÖNETİMDEN AYRILDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, projelerinin dikkate alınmadığını gerekçe göstererek görevinden istifa etti. Kurban Bayramı’nda sarf ettiği "AKP kurulduğundan bu yana hakikaten çok başarılı bir grafik gösterdi" sözleri nedeniyle parti içinden tepki alan Halıcı, dünkü MYK’da çalışmalarına ilgi gösterilmediği siteminde bulundu. Görev alanıyla ilgili başka kaynaklardan gelen projelerin dikkate alınırken, kendi çalışmalarının göz ardı edildiğini savunan Halıcı, konuşması sırasında Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’in gülmesi üzerine sözlerini kesti. Halıcı, "Söyleyecek başka bir şeyim yok" diyerek müsaade istedi ve toplantı salonunu terk etti. Hemen ardından "23 Ekim 2013 tarihi itibarıyla CHP genel başkan yardımcılığı görevimden istifa etmiş bulunmaktayım" şeklinde bir yazılı açıklama yaparak görevi bıraktığını ilan etti.

ÇÖZÜM SÜRECİNDEN VAZGEÇEN, VEBAL ALTINDA KALIR

BDP lideri Selahattin Demirtaş, terör örgütünün Kandil sorumlusu Cemil Bayık’ın yeniden silahlı eylemlere başlayabilecekleri yönündeki tehditlerine dolaylı bir dille cevap verdi. Önceki gün TBMM’de bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette konuyu değerlendiren Demirtaş, "Karamsar olup, ‘süreci kaybettik artık, yapacak bir şey yok’ şeklinde bir durum yaratmamalı. Tam tersine bugüne kadar barış için çaba sarf eden herkes açısından daha hızlı ve daha aktif harekete geçme zamanıdır" dedi. Demirtaş, BDP olarak süreci bitiren tarafta olmayacaklarını, böyle bir vebal altında kalmak istemediklerini söyledi.


Ekonomi  
ÇILGIN PROJEYE ÇILGIN SANTRAL

Çılgın proje Kanalİstanbul, Türkiye'nin elektrik sorununu çözecek. Ekonomist Fikret Bizimcan, 14 bin adet sualtı elektrik türbini ile yılda 56 bin megavatlık elektrik üretecek projeyi Enerji Bakanlığı'na sundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'de açıkladığı ve 'çılgın proje' olarak adlandırılan Kanalİstanbul'un Türkiye'nin elektrik ihtiyacının tamamını karşılayacak bir yapıya dönüştürülmesi için proje üretildi. Kanadalılar'ın derin denizde uyguladığı ve Cebelitarık Boğazı'na kurulması için de çalışmaların başlatıldığı sualtı türbin elektrik santralının benzerinin, Kanalİstanbul'a kurulması durumunda yılda 56 bin megavat/saat elektrik üretilecek. Türkiye'nin halen kurulu gücü ise 52 bin 300 megavat seviyesinde. Kanalİstanbul'un uzunluğunun 45 ya da 56 kilometre olması planlanıyor. Kanal'a, 625 metre aralıklarla her birinde 175 türbinin olacağı 80 santral, toplam 14 bin türbin taşıyacak. Elektrik üretimi için suyun akış gücünden yararlanılacak.

BALIKTA KOMŞU'YU TAHTINDAN İNDİRDİK

Yunanistan'daki ekonomik kriz turizmle birlikte denizleri de yoğun olarak etkiledi. Avrupa'nın en büyük deniz ürünleri üreticilerinden olan Yunanistan'da yaşanan krizle büyük balık çiftlikleri birbiri ardına kepenk kapatırken, birçoğu iflas etmemek için birleşme yoluna gitti. Kredi borçlarını ödemekte büyük güçlük çeken Yunan balıkçılar, denizdeki hakimiyetini Türkler'e kaptırmaya başladı. Özellikle levrek ve çipura üretiminde dünya liderliğini elinde bulunduran Komşu, bu koltuğunu Türkler'e kaptırdı. Yunanistan Akdeniz'de levrek ve çipurada yıllık 1.5 milyar euroluk bir pazar büyüklüğüne sahip. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu'na göre bu rakam Yunanistan'da yıllık ortalama 100 bin tonluk bir üretim hacmi yaratıyor.

