Bu haber kez okundu.

MEB, 'bisiklet ve okçuluk'u seçmeli ders yaptı (Özel)
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere farklı spor dallarını seçmeli ders olarak alabilmesine imkân sağladı. Yapılan düzenleme ile birlikte öğrenciler basketbol, bisiklet, okçuluk, tenis ve yüzme alanlarında eğitim alabilecek. Bu yıl sadece 5. sınıflarda verilecek olan bisiklet ve okçuluk olmak üzere 5 spor dersi, gelecek yıl da 5.6.7. ve 8 sınıflarda seçmeli ders olarak eğitime dahil olacak. Bu sayede öğrencilerin hem bireysel gelişimleri hem de olimpiyatlar gibi uluslararası spor organizasyonlarına hazırlanmaları sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü teklifi üzerine Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca ortaokul ve imam hatip ortaokulu Spor ve Fiziki Etkinlikler dersi (5, 6, 7 ve 8. Sınıflar) Öğretim Programı kabul edildi. Kabul edilen karar ile 2013-2014 öğretim yılından itibaren 5’inci sınıflardan başlamak ve kademeli olarak diğer sınıflarda uygulanmak üzere bisiklet, basketbol, tenis, okçuluk ve atletizm dersleri seçmeli oldu. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Spor ve Fiziki Etkinlikler dersleri öğrencinin belirli yeterliği kazanması için, belirli bir sistematik içinde modüler yapıda hazırladı. Bu kapsamında atletizm, basketbol, bisiklet, okçuluk, tenis ve masa tenisi, yüzme alanlarında modüler öğretim programları hazırlandı.

Tenis dersinde öğrencilerin tenisteki hareket yetkinliklerini eğlenceli ve katılımı teşvik eden bir öğrenme ortamında geliştirmeleri hedefleniyor. Program öğrencilerin 2 eğitim‐öğretim dönemini (36 hafta) kapsayacak şekilde planlandı. Programda 12 tema belirlendi. Programın birinci döneminde (ilk 18 hafta) öğretmen geleneksel öğretim yaklaşımlarını kullanarak öğrencinin tenis bilgi ve becerilerinin gelişmesine odaklanırken, 2. dönemde (ikinci 18 hafta) beden eğitiminde kullanılan öğretim modellerinden Spor Eğitimi Modeli kullanılarak teniste becerili, istekli ve tenise özgü değerleri benimseyen bireyler yetiştirilecek.

Doğa sporları grubundan seçilen bisiklet dersinde bisiklete özgü hareket yetkinliği gelişimi ile hedeflenen, öğrencilerin denge, pedal çevirme, direksiyon, doğru sürüş, doğru vites seçimi gibi bisiklete özgü hareket becerilerini, hareket kavram ve ilkelerini, bisiklete özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri ve geliştirmeleri hedefleniyor. Ders, 14 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde planlandı. Öğretmenler, birinci eğitim öğretim dönemini öğrencilerde bisikletle ilgili hareket yetkinliği, fiziksel ve psikolojik uyum, spor bilgisi, öz yönetim, sosyal ve düşünme becerilerine altyapı oluşturmak için kullanacak. İkinci eğitim öğretim döneminde ise öğretmenler, Spor Eğitimi Modeli’nden yararlanarak öğrencilerin birinci eğitim öğretim döneminde öğrendikleri bilgi ve becerileri öğrenci merkezli bir ortamda geliştirmelerini sağlayacak.

ÖĞRENCİLER ATLETİZM VE BASKETBOL DERSLERİNİ DE SEÇEBİLECEK

Bireysel sporlar grubundan seçilen atletizm branşında öğrencilerin atletizme özgü hareket becerilerini (koşu, atma, atlama, engel geçişi vb. temel atletizm teknikleri), hareket kavram ve ilkelerini, atletizme özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri ve geliştirmeleri amaçlanıyor. Öğretim programı, 12 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde planlandı.
Takım sporları grubundan seçilen basketbol sporun kapsamında spora özgü hareket yetkinliği gelişimi ile hedeflenen, öğrencilerin basketbola özgü hareket becerilerini (top kontrolü, pas, top sürme, şut vb.) hareket kavram ve ilkelerini, basketbola özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri istenecek. Öğretim programı, 11 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde yürütülecek. Hedef ve nişan alma sporları grubundan seçilen okçuluk branşında öğrencilerin okçuluğa özgü hareket becerilerini (duruş, tutuş, çekiş, tam çekiş, nişan alma,bırakış, son taşıma vb. temel teknikler), hareket kavram ve ilkelerini, okçuluğa özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri ve geliştirmeleri amaçlanıyor. Öğretim programı, 12 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde yürütülecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234