banner216

Bu haber kez okundu.

Kıble İle İlgili Meseleler ve Kıble Tayini


 

 

 

Namazda kıble cihetine yönelmek namazın şartlarındandır. Kıble dışında farklı bir yöne doğru kılınan namaz sahih olmaz. Kıble, Arapça olarak yönelme manasına gelmektedir. Yönelmeden kasıt, Müminlerin namaz kılarken yöneldikleri Kabe cihetini ifade eder. Namaz kılarken yöneldiğimiz Kâbe'nin binası değil, asıl olan Kâbe'nin arsasıdır. Bu mübarek yerin göklere doğru üst tarafı ile derinliklere doğru alt tarafı kıble cihetidir. Dolayısıyla görülmesi halinde Kâbe yönü kıblemiz olmaktadır. Fakat Kâbe dışında uzakta bulunanların Kâbe tarafına yönelmeleri kafidir.
Kıble yönünü bilmeyen kimse yanında salih kimseler varsa onlara sorarak kıble yönünü bulacaktır. Fakat soracak salih bir kişi bulamayan kimse araştırma yapar. Bazı işaretler, gece yıldızlar, gündüz güneşe bakarak kıble yönü araştırılır ve kanaat getirilen yöne doğru namaz ifa edilir. Gerekli araştırmalar neticesinde kanaat getirdiği yöne doğru namazını kılan kimse, namazı bittikten sonra kıble yönünü belirlemede hata ettiğini anlarsa artık o namazın iadesi gerekmez. Lakin namaz içerisindeyken kıble cihetini bilecek olursa o tarafa dönerek namazını tamamlar. Kıble hususunda güvenilir bir kimsenin sözü, insanın kendi kanaatine uymasa bile tutulmalıdır. Eğer kıble yönü hususunda ihtilafa düşüldü ise, o halde herkes yalnız başına namazlarını kılar.
Peki kıble yönünü nasıl bulacağız? Kıble veya yön tayininde çeşitli usullerden istifade edilebilir. Gerek kıble ve gerekse yön tayininde en doğru sonucu veren yöntem pusula kullanımıdır. 
Kıble Bulma Pusulası sayfasında bu konu detaylı şekilde anlatılmıştır. Fakat pusula ile yön tayinini kısaca belirtecek olursak; Pusula yatay konumda düz bir yere konur. Etrafında metallerin olmamasına dikkat edilir. İbresinin dönmesi hareketsiz kalıncaya değin beklenir. İbrenin renkli ucu (N) kuzeyi göstermektedir. Önümüzü o yöne (Kuzeye) çevirirsek, arkamız güney, sağımız doğu, solumuzda batı olacaktır. Bulunulan yerin kıble açısı biliniyorsa şu şekilde bir uygulama yapabilirsiniz. Pusula ile kuzey yönü (N) bulunduktan sonra, (N) yani kuzeyden itibaren saat yönünde bulunulan ilin kıble açı derecesi ile kıble yönünü rahatlıkla bulabilirsiniz.
Pusulanız yoksa güneş vasıtasıyla da yön veya kıble cihetini bulabilirsiniz. Analog saat vasıtasıyla, açık havada yön kolaylıkla bulunabilir. Saatinizi elinizde yatay bir durumda tutun. Akrebi güneşin olduğu yöne doğru çevirin. Akrep ile saatin 12 rakamı arasındaki açıortay (arasının tam ortası) güneyi gösterir. Buradan hareketle artık kuzey ve diğer yönleri bulabilirsiniz. Veya güneşe bakarak yönümüzü bulabiliriz. Güneş doğudan doğup, batıdan batar. Sabahları güneşe dönerseniz doğuya dönmüş olursunuz. Sağ elinizi o yöne (doğu yönüne) uzatırsanız diğer eliniz batıyı gösterir ve önünüz kuzey arka yönünüz güney olmuş olur.
Pratik ve sağlıklı sonuç vermesinin yanı sıra kolay bir yöntem daha vardır. 
Kıble Yönü Bulma sitesinde ayrıntılarını bulabileceğiniz bu yöntem Kıble Saati metodudur. Namaz takvimlerinde, namaz cetvelinin son sütununda her şehrin kıble saati yazılıdır. Bulunduğunuz şehir için yazılan kıble saati vaktinde güneşe doğru dönen kimse, Kâbe cihetine dönmüş ve kıble yönünü bulmuş olur. Örneğin İstanbul için 5 Ağustos gününün kıble saati 12:19 saatidir. 5 Ağustos günü 12.19 saatinde güneşe doğru yüzünü dönen kimse aynı zamanda kıble yönüne yönelmiş demektir. Görüldüğü üzere çok basit ve aynı zamanda güvenilir bir yöntem olarak Kıble Saati yöntemini kullanabilirsiniz.
Bunlar dışında karınca yuvalarının etrafına yığılan toprağın kuzeye bakan yönünü daha yüksek tuttukları bilinmektedir. Camilerin ve minare kapılarına bakarak yönümüzü buluruz. Minare şerefe kapıların daima kıble (güneye) dönüktür. Yine mobil cihazlar için geliştirilen Kıble Bulucu uygulamalar kullanılabilir. Ona ilaveten Google Maps uygulamaları ile bilgisayar ve mobil cihazlar ile evinizin çatısına kadar inerek kıble yönü çizgisi ile yaklaşık olarak kıble yönünüzü öğrenebilirsiniz. Kıble Bul sitesinde Google Maps uygulaması ile çok hızlı ve rahat şekilde evinizin veya işyerinizin kıble yönünü bulabilirsiniz. Sanıyoruz kıble bulma teknikleri ile ilgili yapmış olduğumuz bu açıklamalar kifayet edecektir.
Son olarak, Müslümanların namazlarını Kâbe cihetine yönelerek kılmaları, aralarındaki düzeni sağlama, birlikteliği kuvvetlendirme, ibadet nuru ile aydınlatma ve gönüllerini ortak bir ibadet duygusu ile ferahlandırmak gibi hikmetleri dayandığını söyleyebiliriz. Namazda kalıbımızla kıbleye yönelirken, kalbimizle nereye yöneldiğimize de dikkat etmemiz temennisiyle...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202