TELEKOM'UN GELİRİ 3.4 MİLYAR

Türk Telekom, 2013 yılı üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Grubun, sabit hat gelirleri 2012'nin aynı dönemine göre yüzde 5 arttı. Genişbantın tüm gelirler içindeki oranı yüzde 25'e ulaştı. Genişbant müşteri sayısı bugüne kadarki en yüksek rakam olan 7.2 milyon oldu. Fiber müşteri sayısı da bu dönemde 446 bine çıktı. Mobilde ise müşteri sayısı ilk defa 14 milyonun üzerine yükseldi. Türk Telekom Grubu CEO'su Hakam Kanafani, "Üçüncü çeyrekte güçlü finansal ve operasyonel performans gösterdik. Özellikle genişbant, mobil ve kurumsal data hizmetlerimizdeki başarılı performans güçlü konsolide sonuçlar elde etmemizi sağladı. FAVÖK'ümüz 1.3 milyar TL oldu" diye konuştu.

EMLAK KONUT'UN BURSA'DAKİ DEV ARAZİSİ SATIŞA ÇIKIYOR

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Bursa Osmangazi'de net alanı 62 bin metrekareyi bulan arsayı ihaleye çıkaracak. Emlak Konut GYO'dan yapılan açıklamaya göre, Demirtaş Mahallesi 303 Ada 4 parselde bulunan konut imarlı arsanın ihalesi, 26 Kasım Salı günü saat 14.30'da gerçekleştirilecek. Emsale esas inşaat alanı 122 bin 760 metrekareyi bulan arsa, kapalı zarf teklif alma, pazarlık ve açık artırma usulüne göre 2 oturum halinde ihale edilecek. İhaleye yerli ve yabancı yatırımcılar teklif verebilecek.

COCA-COLA'YA ÜÇ BÜYÜK ÖDÜL

Coca-Cola Türkiye, The Stevies olarak da bilinen International Business Awards 2013'te üç ödüle layık görüldü. Coca-Cola şirketinin Türkiye geneline yayılmış projelerinden Coca-Cola Dünyası, haziranda Pazarlama İletişimi ve Bütünleşik Pazarlama dalında Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülü'nü de almıştı.

ODEABANK'TAN YENİ KREDİ KARTI

Odeabank, kredi kartında Akbank'la ortaklık yaptı. Banka, Axess markası ile çıkan yeni kredi kartına Bank'O Card Axess adını verdi. Yeni kartla ilgili bilgi veren Odeabank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Muratoğlu, "Yılsonuna kadar 100 bin müşterimizi Bank'O Card Axess'li yapacağız. 2014'te ise 250 bin karta ulaşmak istiyoruz" dedi. Muratoğlu, kartın çıkışına özel düzenlenen kampanya döneminde 12 ay vadeye kadar faizsiz, masrafsız, bedava 1.000 TL taksitli avans, ilk alışverişte 50 TL chip-para, yurtiçi ve yurtdışı peşin alışverişlerde 3 taksit fırsatlarını 1 TL'ye kart sahiplerine sunacaklarını da söyledi.

MERKEZ PAS GEÇTİ, FAİZ DÜŞÜYOR

Merkez Bankası, ekim ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi ile koridorun alt ve üst bandını sabit tuttu. Merkez, zorunlu karşılıklar ve rezerv opsiyon katsayılarında da değişikliğe gitmedi. Politika faizi yüzde 4.5'te, gecelik borçlanma faizi yüzde 3.5'te, gecelik borç verme faizi ise yüzde 7.75'te sabit tutuldu. Gecelik borçlanma faizi de yüzde 6.75 düzeyinde kaldı. "Gerektikçe ek sıkılaştırma sürecek" mesajı verildi. Öte yandan Fed'in tahvil alımlarını bu yıl azaltmayacağı beklentisiyle gösterge faiz 3.5 ayın en düşük seviyesi olan 7.52'ye geriledi. BIST 100 yüzde 0.95 kayıpla 78 bin 515 puana geriledi. Dolar dün günü 1.9734'ten euro ise 2.719'dan kapandı.


