Bu haber kez okundu.

 Bilgin Balanlı: Bize yapılanlar insanlık suçu

 

Balyoz Davasında 18 yıl cezası Yargıtay tarafından onanan emekli Orgeneral Bilgin Balanlı, Balyoz Davası’nın TSK’nın bekasıyla ilgili olduğunu ifade ederken, “Bize yapılanlar tarihe insanlık suçu olarak geçecektir. Bu bilindiği halde ‘Hukuk Süreci’ söylemine sığınıp yapılanlara sessiz kalınıyorsa, gelecekte bu günleri değerlendirecek olanlar bu davranışı tanımlayacak uygun bir sözcüğü mutlaka bulacaktır” açıklamasında bulundu.

 

Balanlı, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in açıklamalarını değerlendirdi. Özel’in Balyoz Davası’na ilişkin olarak 21 Ekim 2013 tarihinde yaptığı açıklamanın Yargıtay’ın 09 Ekim 2013 tarihindeki kararını kabullendiğini gösterdiğini ifade eden Balanlı, “Bu açıklama, işgal ettiği makamın kendisine yüklediği sorumlulukla bağdaşmadığı gibi, silah arkadaşlığının gerektirdiği dayanışma ruhuna da aykırıdır” dedi.

 

Balyoz Davası’nda yüzlerce subayın sahte dijital verilerle üzerine atılan iğrenç bir iftirayla yargılanıp, hüküm giydiğini vurgulayan Balanlı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

-"BALYOZ DAVASI BU KABUL EDİLEMEZ NOKTAYA GENELKURMAY’IN KAHREDEN SESSİZLİĞİ SAYESİNDE GELMİŞTİR"-

 

“Çok iyi bilindiği gibi, dijital veriler 2003 yılında yapılan seminer kayıtları üzerinden sonradan yaratılan sahte ve düzmece verilerdir. Sürecin başından beri tüm komutanlarımız bu konuda hemfikirdir. Necdet Özel de Ekim 2011 ayı sonunda Hasdal Askeri Ceza Evine yaptığı ziyaret sırasında bu büyük haksızlığı teyit etmiş ve bu konuyu kendi yöntemiyle çözeceğini, çözemezse kendisinin de görevi daha iyisini yapabilecek arkadaşlarına bırakacağını ifade etmiştir.

 

Biz, Orgeneral Necdet Özel dâhil tüm komutanların bu haksızlığı yasal platformlarda devletin en üst makamlarına aktardığını zaten biliyoruz. Asıl sorun da burada yatmaktadır. Bizim isyanımız; bu insanlık suçunun devletin gözü önünde işlenmiş olmasıdır. Genelkurmay Başkanı’ndan beklentimiz yasal sorumluluklarının dışında davranıp bizleri buradan çıkarması değil, kendi ifadesiyle bildiğini söylediği bu haksızlık doğrultusunda en azından bizim suçsuzluğumuza inandığını kamuoyuna açıklamasıdır. Çünkü Balyoz Davası bu kabul edilemez noktaya Genelkurmay’ın kahreden sessizliği sayesinde gelmiştir.”

 

Balanlı, Türk halkında, “Suçsuz olsalardı komutanları sahip çıkardı” algısının son zamanlarda değişmeye başladığını ancak bunda Genelkurmay’ın hiçbir katkısının olmadığına dikkat çekerken, “Orgeneral Özel’in yaşadığımız süreçte bizlere ve ailelerimize verdiklerini söylediği desteğe gelince; Genelkurmay Karargahı ve askeri lojmanlardan birkaç yüz metre mesafedeki Yargıtay binasında yapılan ‘Temyiz Duruşmaları’na ve her cumartesi yapılan ‘Sessiz Çığlık’ toplantılarına Ankara’da bulunan silah arkadaşlarımızdan katılımın olmadığı bilinmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Bunun Genelkurmay Başkanlığının yaşanılan süreçte kendilerine ve ailelerine ne ölçüde destek verdiğinin bir göstergesi olduğunu belirten Balanlı, açıklamasını şöyle tamamladı:

 

-“BALYOZ DAVASI TSK’NIN BEKASIYLA İLGİLİDİR”-

 

“Genelkurmay Başkanlığı, Balyoz dijitallerinin sahteliğini teyit eden binlerce sayfalık askeri bilirkişi raporlarının arkasında durmadıktan ve kamuoyu ile paylaşmadıktan sonra hangi destekten söz edilmektedir?

 

Ayrıca, Orgeneral Özel’in ‘TSK personeli arasına nifak sokuyorlar’ söylemi son derece talihsiz olmuştur. Tahliye olan karacı subaylar cezaevlerinden Denizci ve Havacı arkadaşlarının alkışlarıyla uğurlanmış, bunların bir kısmı ertesi gün ‘Sessiz Çığlık’ toplantılarına katılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne nifak tohumları ekenler; bu komployu kurgulayanlar ve uygulayanlardır. Sonuç olarak; Balyoz Davası TSK’nın bekasıyla ilgilidir. Bize yapılanlar tarihe insanlık suçu olarak geçecektir. Bu bilindiği halde ‘Hukuk Süreci’ söylemine sığınıp yapılanlara sessiz kalınıyorsa, gelecekte bu günleri değerlendirecek olanlar bu davranışı tanımlayacak uygun bir sözcüğü mutlaka bulacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234