Bu haber kez okundu.

Bakan Şimşek: Bireysel emeklilikte katılımcı sayısı 752 bin kişi arttı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bireysel emeklilik sistemini gözden geçirerek tasarrufların artırılması için yeni bir düzenleme yaptıklarını hatırlatarak, “Düzenlemenin devreye girdiği 2013 yılının başından bu yana bireysel emeklilik sistemi katılımcı sayısı 752 bin kişi artarak, 3,9 milyon kişiye; katılımcıların fon tutarı ise 4,1 milyar TL artarak 24,5 milyar TL’ye ulaştı.” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Plan Bütçe Komisyonu’nda 2014 yılı bütçe sunuş konuşmasını yaptı. Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Şimşek, “Bu yıl büyümenin yüzde 3,6 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu oran geçen yıl öngördüğümüz yüzde 4’lük Orta Vadeli Program (OVP) hedefinin bir miktar altındadır. Ancak bu yıl hemen hemen tüm gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerde büyüme aşağı yönlü revize edilmiştir.” diye konuştu. Orta vadeli perspektif ile bakıldığında büyümenin önümüzdeki yıl yüzde 4, 2015 ve 2016’da ise yüzde 5 olarak gerçekleşmesini beklediklerini aktardı.

"ENFLASYON DÜŞÜŞ EĞİLİMİNE GİRECEK."

İstihdamda olumlu seyrin devam ettiğini aktaran Şimşek, enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini aktardı. Şimşek, “2013 yılında enflasyon oranı, işlenmemiş gıda ve tütün ürün fiyatlarındaki artış ve Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle hedefin üstünde seyretmektedir. Eylül ayı itibariyle yüzde 7,9 olarak gerçekleşen enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 6,8, önümüzdeki yıl sonunda ise yüzde 5,3 olacağı tahmin edilmektedir.” ifadesini kullandı.

"GENEL DEVLET BÜTÇE AÇIĞININ GSYH'YE ORANINI 2016'DA YÜZDE 0.5'E İNDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ."

Genel devlet bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranının son 11 yılda yaklaşık 10 puan azalarak, yüzde 1’lere gerilediğini kaydeden Şimşek, “Genel devlet bütçe açığının GSYH’ye oranını önümüzdeki dönemde de azaltmaya devam ederek, 2016 yılında yüzde 0,5’e indirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

"CARİ AÇIK YÜKSEK AMA YÖNETİLEBİLİR."

Cari açığın yüksek ama yönetilebilir seviyede olduğunu dile getiren Şimşek, “2012 yılında yüzde 6,1 olarak gerçekleşen cari açığın GSHY’ye oranının bu yıl yüzde 7.1’e yükseleceğini tahmin ediyoruz. Ancak net altın ticareti hariç bu oran yüzde 6.1 seviyesinde kalacaktır. Yani cari işlemler dengesinde bozulma yaşanmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Mali disiplin sayesinde kamu tasarruflarında önemli oranda artış sağlandığını aktaran Şimşek, “Ancak 2013 yılı için yüzde 9,7 olarak tahmin edilen özel sektör tasarruflarının GSYH’ye oranı yeterli düzeyde değildir.” dedi.

"BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ KATILIMCI SAYISI 752 BİN KİŞİ ARTTI."

Bireysel emeklilik sistemini gözden geçirerek tasarrufların artırılması için yeni bir düzenleme yaptıklarını hatırlatan Şimşek, “Düzenlemenin devreye girdiği 2013 yılının başından bu yana bireysel emeklilik sistemi katılımcı sayısı 752 bin kişi artarak, 3,9 milyon kişiye, katılımcıların fon tutarı ise 4,1 milyar TL artarak 24,5 milyar TL’ye ulaştı.” diye konuştu.

Eğitime erişim ve kalitenin artırılması için yapılan çalışmaları hatırlatan Şimşek, “Ancak üzülerek söylüyorum ki eğitimde kalite olarak arzuladığımız seviyede değiliz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de iş gücü piyasasının en önemli sorunlarından birisinin iş gücü piyasasındaki katılıklar olduğunu söyleyen Şimşek, “Türkiye iş gücü piyasası esneklik göstergeleri açısından 34 OECD üyesi ülke arasında en son sıradadır. Türkiye’de haftalık 48,9 saat olan ortalama çalışma süresi OECD ülkelerindeki ortalama 38,5 saat ile karşılaştırıldığında çok yüksektir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de marka başvurularının son 10 yılda üçe katlanarak 111 bini geçtiğini dile getirdi.

Türkiye’nin alt yapısını gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmanın uluslararası rekabet için de öncelikli olduğunu aktaran Şimşek, “2002 yılında 6 bin 101 km olan bölünmüş yol ağımızı yaptığımız yatırımlar sayesinde 3 kattan fazla artırarak Eylül 2013 itibariyle 22 bin 594 km’ye ulaştırdık.” ifadesini kullandı. Aktif havaalanı sayısının ise 2003’ten bu yana 26’dan 52’ye çıkartıldığını söyledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234