Dünya  
ABD, AFGANİSTAN'A 7 MİLYAR DOLARLIK HURDA BIRAKIYOR

Önümüzdeki yılın sonunda, küçük bir kısmı hariç askeri birliklerini Afganistan'dan çekmeye hazırlanan ABD, geride 7 milyar dolar değerinde eşya ve alet bırakıyor. Bagram kentindeki üste bulunan bir askeri hangarı satış için kullanan Amerikan yönetimi, teröristlerin saldırıda kullanmasına engel olmak için, bırakacağı eşyaları hurda haline getirip satıyor. Televizyondan buzdolabına, ev eşyalarından pratik araç-gereçlere kadar her şeyin bulunduğu Bagram'daki hangar, Afgan iç pazarında hurdacılık yapan aracılara iyi para kazandırıyor. Yapılan işlemle ilgili açıklamada bulunan Amerikan Savunma Bakanlığı Savunma ve Lojistik Ajansı Sözcüsü Michelle McCaskill, "Askeri materyalin dışında kalan birçok parça, tehlike oluşturabilir. Örneğin, kronometreler kolaylıkla bomba yapımında kullanılabilir" dedi.

CENEVRE DÜĞÜMÜ İSTANBUL'DA ÇÖZÜLECEK

Suriye savaşına barışçıl çözüm bulmak için gelecek ay Cenevre'de yapılacak konferansın düğümü İstanbul'da çözülecek. Muhalifler, Cenevre'ye gidip gitmeme kararını 1-2 Kasım'da İstanbul'da alacak. Suriye'deki iç savaşı bitirmek için ABD ile Rusya'nın ortaklaşa düzenleyeceği Cenevre 2 Konferansı öncesi gözler muhaliflere çevrildi. Önceki gün Londra'da toplanan Suriye'nin Dostları grubu, muhalifleri 23 Kasım'da yapılması beklenen Cenevre Konferansı'na katılması için iknaya çalıştı. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu, henüz Cenevre'ye katılıp katılmama kararını açıklamadı.

UÇAK TUVALETİNDE 32 KİLO ALTIN ÇIKTI

Dubai'den Bangladeş'in başkenti Dakka'daki Şah Celal Havalimanı'na iniş yapan uçağın tuvaletinde, temizlik yapılırken 280 adet külçe altın bulundu. Polis, uçaktaki 32 kilo altından daha önce haberdar olduklarını ve sahibinin de bunu fark etmesinden dolayı altınları tuvalete saklamış olabileceğini belirtti. Havalimanında, son sekiz ayda ağırlığı 300 kilonun üzerinde 100 külçeden fazla altının yanı sıra birçok değerli mücevhere polis tarafından el konuldu.

SURİYELİ MÜLTECİLER BÖYLE KURTARILDI

Mısır'daki darbe ve Suriye'deki iç savaş, son dönemde Akdeniz'deki mülteci trafiğini arttırdı. İtalya'nın Lampedusa adasındaki mülteci faciasının ardından Akdeniz'de çok sayıda kurtarma operasyonu düzenlendi. Suriye'deki savaştan kaçan kaçak mültecileri taşıyan bir tekne Malta açıklarında Libyalı korsanlar tarafından saldırıya uğradı. İngiliz Skynews televizyonunun ulaştığı görüntülerde, denize düşen onlarca mültecinin, sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldığı tespit edildi.

SURİYE-LÜBNAN SINIRINA İSRAİL BOMBARDIMANI

Kuveyt'ten yayın yapan bir gazetenin haberine göre İsrail savaş uçakları, silah sevkiyatı yapıldığı iddia edilen bölgeyi bombaladı. İsrail kaynakları bombardımanla ilgili açıklama yapmadı. Ancak haber İsrail medyasında geniş yankı uyandırdı. Ahronot gazetesi İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon'un dün "Suriye-Lübnan sınırını takip ediyoruz" açıklamasına yer verirken, Suriye'deki kimyasal silahların BM tarafından denetime açılmış olmasına rağmen rejimin Hizbullah'a kimyasal füze sevkiyatı yaptığı yönündeki kuşkuların devam ettiğine dikkat çekti.


