banner216

Bu haber kez okundu.

KKTC’ye reform için Türkiye'den 3,5 Milyar

Cevriye Yavuz / BURSA HABER – ANKARA

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti’ne yapılacak reformlarda kullanılması için 3,5 milyar TL hibe ve kredi yardımı yapacak.

İki ülke arasında imzalanan ‘’İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’’ Resmi Gazete’ de yayımlandı. 2016 itibariyle 3 yıl sürdürülecek anlaşmayla, Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kamu maliyesi ve reel sektörün desteklenmesi, altyapı yatırımları, savunma, teşvik kredileri ve reformların desteklenmesi amacıyla kullanılması için toplam 3,5 Milyar TL hibe ve kredi yardımı yapacak.

KKTC 3,5 milyar TL’yi kamu sektörünü yeniden yapılandırmak ve ekonomisinin rekabet gücünü artırmak için kullanacak. Güney Kıbrıs Rum Kesimiyle müzakerelerin olumlu sonuçlanacağına dair olasılıkların artması ve Yapısal Dönüşüm olarak adlandırılan bu anlaşma KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak.

Toplu reform

Ülke tarihinin en kapsamlı reform programı uygulamasını amaçlayan bu anlaşma ile 1986’dan beri Ekonomik ve Mali İşbirliği içinde olan iki ülke önümüzdeki 3 yıllık dönemde işbirliğini daha da artıracak.

Orta Vadeli Program bu dönemde atılacak kapsamlı reform adımlarını ve hedeflerini belirleyecek. Yapısal reformlar yoluyla KKTC’nin kamu yönetiminde ve ekonomik yapısında dönüşüm sağlanarak, vatandaş odaklı bir kamu yönetimi ve rekabet edebilir bir ekonomik yapı oluşturulacak. Kamu yönetiminin etkinliğinin ve verimliliğinin artırılması için, Başbakanlık Değişiklik Yasası çıkartılarak her bakanlığın kuruluş, görev ve yetkileri belirlenecek ve DPÖ Yasası düzenlenecek. Yerel yönetimlerde ve kamu personel sisteminde de yeniden yapılandırmaya gidilecek.

KKTC Kamu görevlilerini yetiştirmek üzere, Türkiye’de her yıl 6 aylığına 20 kamu görevlisine staj yapma veya eğitim görme olanağı sağlanacak. KKTC’ de ödenen maaşlarına ilaveten Türkiye’de aylık 2000 TL ücret ödenecek ve masraflar program kapsamında yapılan özel projeden karşılanacak.

Rekabet gücü artacak

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası yürürlüğe girecek, kamuda hesap verilebilirlik ve şeffaflık artırılacak. Kamu harcamaları disiplin altına alınarak denk bütçe sağlanacak ve vergiyi tabana yayacak gelir politikaları uygulanacak. Borç ödeme planı hazırlanarak ülkenin iç borç yükü azaltılacak.

Rekabet gücünün artırılması için daha fazla kaynak tahsisi ile iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ve üniversitelerin, turizm ve tarım sektörlerinin ekonomiye katkısının artırılması sağlanacak. Bütüncül yatırım, teşvik sistemi, meslek edindirme ve istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Bankacılık ve finansman şirketlerinin faaliyetleri de uluslararası standartlara uygun hale getirilecek. Kamu- özel sektör işbirliğiyle telekomünikasyonda ihtiyaç duyulan alt yapı yatırımları ve limanlarda ihtiyaç duyulan yatırımların yapılması ve işletilmesi de bu modelle gerçekleştirilecek. Özel sektörün iş ve yatırım yapmada önündeki yasal ve bürokratik engeller kaldırılarak işlem süresi kısaltılacak.

Kamu, Adalet, Ekonomi, Sanayi, Eğitim, Tarım, Finans ve Turizm başta olmak üzere her alanda yenilik ve düzenleme öngören anlaşma 2016, 2017 ve 2018 yılı süresince gerçekleştirilecek.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202