Kültür-Sanat  
NECİP FAZIL ‘PARA’ İLE 72 YIL SONRA YENİDEN SAHNEDE

Necip Fazıl Kısakürek’in 1941’de Muhsin Ertuğrul’un ısrarı üzerine yazdığı Para adlı oyunu 72 yıl sonra yeniden repertuvara alınarak İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmeye başlandı. Edebiyatımızın önemli isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek’in merakla beklenen ‘Para’ adlı oyunu Şehir Tiyatroları’nda perde dedi. İlk olarak 1941-1942 sezonunda Muhsin Ertuğrul tarafından sahneye konulan oyun, prömiyerinden 72 yıl sonra yeniden seyirciyle buluştu. Oyun, paranın belirlediği toplumsal yaşamın çürümüşlüğünün bireylere ve bir aileye yansıyan yanını ele alıyor. 2 perdelik bu sürükleyici oyunda yazar, "Buna para derler para. Şeref de bu, namus da bu, hikmet de bu, sıhhat de bu, hayat da bu, dünya da bu, ahiret de bu! Para!" diyor.

ANKARA 'DARMADUMAN' OLACAK

Milyonlarca müzikseverin hayranlıkla dinlediği ve takip ettiği Duman, yeni albüm konseriyle Ankaralı sevenleriyle buluşuyor. Duman, 4 yıl aradan sonra çıkaracağı ''Darmaduman'' adını taşıyan yeni albümüyle 25 Ekim'de Jolly Joker Ankara'da sahne alacak.

5. MURAD’IN STRAUSS ORKESTRASI’NI FETHİ!

Uluslararası Strauss Festivali Başkanı Josefina Rodica, hayranı olduğu bestekâr padişahlara festivalin açılışında yer vermek istiyor. Fakat müzisyenlerini ikna etmesi gerek. Romanya Uluslararsı Strauss Festivali Başkanı Josefina Rodica sıkı bir Osmanlı hayranı. Rodica, padişahların dünyada eşi olmayan birer müzisyen olduğunu söylüyor. Bu yıl ağustos ayında yapılan festivalin kataloğunda da repertuvarda yer almamasına rağmen Sultan 5.Murad’ın müziğe olan ilgisine yer verdi. Önümüzdeki yıllardaki festivalleri de her yıl ayrı bir padişahın bestelediği eserlerle açmak istiyor. Fakat bu konuda orkestranın müzisyenleri henüz istekli değil. Josefina Rodica şimdi tek tek müzisyenleri ikna edip, Vals Krali Strauss ile Osmanlı padişahlarını festivalde buluşturmayı hedefliyor.

JOAN MİRO ESERLERİ GAZİANTEP’TE

Sanko Sanat Galerisi, resim dünyasının sembol isimlerinin eserlerini Gaziantep’te sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Modern resmin en büyük öncülerinden dahi ressam Salvador Dali’nin ‘Zodyak’ sergisinden sonra, sürrealist akımın öncülerinden Joan Miro’nun ‘Düşlerimin Rengi’ adlı sergisi Sanko Sanat Galerisi’nde açılacak ‘Düşlerimin Rengi’ adlı sergi; resim tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan Joan Miro’nun 1955 ile 1970 yılları arasında yaptığı 35 adet orijinal litografik eserini içeriyor. Sergi 10 Kasım’da sona erecek.

BELGRAD TÜRK FİLM FESTİVALİ 3. YAŞINDA

Her yıl ekim ayının ikinci yarısında gerçekleştirilen ve bu yıl üçüncü kez yapılan Belgrad Türk Film Festivali devam ediyor. Belgrad Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nce düzenlenen ve 26 Ekim’de sona erecek festivalde, Masumiyet, Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi, Romantik Komedi, 72. Koğuş, Hayde Bre, Eşrefpaşalılar fimleri gösteriliyor. Ayrıca, etkinlik boyunca gösterimlerin yapılacağı salonda "İstanbul Posterleri" sergisi açık kalacak. Bugün New Moment Sanat Galerisi’nde açılan Hikmet Çetinkaya’nın "Anadolu’dan Esintiler" adlı sergisi ise 31 Ekim’e kadar görülebilecek.


Yaşam  
'2 KITA 4 DAKİKA' İÇİN GERİ SAYIM

Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek 1,5 asırlık hayal, Cumhuriyet'in kuruluşunun 90. yılının kutlanacağı 29 Ekim Salı günü saat 15.00'te gerçek olacak. Dünyanın en önemli projeleri arasında gösterilen Marmaray'ın açılışına günler kala, istasyonlarda son hazırlıklar yapılıyor. Sultan Abdülmecid'in 1860'ta ortaya attığı ve ancak 2004 yılında inşasına başlanabilen "Asrın Projesi" Marmaray'ın Üsküdar girişinde düzenlenecek açılış törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı yabancı devlet adamlarının katılımı bekleniyor. Hizmete alınması için geri sayımın sürdüğü Marmaray'ın açılışı dolayısıyla hazırlanan 35 saniyelik reklam filmi, 26 Ekim Cumartesi günü televizyonlarda yayınlanmaya başlanacak.

HİPERAKTİF ÖĞRENCİYE ÖZEL 'MERKEZİ SINAV'

Milli Eğitim Bakanlığı hiperaktif öğrenciler için özel sınav yapacak. MEB'in yayımladığı, 8'inci sınıflarda Temel Eğitimden Ortaöğretime Merkezi Geçiş Sınavı kılavuzuna göre yaklaşık 1.2 milyon öğrencinin katılacağı ortak sınavlar 28 Kasım'da Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nden yapılacak. 29 Kasım'da ise öğrenciler Fen ve Teknoloji, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil'den sınava girecekler. Öğrenciler sınava sabah saat 09.00'da başlayacak ve saat 12.00'ye kadar 3 saat içinde 3 sınava girecekler. Her sınav 40 dakika sürecek ve sınavlarda 20 soru sorulacak. MEB, engelli öğrencilerin yanı sıra ruhsal ve duygusal bozukluğu olan öğrenciler için de özel sınav düzenlemesi yaptı. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler istekte bulunmaları halinde tek kişilik sınıflarda sınavlara alınacak.

'ÖZEL OTOPARKI TEŞVİK EDECEĞİZ'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Meclis Genel Kurulu'nda, İstanbul'daki otopark sorununa ilişkin, "Yeni otoparkların yapılması için İmar Kanunu'na yeni maddeler koyacağız. Vatandaşımızın da istifadesi doğrultusunda vatandaş tarafından da özel otopark yapılmasını teşvik edeceğiz" dedi. Bayraktar, inşası süren metroda istenilen seviyeye ulaşıldığında, otopark ve ulaşım konusunda İstanbul'un dünyanın en büyük megapollerinden çok daha rahat bir ulaşıma kavuşacağını belirtti.

'HEM METROBÜS HEM METRO'

İBB Şirketlerinden KİPTAŞ'ın 4 bin konutluk 'Vaditepe Bahçeşehir' projesinin tanıtımına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "KİPTAŞ, Asya ve Avrupa yakalarında dargelirliler için iki yeni projeyi hayata geçirecek, kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sağlayacak" dedi. Topbaş, projenin ikinci etabında 85-95 metrekarelik ve 10 yıl ödemeli sosyal konutların da yer alacağını açıkladı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Topbaş, metrobüslerin kaldırılacağına yönelik iddialarla ilgili, "Metrobüsün bulunduğu hatta artık bir metro gerekiyor. Bu yoğunluğu otobüslerle taşımanız mümkün değil. Metrobüsü kaldırmadan da alttan metro çalışması yapılacak" dedi.

BOZCAADA MÜZESİ'NE UNESCO ÖDÜLÜ

Bozcaada'ya ilk kez 20 yıl önce nadide bir deniz kabuğunu bulmak için giden Hakan Gürüney'in 2005'te kurduğu Bozcaada Müzesi, "Yunan kültürünü, Yunanistan'ın dışında da en iyi şekilde tanıtarak, iki halk arasında barış kültürünün yayılmasını sağladığı" gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür örgütü UNESCO'dan ödül aldı. Ödül, 26 Ekim'de Atina'da UNESCO Kültür Merkezi'nde düzenlenecek bir törenle Gürüney'e verilecek. Yaklaşık 6 binden fazla obje, kartpostal ve fotoğraflara yer verilen müzedeki eserler, Bozcaada Kaymakamlığı'nın 2006'da tahsis ettiği 135 yıllık bir binada sergileniyor. Nisanekim ayları arasında açık olan müzeyi, yılda ortalama 2 bin kişi ziyaret ediyor.


Spor  
RONALDO ATTI, GALATASARAY KAZANDI

Galatasaray'ın grubundaki diğer maçta Cristiano Ronaldo'nun attığı gollerle Real Madrid, Juventus'u 2-1 yendi. Madrid, 5. dakikada Cristiano Ronaldo'nun attığı golle 1-0 öne geçti. Llorente 22'de durumu 1-1'e getirdi. Ronaldo 28. dakikada penaltıdan kendisinin ve takımının 2. golünü attı. Maç bu skorla tamamlandı ve Real Madrid 3'te 3 yaparak puanını 9'a çıkardı. Juventus ise, 2 puanda kaldı ve 3. sırada kaldı. Galatasaray bu akşam aldığı 3-1'lik skorla puanını 4'e çıkararak grupta 2. sıraya yükseldi.

TRABZON'UN TEK HEDEFİ 3 PUAN

UEFA Avrupa Ligi’ndeki temsilcimiz Trabzonspor, bugün Legia Varşova’yı konuk ediyor. Bordo-Mavililer, J Grubu’nda henüz puanı bulunmayan Polonyalı rakibini yenerek liderliğini sürdürmeyi hedefliyor. Son 10 maçtır Avrupa arenasında yenilgi yüzü görmeyen Karadeniz ekibinde sakat ve cezalı futbolcu bulunmuyor. Süper Lig’de istikrarsız bir grafik sergileyen Trabzonspor, bugün son 10 maçtır mağlubiyet yüzü görmediği Avrupa arenasında önemli bir sınav daha verecek. Bordo-Mavililer, Avrupa Ligi J Grubu’ndaki üçüncü karşılaşmasında Polonya’dan Legia Varşova’yı konuk edecek.

EMRE’DEN CANER’E AĞABEY NASİHATİ

Topu yerde bacaklarının arasına sıkıştıran Kayseri Erciyessporlu futbolcu Yasin Öztekin’e 3 kez tekme savuran Fenerbahçeli Caner Erkin, hatasını anladığını söyledi. Sarı-Lacivertli ekibin son dakika golüyle 2-1 kazandığı maçta Caner’in rakip oyuncuya hareketi eleştiri konusu olmuştu. Yetenekli isim, bu davranışı üzerine kendisini oyundan alan Teknik Direktör Ersun Yanal ile dün görüştü. Bundan sonra daha dikkatli olmasını isteyen hocasına söz veren 25 yaşındaki sol kanat, "Ben zaten gereken mesajı aldım" dedi. Yanal, Caner’in ardından kaptan Emre Belözoğlu ile de bir süre baş başa konuştu. Emre ve diğer kaptanlar, takım arkadaşlarıyla durum değerlendirmesi de yaparken, son zamanlarda oluşan birlikteliği kimsenin bozmaması gerektiği belirtildi. Daha önce benzer görüntülerle gündeme geldiğini ifade eden Emre Belözoğlu, Caner’e tavsiyelerde de bulundu. 33 yaşındaki milli futbolcu, böyle bir olayın kimseye faydasının olmadığını dile getirdi.

ALEX FERGUSON’UN MESUT PİŞMANLIĞI

İngiliz devi Manchester United’ın efsane menajeri Sir Alex Ferguson, çarpıcı ifadeler kullandı. Bazı isimleri göklere çıkaran Ferguson, ince göndermelerde bulunmaktan çekinmedi. İskoç taktisyen, ‘Benim otobiyografim’ adıyla piyasaya yeni çıkan kitabında, İngiliz temsilcisi Liverpool’un kaptanı Steven Gerrard’la birlikte Ada’nın bir diğer güçlü ekibi Chelsea’nin yeteneği Frank Lampard’ın üst düzey futbolcular olmadığını söyledi. İkilinin çok çalıştığını kabul eden Ferguson, "Dünya çapında oyuncular değiller" dedi. Tüm zamanlardaki en iyi İtalyan yeteneğin Milan’ın efsanesi Paolo Maldini olduğunu vurgulayan Ferguson, "Sıra dışı biri. Onu transfer etmek istedim; ancak olmadı" ifadesini kullandı.

ARDA TURAN’DAN DALYA

Şampiyonlar Ligi’nde önceki gece deplasmanda Austria Wien’i 3-0 yenen Atletico Madrid’de 100. maçına çıkan Arda Turan, büyük övgü aldı. Kulübün resmi internet sitesinde, "Arda Turan, 100’lük bir sihirbaz" başlığı altında yayımlanan yazıda, milli futbolcumuzun takımın liderleri arasında yer aldığı belirtildi.

İBRAHİM VE SEZER KONUSU KAPANDI

Beşiktaş’ta yumruklaşmaya varan kavgaları sonrası para cezası uygulanıp süresiz kadro dışı bırakılan kaptan İbrahim Toraman ile Sezer Öztürk’e yol göründü. Yönetimin kararına saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Teknik Direktör Slaven Bilic, "Yaşananlardan dolayı ben de üzgünüm; ancak huzuru, imajı korumakla yükümlüyüz. Kulüp her şeyin üzerinde. Buna ben ve başkan da dahil. Mesele kapandı" dedi.

CİM BOM'UN İYİ FUTBOLU MANCİNİ'Yİ DE ŞAŞIRTTI

Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini maç sonrası yaptığı açıklamada ilk yarının kendisi için de sürpriz olduğunu söyledi. İlk devrede takımın sergilediği müthiş performansı beklemediğini belirten İtalyan hoca, "İlk 45 dakikada oldukça iyiydik. Ben de bu kadar iyi bir ilk yarı ortaya koyacağımızı beklemiyordum. Ancak futbolcularım çok iyi oynadı" dedi. Gol atan talebelerini karşılaşmanın sonlarına doğru oyundan almasıyla ilgili ise deneyimli taktisyen, "Melo’nun sakatlığı vardı. Wesley ve Didier de çok uzun süreli oynamışlardı ve yoruldukları için alındılar" ifadelerini kullandı.


GAZETE MANŞETLERİ  
Gazete Manşetleri
Birgün : Rektör akıllı olsun!
Dünya : 'medikalde 7 milyar $ ithal...
Evrensel : Önce zulüm son sürgün
Fotomaç : Yıldızlı pekiyi
Habertürk : Konuşacak yakacak
Hürriyet : Las vegas tipi soygun
Hürriyet Daily News : Nato 'has no say on turkey'...
Hürses : 'teşvik sistemimiz emin adı...
Milliyet : Bebeği bana söylemedi
Ortadoğu : Şimdi de anayasa tiyatrosu
Posta : Skandal
Radikal : Füze resti
Sözcü : Ağaç kesmeden de yol yapıla...
Şok : Eski model arabayım!
Takvim : Köpekli intikam
Taraf : Ülkeye 20 yıl yalan söylediler
Türkiye Gazetesi : Hacı vekiller sürpriz hazır...
Türkiye' de Yeniçağ : Önce 'yezit' dediler şimdi ...
Yeni Akit : Nato'ya ayar
Yeni Şafak : Rus ihlali
Yurt Gazetesi : 15 milyarlık kaçak
Zaman : Reyhanlı sanıklarına rekor ... 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234